Koncem 2013. godine iz Banskih dvora stigla je najava kako će se početkom ove godine ukinuti 25, dok će 27 parafiskalnih nameta biti smanjeno.
Vodni doprinosi, naknade HAKOM-u, paušalni doprinos za Hrvatsku obrtničku komoru, troškovi tehničkog pregleda građevina, naknade za izdavanje svjedodžbe o kakvoći proizvoda koji se uvozi ili izvozi te naknade za izdavanje rješenja za promet vina ukinuti među najistaknutijim su na listi za smanjivanje, a prema informacijama iz Ministarstva financija, smanjivat će se i nameti ZAMP-a. Potvrdili su to za DuList iz resornog Ministarstva, no kako se čini riječ je tek o vatrogasnim mjerama kako bi se održao ‘mir u kući.
– U zadnje se vrijeme govori o smanjenju određenih parafiskalnih nameta, dali će se smanjiti ili ne ja zaista ne znam. Možda se s obzirom da nam se je povećao PDV, ovi nameti zaista i smanje. Nama je kao što znate od 1. siječnja PDV povećan sa 10 posto na 13 posto što je dosta veće opterećenje nego nameti o kojima vi pitate. Hotelijeri podržavaju smanjenje svih vrsta opterećenja, iz jednostavnog razloga što se ubrajamo u države s najvećim fiskalnim i parafiskalnim opterećenjima – kaže nam Željko Miletić, predsjednik Strukovne grupe hotelijera pri HGK koji smatra kako ove mjere neće imati gotovo nikakav učinak.
– Opipljivog učinka za gospodarstvo nikako neće biti, osim što će se malo, poboljšati likvidnost hotelskih poduzeća. Povećanje PDV-a ove godine nakon potpisivanja ugovora s partnerima za slijedeću sezonu direktno će negativno utjecati na likvidnost, jer to nismo planirali. Slikovito rečeno, kako bi se vi osjećali naprimjer da vam netko uzme 10 kuna, a onda Vam vrati 2 kune? – pita se Miletić.
Inače, valja napomenuti kako je hrvatsko gospodarstvo i dalje opterećeno s 239 parafiskalnih nameta u ukupnom iznosu od gotovo šest milijardi kuna, a među nametima koji će se ukidati su doprinosi za Hrvatsku obrtničku komoru, naknada za melioracijsku odvodnju te naknada za priključenje na komunalne vodne građevine itd. Podsjetimo, smanjivanje i ukidanje parafiskalnih nameta našlo se na dnevnom redu Vlade nakon što je prošle godine sređen registar postojećih nameta. Zasada se ukupno pet ministarstava ‘odreklo’ nešto više od 500 milijuna kuna.