Pred nama je tjedan iznimno visokih temperatura. Osim unosa dovoljne količine vode u tijelo, bilo bi poželjno i prehranu prilagoditi visokim emperaturama. Hrvatski zavod za javno zdravstvo preporučuje tako da jedete češće male i po mogućnosti što više tekuće obroke. Svakako Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama. Ako ste u mogućnosti, pripremite miješano svježe voće, tzv. ‘smoothie’ ili spravite laganu juhu, da organizmu vratite izgubljene minerale, vitamine i elektrolite.
Preporuke su svakako i da se tjekom vrućih ljetnih dana u prehranu uvrsti više voća i povrća, odnosno pomno biranih namirnica koje će nam pomoći rashladiti organizam. Gloria.hr donosi popis hrane idealne za ovo vrijeme.
VOĆE
Sad je pravi trenutak za ovu namirnicu jer možemo birati između lubenice, dinje, bresaka, nektarina, marelica, smokvi, grožđa, bobičastog voća… Voće je inače odličan izvor vitamina i minerala, ali i antioksidansa, kao što su ß-karoten i likopen, koji će nas dodatno zaštititi od štetnog djelovanja sunčevih zraka. Također, ono obiluje vodom, koja nam u vrućim mjesecima služi kao dodatni izvor prijeko potrebne tekućine te istovremeno hladi.
POVRĆE
I na ovom polju nam se u ljetnim mjesecima baš sve posložilo. Povrća je u izobilju pa nema razloga da umjesto raznih vrsta salata, rajčice, paprike, tikvica, patlidžana i mahuna, baš sad jedete krumpir. Povrće je vrijedan izvor nutrijenata, a osobito antioksidansa. Ono sadrži i znatan udio vode pa na prirodan način hladi tijelo i nadoknađuje izgubljenu tekućinu. Dodatno, i povrće, kao i voće, obiluje kalijem, elektrolitom koji se gubi znojenjem i kojeg je nužno nadoknaditi kako bi organizam optimalno funkcionirao.
JOGURT
Osim što je izvor korisnih bakterija koje nas mogu zaštititi od neželjenih ljetnih infekcija, idealan je tijekom toplih ljetnih dana jer osvježava i hladi, a može se i zamrznuti. Posegnite za voćem, izblendajte ga, dodajte mu jogurt, po potrebi zasladite medom ili agavinim sirupom i -voila, imate domaći sladoled.
SLADOLED
Jedan sladoled neće učiniti čuda, ali će nam goditi. Trenutno će nas rashladiti, oraspoložiti i pružiti osjećaj ugode, što isto nije zanemarivo kad vas ljetno sunce nikako ne zaobilazi.
JUHE
Kad kažemo juhe, mislimo i na tople i na one koje smo prethodno ohladili. Nije mit, naime, da tople juhe gode ljeti, jer će nas oznojiti, a samim time i rashladiti. No, ne zaboravite naknadno i nadomjestiti gubitak tekućine nastao znojenjem. Svakako je najbolje ljeti posegnuti za hladnim juhama od sezonskih namirnica, kao što su krastavac, tikvica i buča.
ŽITARICE
Većina žitarica, poput ječma, zobi, prosa, kvinoje, amaranta, kus-kusa, bulgura – priprema se jednostavno. Skuha se prema preporukama na pakiranju, a potom začini uz malo maslinovog ulja, soli i papra. Kada se ohladi, ova je namirnica savršeni prilog uz sva jela – od juha, preko salata, do ribe i mesa.
VODA I IZOTONIČNI NAPITCI
Kroz znoj, tijelo izlučuje toksine, ali i elektrolite i vodu koju je neophodno nadomjestiti. Najbolje ćete to učiniti pijući dovoljne količine vode koja će vas ujedno i rashladiti. Kod vrlo intenzivnog znojenja, odličan su izbor i izotonični napitci koji uz tekućinu nadoknađuju i izgubljene elektrolite. Ipak, vodite računa o jednoj sitnici – ni voda, a ni izotonični napici ne bi smjeli biti ledeni, već ih se preporučuje piti ohlađene na sobnoj temperaturi.