Pojava male dječje gliste (lat. Enterobius vermicularis) u pojedinim vrtićkim kolektivima na području Dubrovnika zabrinula je dio roditelja. Smatraju kako se ne poduzimaju konkretne mjere za suzbijanje ove zarazne bolesti te kako bi se svim roditeljima trebalo ‘narediti’ da prije povratka u kolektiv donesu tri negativna nalaza. Tragom toga odlučili smo provjeriti kakva je situacija s dječjim glistama u Dječjem vrtiću Pčelica te u Dječjim vrtićima Dubrovnik.
U Zatonu 17 slučajeva u tri objekta
Kako nam je potvrdila ravnateljica DV Pčelica Diana Brkić, u ovoj je ustanovi zabilježeno 17 slučajeva u tri objekta. Napominje i kako se nijedna odluka, kada su u pitanju zarazne bolesti, ne donosi samostalno već u dogovoru s epidemiologom.
— Kroz srpanj i kolovoz, kada je manji broj djece pohađao vrtić, nismo imali zabilježenih slučajeva dječjih glista. Međutim, u ovih prvih 40 dana nove pedagoške godine imamo 17 slučajeva u tri objekta. U Zatonu je najveći broj – ističe Brkić za DuList.
Inače, ako se zaraza pojavi kod jednog djeteta, najčešće je tu riječ o izoliranom slučaju pri čemu se ono izdvaja iz skupine do izlječenja, a testiranja sve djece provodi se kad se pojave dva ili više slučaja.
— Imali smo 4 slučaja u odgojnoj skupini u Zatonu te je procjena epidemiologa bila da se napravi testiranje sve djece u tri odgojne skupine, koliko ih je u Zatonu. I ta su djeca poslana na testiranje, sve u dogovoru s epidemiološkom službom. Djeca s pozitivnim nalazom mogu se u kolektiv vratiti tek nakon dva negativna nalaza – objašnjava nam ravnateljica Brkić.
Nije zabrinjavajuće
Pitali smo i je li riječ o porastu zaražene djece u odnosu na neka prošla razdoblja. Ističe kako podaci nisu zabrinjavajući niti alarmantni.
— Svake godine se, kad se djeca vrate u kolektiv, pojavi nešto, ili glista, ili ušljivost, pogotovo kad dođu djeca mlađeg uzrasta koja tek ulaze u kolektiv i koja nisu do sada bila izložena u malom prostoru s toliko druge djece. Tada se zna dogoditi da se pojave neke dječje bolesti, tipa varičela. Kad dobije jedan, dobit će ih svi. Glista je isto zarazna bolest, kao što su i varičele, šarlah i sve ono što se prenosi s čovjeka na čovjeka. I nije ništa zabrinjavajuće, podaci nisu alarmantni. Od 58 djece u Zatonu, njih 13 je na kraju imalo gliste. Nije to nekakav veliki broj za zabrinuti se, ali treba preventivno djelovati: izolirati zaražene, a prevenciju provesti s ovima koji nisu zaraženi, dezinficirati prostore i igračke, posteljinu i sve ono što može skupljati prašinu. Provoditi pojačani nadzor nad higijenskim uvjetima u vrtiću i ono što je najvažnije kod glista, a to je pranje ruku.. Pranje, pranje, pranje… Međutim, činjenica je da nam je jako lijepo vrijeme i većinu vremena djeca provode vani. Koliko god vi higijenske uvjete držite u vrtiću pod kontrolom, na dječjem igralištu toga nema – ističe ravnateljica Diana Brkić.
Ponovila je kako se kod zaraznih bolesti uvijek kontaktira epidemiolog.
— Rezimiramo koliko imamo slučajeva čega i je li to simptomatično ili nije, je li to samo izolirani slučaj, kako se to može promatrati. Epidemiolog ima podatke za cijeli grad, za druge vrtiće i objekte, ali i one na razini županije te na temelju svega donosi odluku što dalje. Ovaj put je epidemiolog za DV Zaton procijenio da to nisu izolirani slučajevi i da bi trebalo testirati svih i mislim da je dobro odlučio. Djeca koja su zarazna, moraju imati dva negativna nalaza da bi mogli ući u kolektiv, dok djeca s negativnim nalazom vrtić mogu pohađati. Vrtić dakle nije zatvoren – ističe Brkić te naglašava kako kolektiv funkcionira drukčije nego obitelj te ‘moraju voditi računa jedni o drugima’.
Čest javnozdravstveni problem
Gliste su se pojavile i u pojedinim objektima Dječjih vrtića Dubrovnik. Ponegdje tek izolirani slučajevi, a neka testiranja su u tijeku.
— Mala dječja glista je i u današnje doba vrlo čest javno zdravstveni problem dječje dobi. Tome su posebno izložena djeca koja borave u kolektivima. U ustanovi se kontinuirano provode sve mjere primarne prevencije koje uključuju opće mjere higijene, pravilne prehrane te higijensko sanitarni nadzor – navode za DuList zdravstvene voditeljice Dječjih vrtića Dubrovnik.
Dječji vrtići Dubrovnik, dodaju, kontinuirano prate stanje pobola djece.
— Kada se neka zarazna bolest otkrije tada se postupa po protokolu mjerodavnog epidemiologa nadležne službe Zavoda za javno zdravstvo s ciljem sprječavanja širenja bolesti kako u vrtiću/jaslicama tako i u zajednicu. Prema naputku epidemiologa jedno oboljelo dijete smatra se izolirani slučaj koji se izdvaja iz skupine do izlječenja. Po prijavi dva i više slučaja infestacije, cijela skupina se testira i izoliraju se oboljeli.
Epidemiolozi tada uključuju cijelu obitelj u postupak liječenja – ističu iz ove dubrovačke ustanove.
Tako su u protekla tri mjeseca u DV Škatulica bila dva izolirana slučaja, te su u dvije skupine prijavljena po dva slučaja od strane roditelja. Sukladno tim prijavama, navodi zdravstvena voditeljica, testirana su sva djeca u skupini te je otkriveno još 10 infestirane djece.
U DV Palčica prijavljen je jedan izolirani slučaj, te u dvije skupine po dva slučaja od strane roditelja pa su djeca upućena na testiranje koje je u tijeku. U DV Radost postojao je jedan izolirani slučaj te se kontinuirano nadzire stanje u skupinama, dok su u Gružu zabilježena dva izolirana slučaja u dvije različite odgojne skupine u različitom vremenskom razdoblju.
Zdravstvene voditeljice DV Dubrovnik navode za DuList i kako se nakon pozitivnog testa djeteta, u ovom slučaju perianalnog otiska (celofan testa,) obavještava odgajatelj i roditelji te se dijete izdvaja iz skupine i upućuje na liječenje.
— Po završetku istog, do tri tjedna, potrebno je provesti naknadno testiranje (tri uzastopna celofan testa), kojim se potvrđuje ozdravljenje i isto se dokazuje ‘ispričnicom’ nadležnog pedijatra koju je potrebno dostaviti pri povratku djeteta u odgojnu skupinu – objašnjavaju dalje.
Ključna je suradnja na svim razinama
Napominju i kako zaposlenici informaciju o pojavi zarazne bolesti mogu dobiti iz više izvora – epidemiologa, zdravstvenih voditelja i odgojitelja, a prvenstveno bi je trebali dobiti od roditelja.
— Roditelji su se prilikom potpisivanja Ugovora o međusobnim pravima i obvezama davatelja i korisnika usluga obvezali ukazati na svaku promjenu zdravstvenog stanja djeteta i ne dovoditi bolesno dijete u vrtić kako bi se izbjeglo ugrožavanje zdravlja ostale djece. Zbog toga je pri pojavi zaraznih bolesti od ključne važnosti suradnja na svim razinama – posebno naglašavaju iz Dječjih vrtića Dubrovnik.
Inače, i dio roditelja često se zna potužiti na one koji dovode bolesnu djecu u kolektiv, a ni gliste nažalost nisu iznimka.
Za kraj dotaknuli su se i mjera zdravstvene zaštite.
— Mjere zdravstvene zaštite djece provode se u skladu s Planom i programom mjera zdravstvene zaštite, a one obuhvaćaju između ostalog zdravstveno prosvjećivanje i zdravstveni odgoj djece u svezi sa stjecanjem pravilnih higijenskih navika. Tim planom obuhvaćeni su zaposlenici, roditelji, skrbnici i posvojitelji djece putem letaka u zdravstvenim kutićima, roditeljskim sastancima i informacijama objavljenim na web stranici. Posebnu pozornost posvećujemo poduci djece o osobnoj higijeni, o pranju ruka i tijela, a sve s ciljem prevencije najznačajnijih zdravstvenih problema. Cilj nam je svima isti; sigurno, sretno i zdravo dijete – zaključuju.
Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista 11. listopada 2023. godine