‘Građani Dubrovnika, oni koji jednom u četiri godine izlaze na lokalne izbore potpune su budale, tupani i retardi, a pamćenje im je poput zlatne ribice!’ Ne to nije naša konstatacija, to nam je svima s govornice Gradske vijećnice poručio DDS-ovac Pero Vićan. Čovjek koji posljednjih 40 godina kroji politiku Grada. Onaj koji je u tzv. bivšem režimu mahao crvenom partijskom knjižicom, isti onaj koji se nemalo zasitio u pretvorbi i privatizaciji, i opet isti onaj Pero Vićan koji je 2021. izabran za gradskog vijećnika, a imao je volje i snage i motiva, ali i moći koja potječe ponajprije iz njegove ‘teke’ izaći na izbore kao kandidat za gradonačelnika.
Baš taj Pero Vićan svesrdno se založio za kupnju posljednje dubrovačke tvornice TUP. Za njega nije bilo ‘dileme’ kako će glasovati, a da stvar bude još tragičnija upravo Pero Vićan s iste te govornice bez ustručavanja je izgovorio: ‘Zna li možda netko od vas tko je vlasnik Babinog Kuka? Jel’ znate možda? Ne znam. To ne zna nitko! Je li znate možda tko je vlasnik, i gdje se o tome odlučuje, Croatia-e, Argentine, Excelsiora, Šeherezade, Orsule, Kompasa, Palacea, Bellevuea i etc i etc… To je za mene srž ove rasprave. (…) To se u pretvorbi i privatizaciji pretvorilo i privatiziralo (…) To je tragedija. To je za mene tragedija. Koji procjenitelj, pa čak i tvoj Bender (op. a. govori Frankoviću), može procijeniti koliko vrijedi područje Šeherezade, Argentine, Orsule i Excelsiora? Postoji li procjenitelj na svijetu koji to može procijeniti? Ne postoji, srećo. To je neprocjenjiva vrijednost (…) Danas ne znamo tko je vlasnik hotela, tko je vlasnik Babinog kuka. Hoteli u Vrtovima sunca su došli u ruke Kineza pa je jedna kompanija prodala drugoj kineskoj kompaniji. To je za mene tragedija.’
Ponovit ćemo njegove riječi: To je tragedija! Upravo tako. Jer govoreći o stjecanju vlasništva Grada Dubrovnika nad tvornicom TUP Vićana je ili zadesila iznenadna sinkopa ili sebe drži potpuno jednakom institucijom kao neku jedinicu lokalne samouprave poput, u ovom slučaju, Grada Dubrovnika. Nije Vićan Kinez, ali govoreći njegovim rječnikom, tragedija je da on uopće iz svojih usta može izgovoriti riječ: PRIVATIZACIJA. Ona koju je sam provodio i na njoj stekao korist! Unatoč beskonačno dugim sudskim procesima koji su se čak dva puta našli na Vrhovnom sudu Republike Hrvatske, Vićan nije ‘izašao’ kratkih rukava, dapače, spreman je privatizacijom drugima trljati nos. No, do sudskog epiloga, treba proći cijelu ‘Golgotu’ po dubrovačko gospodarstvo u režiji i produkciji privatizacijskog mogula Pera Vićana.
(…)
Pojeo vuk magare!
U posljednjih desetak godina, malo se toga pričalo, a i pisalo o odlukama, tužbama, presudama, žalbama. U rujnu 2020. Općinski građanski sud u Zagrebu donosi nepravomoćnu presudu u korist poduzetnika Josipa i Borisa Kordića, nekadašnjih vlasnika tvrtke Sunčani vrtovi, jer su dokazali da im je nezakonito dvaput naplaćeno zemljište na kojem je izgrađen hotel s apartmanskim kompleksom Vrtovi sunca. Nakon više za Pera Vićana osuđujućih pa onda i oslobađajućih presuda, ukidanja presuda i intervencije Ustavnog suda predmet se od 12. ožujka 2018. ‘klatario’ na Vrhovnom sudu. I naravno, možete pretpostaviti, tamo je uslijedio zastoj, a slijedom toga i apsolutno očekivani ishod… ZASTARA!
— Predmet za koji se pitate, po drugi put je kod ovog suda, te je vođen pod brojem I-Kž-Us 19/2018. Našom presudom od 22. prosinca 2021, u povodu žalbe Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta, po službenoj dužnosti, preinačena je prvostupanjska oslobađajuća presuda na način da se protiv optuženika optužba odbija, zbog nastupanja zastare kaznenog progona u kolovozu 2020. godine – odgovorili su na upit DuLista o stanju sudskog spora na Vrhovnom sudu RH. Vićanu je u prilog išao sustavni pravni prijepor, nastao u primjeni propisa koji je riješen tek donošenjem Zakon o turističkom i ostalom građevinskom zemljištu neprocijenjenom u postupku pretvorbe i privatizacije (‘Narodne novine’ broj 92/10.). Ovo bi se narodskim rječnikom moglo prevesti – POJEO VUK MAGARE. Afera Vrtovi sunca prošla je bez pravomoćnog epiloga, a optuženik Pero Vićan bez osude. Vićan nije odležao, a što je daleko gore u ovoj priči, niti platio 63 milijuna kuna za koliku ga je privatizacijsku štetu sud u jednom trenutku teretio.
Detaljnije o ovoj temi čitajte u online tiskanom izdanju DuLista na koje se možete pretplatiti ovdje.