Dubrovnik se u četvrtak i petak, 3. i 4. studenog pridružuje listi europskih i svjetskih gradova koji organiziraju festival svjetla. Riječ je o festivalu ‘Lumiart 2022’ koji će svoje svjetlosne instalacije i projekcije predstaviti unutar zidina na nekoliko lokacija. Osim domaćih snaga Pixel dizajn, RHM i Loop, u Dubrovnik nam svoje svjetlosne kreacije dolaze predstaviti članovi Visualije iz Pule, umjetnik Litemotif iz Zagreba i tim iz Mađarske koji je već neizostavan na gotovo svim europskim festivalima svjetla. Ovaj dvodnevni festival donosi 3D mapping projekcije, dijaprojektor projekcije, svjetlosne instalacije te real time 3D mapping svaki dan od 18.30 sati do 22 sata. U organizaciji Lumiart 2022. sudjeluju Pixel dizajn i Event lab, uz pomoć kolega iz Linear studija, Loopa i RHM-a.
Tomislav Nadramija iz Pixel dizajna za DuList ističe kako je njegova ‘svjetlosna’ priča počela 2011. godine, kada je prvi put na YouTubeu vidio video o 3D mappingu, što je ujedno bio i jedini video koji se mogao pronaći na tu temu.
— Odmah sam znao da baš to želim raditi i s dvoje prijatelja, kasnije poslovnih kolega, krenuo sam s izradom prvog 3D mappinga u Dubrovniku, a i u Hrvatskoj. Medijski odjek bio je velik pa su ubrzo uslijedili mnogobrojni upiti. Nedugo zatim, tijekom Adventa u Zagrebu, radili smo projekciju na pročelju Muzeja Mimara. Potom su se nizali razni projekti, od kojih bih izdvojio suradnju s Kazalištem Marina Držića na multimedijalnoj predstavi ‘Oluja’, kao i ostvarenje najvećeg 3D mapping u Hrvatskoj do danas, površine 3000 kvadrata, prilikom proslave pristupanja Hrvatske u Europsku uniju na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu, a zatim je uslijedila i suradnja s raznovrsnim klijentima poput Hennesyja, Hiltona, Jeanneaua i drugih. Uglavnom, trudili smo se postavljati si izazove i podizati ljestvicu kvalitete i inovativnosti sa svakim projektom.
Što sve očekuje naše sugrađane i goste tijekom dva dana festivala ‘Lumiart’? Ovakav koncept održao se već 2019., ali samo u Lazaretima. Gdje možemo očekivati svjetlosnu čaroliju ove godine, u kojim dijelovima Grada?
Da, početak je bio 2019. i tada smo, nažalost, bili ograničeni samo na prostor Lazareta, a zatim je uslijedila dvogodišnja stanka zbog COVID-a. Ove godine se Lumiart seli na ulice Grada. Većina svjetlosnih projekcija bit će na potezu između Crkve sv. Vlaha i Katedrale, ali i na još nekoliko lokacija za koje vas pozivam da ih otkrijete. Mogu samo reći da, uz domaće snage koje čine Pixel, RHM i Loop, dolaze još i predstavnici Visualije iz Pule, umjetnik Litemotif iz Zagreba te tim iz Mađarske, koji je već neizostavan na skoro svim europskim festivalima svjetla.
Kako ste došli na ideju stvaranja jednog ovakvog festivala? Koliko se ova ideja ‘vrtila’ u Vašoj glavi?
Ideja postoji već više od deset godina, ali nažalost, kao i sve drugo, kod nas se realizira sa zakašnjenjem. Žao mi je što projekt nije ranije prepoznat jer smo mogli biti jedni od prvih ovakvih festivala na svijetu, ali možda još nije kasno da budemo jedan od najatraktivnijih, budući da imamo najljepši Grad i predivnu arhitekturu, koja je idealna podloga za ovakve događaje.
Što se ovim festivalom želi postići?
‘Lumiart 2022’ osmišljen je kao dvodnevna manifestacija, koja se bavi predstavljanjem audiovizualnih tehnologija i njihovom primjenom u urbanim prostorima, s ciljem podizanja svijesti o suvremenim pristupima umjetnosti korištenjem inovativnih tehnologija. Kroz interdisciplinarnost i raznolikost tema manifestacije, želja je potaknuti komunikaciju među mladim, neafirmiranim umjetnicima na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini, stavljajući naglasak na Grad kao polazišnu točku i primjer spajanja kulturnog nasljeđa te suvremene umjetnosti i tehnologije.
Na koji će se način sudionici moći aktivno uključiti u festival tijekom njegovog trajanja?
Na festivalu će biti izloženo nekoliko interaktivnih instalacija koje će posjetiteljima omogućavati da svojim djelovanjem stvaraju i mijenjaju sadržaj koji se projicira.
Trend festivala svjetla prisutan je na svjetskoj mapi već dulje vrijeme. Jeste li bili u nekim drugim gradovima gdje se oni održavaju i kakvi su vaši dojmovi?
Festivali svjetlosti počeli su se održavati prije otprilike deset godina, a zadnjih su nekoliko godina u trendu pa je tako, za ovu godinu, samo u Europi najavljeno njih čak 45. Posjetio sam mnoge festivale, kako domaće poput Visualije iz Pule, koji je prvi i ujedno najveći festival svjetlosti u Hrvatskoj, zatim Festival svjetla u Zagrebu, tako i inozemne poput Signala u Pragu, Festivala svjetla u Berlinu… koji su već prerasli u ozbiljne festivale s ogromnim budžetima, ali i velikim povratom za cijelu zajednicu.
Koja je Vaša vizija, ciljevi i gdje vidite Lumiart u budućnosti?
Definitivno, moja vizija je proširiti festival svjetlosti na više lokacija, počevši od Parka Gradac, gdje bismo napravili jednu magičnu šumu od svjetlosnih instalacija, preko više lokacija u samome Gradu, a završio bih u Lazaretima, gdje bih sve i počeo. Tamo bih volio, prije samog festivala, održavati radionice i edukacije te privući što veći broj mladih, probuditi u njima ljubav prema arhitekturi i umjetnosti, educirati ih o novim tehnologijama i omogućiti im stvaranje materijala za sami festival, kako bi svi zainteresirani mogli sudjelovati te dati svoj umjetnički doprinos festivalu i na taj način ostaviti iza sebe rasadnik novih snaga, koje su neophodne za razvijanje našega grada prema suvremenim trendovima.