Pomažemo li mladim obiteljima dostupnim i dugotrajnim najmom stanova ili prodajom gradskih stanova? – priupitali su vladajuće u srijedu na konferenciji za medije članovi stranke Srđ je grad te gradski vijećnici Petra Marčinko i Đuro Capor koji su se ovom prilikom osvrnuli na Odluku o davanju u dugotrajan najam gradskih stanova mladim obiteljima, a koja se nalazi na dnevnom redu sjednice Gradskog vijeća Grada Dubrovnika zakazane za ponedjeljak, 27. prosinca.
– Za početak bi pokušao odgovoriti na pitanje zašto mlade obitelji već nisu u tim stanovima koji su mjesecima prije izgrađeni i spremno ih čekaju. Upravo, zbog obećanja gradonačelnika Mata Frankovića koji je prije pet godina u predizbornoj kampanji iznio da će te stanove davati po povlaštenim cijenama korisnicima tih stanova. Takvo obećanje se pokazalo nezakonitim i sve ovo vrijeme su te obitelji čekale da se ta pravna zavrzlama riješi. Franković nije uspio postići promjenu propisa, niti uvjeriti ministre u Vladi RH da je ono što je on nezakonito obećao realno i izvedivo. Sad se pred nama nalazi Odluka kojom se predviđa gradske stanove u vrijednosti od 50 milijuna kuna dati u 10-godišnji najam samo uz mogućnost otkupa i to je ono što je u cijeloj Odluci sporno. Radi li se ovdje o davanju u dugoročan najam, omogućavanju stanovnicima Dubrovnika dostupnog stanovanja ili se radi o prodaji vrlo vrijedne gradske imovine kojom se minira mogućnost odgovorne politike usmjerene prema dostupnom stanovanju. Umjesto da ova 43 stana trajno namijenimo za mlade obitelji za stanovanje u Dubrovniku u kojem je ono skuplje nego u bilo kojem drugom dijelu Hrvatske mi ovdje otvarano mogućnost da se temeljem te Odluke ti stanovi sutra nađu na tržištu – poručio je Capor.
Mlade obitelji će se sutra natjecati na natječaju s nekim tko će iste te stanove htjeti kupiti, a imat će više novaca, komentirao je. Prema njemu gradski vijećnici ne smiju usvojiti ovakvu odluku koja sadrži takav članak 6. u sebi.
– Mi već godinama zagovaramo dugoročni najam stanova koji su u vlasništvu samoga Grada jer na taj način, smatramo, možemo dugoročno utjecati na tržišne cijene najamnina i zaštiti svoje gradove od previsokih cijena. Ono što je nas zapravo iznenadilo u ovoj Odluci koja zaista ima potencijal biti jedna od primjera dobrih praksi, čak i na razini Hrvatske je upravo taj stavak 2. članka 6. koji govori o prodaji tih stanova. Mislimo da je iluzorno pretpostavljati da će te mlade obitelji, a svi znamo koliko nekretnine u Dubrovniku koštaju, imati dovoljno sredstava da te stanove uopće kasnije kupe. Nama u Gradu ne trebaju dodatni turistički ležajevi nego mlađim generacijama pronaći stambeni prostor kojim bi osigurali da ostanu ili se vrate u Dubrovnik te nastave svoj osobni i poslovni razvoj. U ponedjeljak ćemo donijeti amandman da se ta točka izbriše jer smatramo da nijedan grad nije dovoljno bogat da prodaje nekretnine koje su u krajnjoj liniji financirali njegovi građani i time bi Grad Dubrovnik izbrisao trajno te stanove u svom vlasništvu koje bi danas-sutra nekim novim obiteljima mogli omogućiti da ih koriste – iznijela je.
Riječ je o točki o najmu, ne najmu i prodaji gradskih stanova, ponovila je. Ako gradski vijećnici Grada Dubrovnika u ponedjeljak izglasaju nepromijenjen članak 6. ove Odluke time će amenovati i namjeru da stanovi za koje su građani Dubrovnika platili, za 10 godina idu na natječaj za prodaju, čime od poželjne socijalne mjere postaju predmetom nekretninskog mešetarenja, zaključila je Marčinko.