Aktualno

JE LI ŠTEDNJA U HRVATSKOJ NEMOGUĆA MISIJA? Tko uopće može staviti nešto novca sa strane?

euri euro novac

Dok razni financijski savjetnici i stručnjaci nude savjete u što možete uložiti ‘višak’ novca kako biste podebljali svoje financije, možda je bolje pitanje, piše N1, ima li prosječni Hrvat uopće tog viška, odnosno, gledajući prosječne troškove s jedne strane i prosječnu plaću s druge strane – može li se u Hrvatskoj uopće uštedjeti?

Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), prosječna mjesečna isplaćena neto plaća u studenom 2023. godine iznosila je 1.208 eura. Prosječna vrijednost potrošačke košarice za četveročlanu obitelj u studenom je iznosila 1.009,59 eura. To znači da prosječna osoba mjesečno potroši oko 250 eura na osnovne namirnice i usluge.

Što se tiče troškova stanovanja, za primjer smo uzeli osobu koja nema svoj stan nego živi u podstanarstvu. za najam stana od 50-ak kvadrata u Zagrebu primjerice, mjesečno je potrebno izdvojiti oko 750 eura.

Kada su u pitanju prosječni iznosi režija u zimskim mjesecima, potrebno izdvojiti oko 180 eura mjesečno za plin, struju i Holding. U to nismo uračunali usluge za internet, mobitel i TV jer su opcije doista raznorazne, kao i u slučaju dopunskog zdravstvenog osiguranja, no uzimajući u obzir najjeftinije opcije koje smo pronašli, mjesečni troškovi rastu za još 30-ak eura. Ako zamislimo da je prosječna osoba iz našeg primjera i vozač, mjesečni troškovi rastu za još stotinjak eura zbog goriva.

Kada zbrojimo sve ove troškove, na kraju mjeseca konačni iznos već premašuje prosječnu plaću i penje se na 1310 eura. Dakle, prosječna osoba u našem primjeru je već u minusu oko 100 eura.

Na čemu je moguće uštedjeti?

Samostalan život u podstanarstvu je svakako financijski izazovniji nego ako s nekim dijelite te troškove. Ako prosječna osoba ipak živi s još jednom osobom i dijele troškove najma i režija po pola, kao i troškove namirnica i drugih osnovnih proizvoda, mjesečni se troškovi smanjuju se na oko 720 eura. U tom slučaju, višak novca s kojim osoba u našem primjeru raspolaže je 488 eura.

Treba naglasiti da ovaj naš primjer nije reprezentativni uzorak i da se određeni troškovi, posebno cijena najma stana, razlikuju od regije do regije, ali ovaj primjer može ukazivati na određeno kretanje cijena u Hrvatskoj.

Također, u ovom slučaju nismo uzimali u obzir nikakve užitke, poput putovanja, masaža, odlazaka u restorane i kino i slično. Ako imamo i te stvari na umu, sasvim je jasno da Hrvati s prosječnom hrvatskom plaćom doista krpaju kraj s krajem i da oni nemaju prvotno spomenuti višak novca koji mogu u nešto uložiti nego mogu samo gledati na čemu uštedjeti.

Podsjetimo još za kraj da je i predsjednik Vlade Andrej Plenković najavio da ćemo ove godine osjetiti povećanje plaća, i to već u prva tri mjeseca 2024. U kojoj mjeri i hoće li nam to i realno popraviti standard života, ostaje za vidjeti.

Pročitajte još

‘PAVILJON EMOCIJA’ Osnovnoškolci saznali kako arhitektura može utjecati na osjećaje

Dulist

DOBRE VIJESTI Otvoren je promet na magistrali!

Dulist

DOŠAO JE KRAJ HDZ-U U DUBROVNIKU? Pogledajte tko vodi u anketama

Dulist