Trenutno stanje još nije zadovoljavajuće, ali se popravlja i očekujem da će se buđenjem turizma probuditi i ostale djelatnosti pa tako i tržište nekretnina – priča za DuList Mato Alavija, predsjednik Strukovne grupe posrednika u prometu nekretnina Županijske komore Dubrovnik. Gospodarska kriza uzrokovana pandemijom koronavirusa nije poštedjela niti jedan segment ljudskog djelovanja pa tako ni promet nekretninama. Provjerili smo stoga kakvo je stanje na području Dubrovnika. Naime, ovdje su se njihove cijene, a nakon nekoliko uzastopnih godina rasta, kako nam tvrdi Alavija, ‘približile nekim realnim okvirima, što uostalom potvrđuje i prodaja’.
Najtraženije vrste nekretnina, iznosi, i dalje su stanovi i kuće za stanovanje, a sve ostalo što nije primarna ljudska potreba trenutno je u stagnaciji, govori nam. Ipak, reaktivacijom turističkih kretanja očekuje ponovno povećanje interesa za investicije. Unatoč suprotnim predviđanjima ponekih stručnjaka, po njegovom iskustvu, naši sugrađani zbog korona krize ne odlučuju se lakše na prodaju te kako, donosi, nekih posebnih odmaka u odnosu na ranije razdoblje nema. ‘Ništa se tu značajno nije promijenilo’, komentira nam ovaj vlasnik tvrtke za posredovanje nekretninama – Alavija nekretnine. Njegov kolega Frano Bezić iz agencije Spes, međutim, nešto je drukčijeg mišljenja.
Iskustva variraju
— Cijene nekretnina su još uvijek relativno visoke, ali se smanjio broj prodanih. Činjenica je da je Dubrovnik izuzetno malo tržište koje je dosta traženo ne samo među lokalnim, nego i međunarodnim kupcima pa nije za očekivati da će značajno pasti cijene. Jednostavno nema dovoljno nekretnina, a ima puno upita. Bilo tko da kupi nekretninu ovdje, neće napraviti loš izbor – iznosi. Kao agencija specijalizirani su za Dubrovnik i okolicu – od Konavala do Pelješca. Najtraženije nekretnine, prema njegovim informacijama, su na području samog grada. Cijena je niža u prigradskim naseljima kao što su Mokošica, Zaton ili Orašac te njih u najvećoj mjeri kupuju mlađi ljudi.
— Srećom ta naselja su infrastrukturno dobro povezana, imaju kvalitetne puteve i javni prijevoz, škole i vrtiće itd. – tumači. Je li jedan od načina korigiranja iznosa cijena smanjenje agencijske provizije, odgovara nam, kako ona ne bi trebala značajno utjecati na prodaju. ‘Oko toga se puno spekulira kao da imamo jako velike. Međutim, ona je dva posto do tri plus PDV. Kad bismo popili kavu koja košta deset kuna i ostavili još 30 lipa, vjerujem da to ne bi utjecalo na vas da je više ne popijete’, objašnjava. S obzirom na to da su nekretnine značajno skuplje, nastavlja, ispada da je provizija enormna. Međutim, njihov posao je obiman i ona je izuzetno zaslužena kod svakog agenta.
— Moj savjet svakome tko želi kupiti nekretninu je da to napravi putem agencije za nekretnine jer su one certificirani pravni subjekt koji ima osiguranje, a koje obeštećuje klijenta u slučaju pogreške. Kad se to radi preko osoba koje se time bave nelegalno, nastaje problem jer oni uzimaju značajno veću proviziju, a ne daju sigurnost. Svaki certificirani agent osim toga ima i znanje koje je potrebno kako nekretnina koja se prodaje ne bi bila opterećena nikakvim vidljivim ili nevidljivim teretima – dodaje Bezić čiji kolega Goran Pikunić, vlasnik Libertas inženjeringa u svojoj agenciji, koja se dijelom opredijelila za promet luksuznim nekretninama, bilježi sličan trend kao naš sugovornik s početka teksta.
Luksuzne nekretnine zadržale vrijednost
— Promet nekretninama niže vrijednosti kao što su stanovi u gradskim i prigradskim naseljima je nešto slabiji. Cijene su do 20 posto niže i sve nekretnine koje ih spuste na razinu realne tržišne, relativno se brzo prodaju. Međutim, što se tiče luksuznih nekretnina koje su specifične, kao što je vila u prvom redu do mora ili vrhunski poslovni prostor, njihova vrijednost se zadržala. Čak se može reći da će cijene luksuznih stanova dodatno porasti. Takve nekretnine na našem području su rijetke. Ljudi u ovom trenutku žele zadržati svoj novac. Kako npr. kamate na štednju ne postoje te je vrijednost bitcoina nestabilna, ulažu ga u kvalitetnu nekretninu – kaže.
Njih koriste, održavaju te su zadovoljni s prihodom od četiri posto kojeg im one donose. Dijelom razlog zašto su trenutno takvi objekti nešto brojniji na tržištu nego inače je, dodaje, jer su imućnijim inozemnim građanima, a koji na našem području imaju drugu ili treću nekretninu, u matičnoj državi cijene pale te tamo žele ostvariti kupnju pa prodaju ovdašnje i tako vraćaju novac u npr. Englesku ili SAD. Istodobno, razlozi mogu biti i financijska sigurnost, pojašnjava, te jer možda jednostavno više nisu likvidni. Tako, oni smanjuju rizik svog poslovanja ili jednostavno dolaze do pritoka svježeg novca, komentira. Luksuzne nekretnine međutim, otkriva, relativno brzo pronađu svoga kupca.
Kao primjer naš sugovornik navodi slučaj prema kojem, bi imali luksuzan projekt u Dubrovniku kojeg on, apostrofira itekako zaslužuje, a pod njim se podrazumijeva novogradnja koja prati trendove 21. stoljeća. Dakle, može joj se prići automobilom u garažu, ima lift u zgradi, posjeduje energetski certifikat A, modernije je arhitekture te nije klasična kocka. Sad bi, tvrdi, mogao prodati 30 do 40 stanova po cijeni metra četvornog od preko sedam tisuća eura. Za takve vrhunske projekte, ponavlja, interes je uvijek velik, međutim nažalost njih na našem tržištu nema, zaključuje za DuList Goran Pikunić, vlasnik Libertas inženjeringa.
Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista, 19. svibnja 2021.