Peškafondo

Piše Nikola Đurasović

peskafondo

KAKO DANAS ŽIVI DUBROVAČKI branitelj? Pitanje je koje se stalno ponavlja negdje u ovo doba. I tako već dvadesetak godina. Sjetimo ih se tu i tamo, na važne datume, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća poginulima i otprilike s tim završava priča i spomen na Njih. Kako žive naši branitelji, kakve oni emocije nose na ‘tog’ svetog Nikolu? Oni skromni, čestiti, oni koji ne vole razgovarati s novinarima i iznositi svoju priču. Jednoga je trebalo dugo nagovarati, zato sam i napravila presedan i prepustila mu ‘pero’… Nikoli, branitelju, bivšem logorašu, danas pomorskom časniku. Mom suprugu. Jer, on to zaslužuje.

Jako je teško sažeti emocije koje dolaze u ovo vrijeme, Svetog Nikole i blagdana na jedan list papira. Što napisat, što reći nakon 25 godina? Uvijek ista pitanja – je li vrijedilo? Je li bilo važno poći tad, u tom trenutku, s ludom glavom, u crnoj majici, rebatinkama i sendvičem uzetim s netom završene sestrine svadbe. S trakom crven bijeli plavi i kalašnjikovom s dva okvira? To ne može nitko shvatit tko nije bio i prošao! Bi li opet – bi, to sto puta rečem samom sebi, a isti odgovor dobijam i od svojih prijatelja koji su prošli kalvariju te ’91. Jedna zaboravljena generacija tada devetnaestogodišnjaka je ostala ostavljena. A ekipa, tada, uvijek spremna na zezanciju, u starom Ćumezu Naših Lazareta, koji nam je tada bio jedini ispušni ventil. Bilo je to neko čudno vrijeme, pod uzbunama, mlada lica u maskirnim uniformama između dva položaja, i prepoznat će se oni – Leo, Ćimo, Halid, General, Dado, Leta, Gully… Još je puno branitelja prošlo kroz taj naš kutak, ali oni su uvijek ostali ekipa. I s njima je i zbog njih sve bilo lakše preživjeti.

Ljudi jako brzo zaborave, ali sjećanja ostavljaju brazde duboko urezane u opne našeg mozga. Tako fascinantan naš organ ima veliku moć da nikad ne zaboravlja. Kako uostalom zaboraviti zarobljavanje? Zarobljavanje k’o zarobljavanje je samo fizičko, a ono što ti prolazi kroz glavu, sastoji se od više faza. Prva je ona kada ste svjesni svoga kraja i kad je samo smrt izlaz. U trenutku zarobljavanja mozak radi 100 posto, adrenalin vam lupa u moždane vijuge kao da će iskočiti. Druga faza nastupa kad ste se uhvatili barake i prošli prve torture. Otprilike znate na čemu ste i tada razmišljate da će vas pustiti sa 70 godina na slobodu. Dobro je bit ću star, ali živ! A treća? Treća faza nastaje za vrijeme svakodnevnih tortura i ispitivanja u baraci. Tada se negdje javlja tračak nade i optimizma, i pomalo smanjujete godine robijanja, razmišljate da ćete možda s 50 godina doživjeti dan kad će vas pustiti na slobodu. Čudno, znam.

I sve pamtim. Sve je još tu, svaki detalj. Ja sam sretan jer sam sve krize i teška razmišljanja jako brzo preskočio ili potisnuo sa strane. Tamo negdje u mali mozak, jer kao pomorac koncentriran na svoj posao ne mogu si priuštiti tmurna mozganja. Ipak, svaki put kad dođe vrijeme Svetog Nikole, sjetim se da su nam te ’91. u zarobljeništvu dali kekse, a meni i par ostalih Nikola po dva, s riječima: „E pao vam je Dubrovnik“. Neki iz grupe u našoj baraci ‘2’ su uzviknuli „Bravo, živjela Jugoslavija“. Ja i moj prijatelj Galama u popodnevnoj šetnji po sredini barake, dva dana prije razmjene potiho smo pjevali: Ustani Bane i Zovi samo Zovi. Apsurd, ali i prkos i ludost. E takvi smo vam bili mi, generacija ’91. Za detalje logoraškog života i cijelog ratnog puta bi trebalo malo više papira. Jedan od najsretnijih dana pada isto u ovo prosinačko doba. 12. 12. te ’91. kada sam s većinom logoraša napustio crnogorski logor Morinj. Tada nas zbog blokade Grada vode u Split. Sjećam se toga dana kad smo ja i moj prijatelj Niko Šimunović, s kojim sam dijelio istu sudbinu, odlučili kako ćemo u tren kad izađemo na splitsku rivu poljubit Hrvatsku zemlju… A kad ono cijela riva je bila puna g…a od golubova (i baš mi je drago da je i Niko ispričao svoju priču u ovom broju DuLista). Poljubio sam zemlju malo dalje od rive. Nakon manje od mjesec dana uspio sam napokon doći doma. Tad se trebalo sabrati i pokušati vratiti u kolotečinu, krenuo sam na pomorski faks i opet obukao uniformu. Trebalo je! I tako sam sve do ’96. bio po ‘čukama’. I onda opet ono isto pitanje – jesam li morao? Ma opet bi. I što na kraju imam od toga? Ništa materijalno, duhovno sam ispunjen i radostan da i moja Andrea sutra može reći ‘i moj pape je bio branitelj’, e to je ono zašto sam radostan. Za pravo reći, niti sam tražio, nit sam išta dobio – ni stan, ni kuću, ni povlašteni kredit. Za to nisam išao u rat. Dobio sam tek invaliditet. Ni njega nisam tražio, ali sam ga dobio jer sam bio ‘tamo’, u logoru. Dosuđeno mi je i mizernih 9000 eura. Jer toliko je crnogorska država odlučila da mi pripada! Za 72 dana torture u crnogorskom konc logoru.

A danas, danas sam sretan i ispunjen. Uspio sam, završio školu, navegavam već 18 godina, imam obitelj i normalan život. Nažalost, mnogi od nas nisu imali takvu sreću, neki je nisu ni tražili, a neki nisu imali neophodnu snagu volje. Mnogi branitelji i danas lutaju ’91., ostavljeni i izigrani, zakopani u vrtlogu sjećanja iz kojeg ne uspijevaju izaći. Zarobljeni, ali ovaj put u ‘logoru’ svoje glave. Najviše ih boli nepravda. Po tom pitanju se punih 25 godina ništa promijenilo nije.

Pročitajte još

Zaustavljen pokušaj nezakonitog unosa 146.400 eura na graničnom prijelazu Metković

Dulist

OKRUGLI 600. BROJ! Podižemo cijenu novine za 7 centi, a plaću novinara na 1050 eura!

Barbara Đurasović

‘MIRNE DUŠE’ U POLITIKU Pravi, pošteni i rehabilitirani

Barbara Đurasović