Hrvatskoj nedostaje gotovo 300 liječnika obiteljske medicine što ostavlja bez temeljnog liječnika više od 500 tisuća pacijenata. Istodobno, donosi RTL, 650 liječnika je starije od 60 godina što je 33 posto ukupnog broja liječnika obiteljske medicine i što ukazuje na realnu mogućnost da za pet godina još pola milijuna ljudi ostane bez izabranog liječnika.
Prema podacima iz Ministarstva zdravstva, koje donosi RTL, najveći nedostatak obiteljskih liječnika primjećuje se u ruralnim krajevima, ali i preopterećenost timova u gradskim sredinama. Najveći manjak je u Brodsko-posavskoj i Zagrebačkoj županiji, Varaždinskoj županiji, Primorsko-goranskoj županiji, te u Koprivničko-križevačkoj i Osječko-baranjskoj županiji.
-U obiteljskoj medicini u Republici Hrvatskoj danas postoji 2327 timova obiteljske medicine, ali samo 2223 liječnika obiteljske medicine koji skrbe o 3,66 milijuna osiguranih osoba. Ti podaci ukazuju da alarmantnu činjenicu da već sada imamo 104 tima bez nositelja (liječnika) što znači da 104 ordinacije svojim prekovremenim radom ‘pokrivaju’ preostali liječnici obiteljske medicine – upozorila je Nataša Ban Toskić, predsjednica KoHOMa, koordinacije hrvatske obiteljske medicine.
Ovakav nedostatak medicinskog osoblja zasigurno šteti kvaliteti usluge koju primaju pacijenti. Uz to što već postoji manjak, zabrinjava i kako je na specijalizaciji obiteljske medicine samo 150 liječnika u cijeloj zemlji, što naglašava Ban Toskić, nikako nije dovoljno niti za nadomjestit one starije od 65 godina koji još rade.
Stoga dosta liječnika starijih od 65 godina još nije otišlo u zasluženu mirovinu, prema podacima KoHOMA od 2223 liječnika obiteljske medicine, čak 185 je starije od 65 godina i u ordinacijama ih zadržava samo entuzijazam i predanost struci i pacijentima.
Cijeli članak pročitajte ovdje.