Zanimljivosti

NA DANAŠNJI DAN 1911. Rođen slikar, kipar i arhitekt Josip (Beppe) Colonna

umjetnicka galerija dubrovnik

U poznatoj dubrovačkoj klesarskoj obitelji Colonna 9. svibnja 1911. rođen je talentirani Josip (Beppe). Umjetničku školu završio je u Firenci, studirao slikarstvo i kiparstvo u Carrari te diplomirao arhitekturu na Sveučilištu u Veneciji. U tom je razdoblju za vrijeme ljetnih praznika dosta vremena provodio u kući našeg znamenitog slikara i likovnog kritičara Koste Strajnića, što je nesumnjivo na njega ostavilo značajan utjecaj.
Do 1951. živi u Veneciji da bi se potom preselio u Napulj gdje se posvećuje arhitekturi. I dalje slika ali više sam za sebe, odnosno ne izlaže. Nakon razdoblja pauze izlazi u javnost sa svojom serijom ‘Razdiranja’ koja je umjetnička reakcija na civilizacijske srazove i nasilja nad čovjekom u suvremenom svijetu. U okviru te tematike nastaju njegova najznačajnija djela.

Ovaj veliki umjetnik svoje je radove, njih gotovo pet stotina; grafika, crteža i slika, oporučno ostavio Umjetničkoj galeriji Dubrovnik u čijem se fundusu čuvaju.

Pročitajte još

SVJETSKI JE DAN NEPUŠENJA Kutija cigareta dnevno skraćuje život za čitavo desetljeće

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1994. Dinar zamijenjen kunom

Dulist

Deset učenika iz DNŽ sudjelovalo na Državnoj razini 67. natjecanja mladih tehničara

Dulist