Predstavnici Medicinske škole Dubrovnik sudjelovali su na konferenciji “Assises Jeunes & Méditerranée” (Susret mladih Mediterana) od 23. do 26. rujna 2014. u Villefranche-sur-mer.
Ovaj susret tradicionalno se odvija već 15 godina s ciljem osvješćivanja i poticanja mladih ljudi na razne aktivnosti u svrhu očuvanja okoliša i poboljšanja sadašnjeg stanja kako bismo svi zajedno uživali u što čišćem i ljepšem Mediteranu te ga sačuvali za buduće generacije.
Tako svake godine brojna mladost i njihovi mentori iz cijelog Mediterana (Francuska, Italija, Španjolska, Grčka, Tunis, Alžir, Malta itd.) dolaze krajem mjeseca rujna na Azurnu obalu kako bi predstavili projekte na kojima rade, izmijenili ideje, iskustva, predložili razne aktivnosti, udružili se s jednim ciljem – očuvanje bogate prirodne i kulturne baštine Mediterana.
Svake godine odabire se jedna od zemalja koja će biti zemlja domaćin, a tu čast je ove godine imala Republika Hrvatska koju su predstavljali Jelena Basta (Institut Plavi svijet), dr.sc. Nenad Jasprica (Institut za more i priobalje Sveučilišta u Dubrovniku), Marina Rudenjak-Lukenda, prof. Marija Šiša i učenici, Antonio Kondrić, Ivan Andrović, Anamarija Rozić, Ivana Petrović, ispred Medicinske škole Dubrovnik.
Zahvaljujući toj činjenici, dobili smo priliku promovirati Republiku Hrvatsku i Dubrovnik, njenu kulturno-tradicionalnu baštinu i mnoge prirodne ljepote, koje su ostale sudionike ostavile bez daha.
Ravnatelj Centra za istraživanje mora Richard Chemla u svom pozivu navodi:
– Delegacija mladih Medicinske škole Dubrovnik prethodnih je godina pokazala veliku dinamičnost i žar na našim susretima te nas uvjerila na spremnost u organizaciji slijedećeg Susreta mladih i Mediterana od 23. do 26. rujna 2014. godine.
Jelena Basta je održala predavanje u svezi s aktivnostima zaštite i praćenja morskih kralježnjaka u području sjevernog Jadrana, dupini i kornjače, dr.sc. Nenad Jasprica predavanje pod naslovom Zaštićena područja Republike Hrvatske, Marina Rudenjak-Lukenda predavanje 20. obljetnica UNESCO-ovog projekta SEMEP- međunarodne aktivnosti i projekt u Hrvatskoj.
Također, radionicu WORLD CAFE s različitim temama u svezi s odgojem i obrazovanjem za održivi razvoj koja je zainteresila sve sudionike zbog aktivnog sudjelovanja u radu, te prezentaciji.
Učenici su predstavili projekt na temu „Old medications“ odnosno „Stari lijekovi“. Tim projektom smo istaknuli problem odlaganja starih lijekova. Oni se često zbog neadekvatnih i neosiguranih uvjeta za odlaganje, zbog nepažnje, miješaju s komunalnim otpadom ili bacaju u vodu (kanalizaciju) i tako ulaze u okoliš, odnosno u hranidbeni lanac. Time oni predstavljaju opasnost biljnom i životinjskom svijetu, kao i čovjeku.
Posjetili smo Oceanografski muzej u Monaku gdje je održano svečano zatvaranje susreta gdje smo dobili brojne pohvale i zahvale za dobro obavljenu organizaciju Susreta te gromoglasni pljesak. Imali smo prigodu razgledti taj predivni muzej i akvarij. U akvariju se nalazi mnoštvo predivnih riba, mekušaca i ostalih stanovnika podmorja. Najzanimljiviji nam je bio „bliski susret“s morskim psima koje smo mogli pomilovati. Ostali smo neozlijeđeni i presretni zbog tog iskustva. Vidjeli smo između ostalog i Turritopsis dohrnii-besmrtnu meduzu i Nautilus-indijsku lađicu, živi fosil koji preživljava na zemlji već oko 250 milijuna godina. Svima od srca preporučujem posjet ovom muzeju.
Idućeg jutra zaputili smo se svojim domovima prepuni dojmova i lijepih sjećanja.