Unutar pretpristupnih fondova EU otkrivene su nepravilnosti u 34 projekta. Inspekcija koja je provjeravala pretpristupne fondove dostavila je izvješća Saboru u kojima se ne navodi tko je griješio, no vidi se svjesno varanje.
U godišnjoj inspekciji analizirali su se projekti za koje je EU dala novac iz svojih pretpristupnih fondova tijekom posljednjih nekoliko godina. Revizori EU analizirali su projekte u razdobljima od 30. srpnja do kraja prošle godine te od 1. siječnja do lipnja ove godine. O oba izvješća raspravljat će se sljedećih dana na sjednici Hrvatskog sabora.
U projektima koji su bili nepravilni su prehrambeni objekti, krivotvorene izjave inžinjera, laboratorijska i informatička oprema koja ne odgovara tehničkim specifikacijama iz ugovora i slično, a navodimo nekoliko najznačajnijih:
– Tijekom nabave opreme za borbu protiv krijumčarenja Carinska uprava završila je na crnoj listi EU jer je voditelj projekta izdao samo usmeni nalog za izmjenu naručene opreme, a ne i pisani.
– Zbog dobavljača koji nije na vrijeme isporučio naručenu opremu projekt uspostave sustava za praćenje i upravljanje kvalitetom zraka morao je vratiti cjelokupni predujam dobiven iz programa PHARE 2006. Kako to nisu učinili, u tijeku je ovršni postupak.
– Signalno-sigurnosni uređaji na Glavnom kolodvoru u Zagrebu ne odgovaraju specifikaciji iz ugovora, a dobavljač opreme vratio je novac u visini neopravdanog troška.
– Vlasnik projekta Dalmatinska hrana na istočnoeuropskom stolu prvo je prestao slati obvezna izvješća, a nakon toga je proglasio bankrot pa EU od stečajnog upravitelja traži povrat iznosa.
– Poduzetnik koji je uzeo novac iz programa Sapard za poboljšanje prerade i marketing poljoprivrednih i ribarskih proizvoda kupio je rabljenu opremu, a prikazao da je kupio novu. Time je zaradio kaznenu prijavu te je pokrenuta ovrha za povrat novca.
– Laboratorijska i informatička oprema nabavljena za pojačanje kapaciteta policijskih jedinica za borbu protiv zloupotrebe droga ne odgovara tehničkim specifikacijama iz ugovora pa se istražuju mogućnosti za povrat novca.
– Revizori EK otkrili su da se oprema nabavljena u sklopu projekta ‘Nabava socijalne infrastrukture za Vukovar’ ne koristi pa se traži institucija kojoj će nekorištena oprema biti donirana.