U maršu praćenom bubnjanjem nakon više od godinu dana krenuli su dubrovački gradski stražari na svoja stražarska mjesta – vrata od Ploča i vrata od Pila.
Od danas,svakog dana, u večernjim satima od 19.30 do 21.30 do konca ljeta mladići s helebardama „čuvat“ će glavne gradske ulaze te naravno pri smjeni straže u mimohodu prolaziti Stradunom.
Oduševljenje prepunog Straduna izazvali su i danas, a pozdravljali su ih inozemni gosti ali i stanovnici Dubrovnika.
Podsjetimo se, Dubrovnik je svoju gradsku stražu kao turističku atrakciju uveo 2005. godine, kao prvi grad u Hrvatskoj slijedeći trendove s početka ovog stoljeća koji su zagovarali oživljavanja povijesnih gradskih jezgri, muzejskih institucija i ostalih kulturnih znamenitosti.
Nakon Dubrovnika svoju povijesnu „Kravat pukovniju“ napravio je Zagreb, Split je oživio gladijatore, Šibenik je dobio gradsku stražu. Obuku dubrovačkih gradskih stražara vršila je Povijesna udruga „Ragvseum“, a kreatorica kostima koja je inspiraciju našla u kostimima 16. stoljeća bila je priznata kazališna kostimografkinja Danica Dedijer.
Govoreći o povijesnim činjenicama napomenimo da je u Dubrovačkoj Republici postojala kneževa straža – knežaci, odjevena u crveno s crnim pojasevima , koji su stražarili ispred vrata Kneževog dvora, odnosno pratili ceremonijalne kneževe izlaske iz njegove rezidencije.
Također, kao utvrđeni grad, Dubrovnik je u stoljećima svoje povijesti morao imati stražu koja je budno pratila zbivanja izvan zidina i upozoravala na potencijalne napadače koje spominje Lukša Beritić u svojoj knjizi „Dubrovački miri“ kao dubrovačku stražu koja je marširala gradom.