Odlaze li u prošlost napojnice u gotovini? Prilikom plaćanja računa kreditnom karticom u restoranu ili kafiću, napojnicu ćete također moći ostavljati putem kartice. Neće više biti potrebno nositi gotovinu sa sobom niti posjećivati bankomate, što ujedno i štedi vaše vrijeme. Ovih dana se obilježava dvije godine od kad su ugostiteljska udruženja sa sad već bivšim ministrom financija Zdravkom Marićem otvorila temu o potrebi uvođenja napojnice u sustav fiskalizacije. Kako naglašavaju iz Udruženja ugostiteljskih djelatnosti Hrvatske gospodarske komore, dvije godine kasnije u pripremi su zakonodavnog prijedloga i razgovaraju o datumu stupanja na snagu.
O važnosti ove odluke za DuList su komentirali Ante Vlašić, predsjednik Strukovne grupe ugostiteljskih djelatnosti Županijske komore Dubrovnik, Nikolina Farčić, predsjednica Ceha ugostitelja udruženja obrtnika Dubrovnik i Obrtničke komore Dubrovačko-neretvanske županije, kao i Viktor Kužnin, vlasnik ugostiteljskog objekta B49. Dubrovački ugostitelji zadovoljni su ovom odlukom i podržavaju njenu provedbu.
— Ovo je prvenstveno dobra stvar za naše radnike. Mi ugostitelji smo se počeli boriti za ovu odluku od 2019. u razgovorima s ravnateljem porezne uprave, bivšim ministrom Marićem i izgleda da je sad konačno ‘palo na plodno tlo’. To je jako dobra stvar za stimulaciju naših zaposlenika jer su se često događale situacije da gosti plaćaju karticom, a žele ostaviti i napojnicu, što to dosad nisu mogli, a da to ne bude oporezivano kao da je dohodak. Pozdravljam svaku odluku koja će doprinijeti olakšanju poslovanja, poreznom rasterećivanju i većim prihodima nas i naših radnika – komentirao je Ante Vlašić.
Prilagodit će se POS uređaji za naplatu karticama tako da će na POS uređaju gost moći unijeti iznos napojnice koju želi ostaviti.
— Do kraja godine bi sve trebalo biti riješeno, u smislu Porezne uprave i načinom na koji se to regulira, s time da će biti limitiran iznos. Govorilo se o iznosu do 5 tisuća kuna mjesečno, do otprilike 25 tisuća kuna godišnje, tako očekujemo kroz ovu godinu da će se to riješiti i da će se od 1. siječnja 2024. napojnice moći ostavljati na karticu, odnosno ostavljati preko kreditnih kartica – naglasila je Nikolina Farčić.
Olakšavanje poslovanja konobarima
Konobarima ubuduće neće padati mrak na oči kada vide da gost plaća karticom. Prođe li ovaj prijedlog, pa gosti budu mogli u POS uređaj za naplatu unijeti i manču, što sada nije moguće konobarima će ona sjesti na račun, a sav primitak od napojnice preko dogovorenog neoporezivog praga, oporezivat će se kao drugi dohodak.
— Prije se plaćalo previše poreza na napojnice, a do 10 posto, ako sam dobro shvatio, ne plaća se nikakav porez, a preko 10 posto se plaća. Sam djelatnik će znati hoće li mu to biti naplaćeno i mislim da će njemu tako biti lakše. Do sada je djelatnik pitao prilikom kartičnog plaćanja može li se napojnica izdati u novčanicama, a ovako će i vlasnik imati veću kontrolu jesu li djelatnici dobili napojnicu ili ne jer se napojnica izdana u novčanicama ne može kontrolirati – istaknuo je Viktor Kužnin.
Odluka stupa na snagu sljedeće godine
Uvođenjem napojnice u porezni sustav, napojnica postaje neoporezivi primitak do određenog iznosa na godišnjoj razini. Sav primitak od napojnice preko dogovorenog neoporezivog praga, oporezivat će se kao drugi dohodak, a da se izbjegne opasnost od zlouporabe neoporezivih primitaka. Oporezivanje drugog dohotka, svakako je povoljnija opcija za sve dionike nego trenutna situacija, no u Udruženju ugostiteljskih djelatnosti HGK, ističu kako je još potrebno definirati godišnji neoporezivi limit i uputiti izmjene triju zakona u proceduru.
— Ovakav tretman napojnica direktno će podizati osobni bonitet radnika u ugostiteljstvu, olakšati način naplate napojnica karticama, te zasigurno povećati sam iznos napojnica. U trenutku kada svugdje u Europi i svijetu bilježimo izniman deficit radne snage u ugostiteljstvu, ovakvim poreznim tretmanom napojnice Republika Hrvatska postaje predvodnica pozitivne prakse naplate napojnica te ne samo da će to značiti zadržavanje radne snage u ugostiteljstvu i uslužnim djelatnostima, već će i potaknuti dodatna zapošljavanja u sektoru. Sa strane ugostitelja, jedini nedostatak predviđenog rješenja je što njegova primjena neće stupiti na snagu već ove godine – za medije je rekla Jelena Tabak, predsjednica Udruženja ugostiteljskih djelatnosti hrvatske gospodarske komore.