Aktualno

U PROSJEKU SMO DUŽNI OKO 98 TISUĆA KUNA Gotovo dvije tisuće Dubrovčana ‘grca’ u dugovima

novac kune

Prije koji tjedan objavljen je podatak o ukupnom broju blokira­nih građana, ali i poslovnih subjekata te koliki je iznos njihova nepodmi­rena duga uglavnom prema bankama. Prema evidencijama nacionalne Finan­cijske agencije na dan 31. prosinca 2021. na području Dubrovačko-neretvan­ske županije zabilježeno je tako 5.077 potrošača koji nisu podmirili dospjele osnove za plaćanje od čega ih je 1.869 u Dubrovniku. Glavnica njihova duga penje se na vrtoglavih 428,6 milijuna kuna, a u Gradu 183,2 milijuna kuna. Kad smo kod poslovnih subjekata u Dubrovačko-neretvanskoj županiji evidentiran je 401 poslovni subjekt koji nije podmirio dospjele osnove za plaćanje, od čega je 129 pravnih osoba i 272 fizičke koje obavljaju registriranu djelatnost. Ukupan iznos glavnice neizvršenih osnova za plaćanje poslov­nih subjekata u županiji je iznosio 79,9 milijuna kuna, od čega se 47,5 milijun kuna odnosi na pravne, a 32,5 mili­juna kuna na fizičke osobe. U gradu Dubrovniku pak su zabilježena 182 poslovna subjekta s dospjelim neizvr­šenim osnovama za plaćanje, od čega je 67 pravnih osoba i 115 fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost.
Županija na začelju
Glavnica njihova duga bila je 20,1 mili­jun kuna, od čega se 8,6 milijuna kuna odnosi na pravne, a 11,5 milijuna kuna na fizičke osobe. Na ljestvici župa­nija uzimajući u obzir broj potrošača koji nisu podmirili dospjele osnove za plaćanje Dubrovačko-neretvanska nalazi se na 19. mjestu. Bolji od nas tek su dvije jedinice lokalne samou­prave – Međimurska i Grad Zagreb. Na prvom mjestu svakako je Zagrebačka nakon koje slijedi Krapinsko-zagor­ska i Sisačko-moslavačka. U odnosu na ukupan broj stanovnika županije i radno sposobnog stanovništva, tako­đer smo na začelju, a uvjerljiva prva tri mjesta pripadaju Bjelovarsko-bilo­gorskoj, Koprivničko-križevačkoj i Sisačko-moslavačkoj županiji. Nada­lje, na rang listi 25 gradova svrstanih po kriteriju broja potrošača koji nisu podmirili dospjele osnove za plaća­nje, Dubrovnik je opet 19. Iza nas su Zaprešić, Petrinja, Koprivnica, Kri­ževci, Đakovo i Kutina, a prednjače Zagreb, Split, Rijeka, Osijek i Zadar. Promatrajući prema broju stanovnika ponovno smo među zadnjima. Izdva­jaju se Čakovec, zatim Sisak i Križevci te Bjelovar.
Na popisu tih potrošača, proma­trano po gradovima, odnosno opći­nama, po iznosu duga smo 13. Prvi je Zagreb s glavnicom od 5.325.608.249 kuna te zadnji Vrbovec s 88.641.814 kuna duga. Prema prosječnom iznosu duga Dubrovčani su, kako navodi FINA, dužni oko 98 tisuća kuna dok je najviše potrošača s evidentiranim neizvršenim osnovama za plaćanje u Koprivnici te njihov prosječan dug iznosi 149 tisuća kuna. Slijede ih Rovinjani s dugom od 136 tisuća kuna, Varaždinci sa 133 tisuće, Zagrepčani sa 109 tisuća te Porečani sa 101 tisuću kuna. Nakon ovoga pred­stoji nam pregled neizvršenih osnova pravnih i fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost, promatrano po županijama i po djelatnostima. Najza­duženiji poslovni subjekti oni su sa sjedištem na području županije Grad Zagreb što je očekivano, ističu iz FINA-e, jer je sjedište najvećeg broja poslov­nih subjekata upravo u toj županiji. Njihov je dug u odnosu na 31. prosinca 2020. manji za 286,5 milijuna kuna.
Dug raste
Ipak, prosječan je dug porastao u jeda­naest županija, najmanje u Osječko-baranjskoj za 0,9 posto, najviše u Sisačko-moslavačkoj za 66,3 posto, a u Dubrovačko-neretvanskoj za 6,5 posto. Promatrano po djelatnostima, na zaduženost cjelokupnoga gospodar­stva Hrvatske najviše utječu poslovni subjekti iz područja trgovine na veliko i na malo. Na njih se na datum 31. pro­sinca 2021. odnosila 1,1 milijarda kuna duga. Nakon slijedi građevinska indu­strija s 0,5 milijardi kuna, a treće su djelatnosti pružanja smještaja te pri­preme i usluživanja hrane s također 0,5 milijardi kuna. Najviše je stoga zadu­ženih poslovnih subjekata u području trgovine – 2.811, u djelatnosti pruža­nja smještaja te pripreme i usluživa­nja hrane – 2.629 i građevinarstvu – 2.127. Inače, zbog neizvršenih osnova za plaćanje na ranije spomenuti dan na razini Hrvatske u Očevidniku redosli­jeda osnova za plaćanje evidentirano je 15.440 poslovnih subjekata, što je za 120 poslovnih subjekata ili 0,8 posto manje u odnosu na studeni 2021. i devet poslovnih subjekata ili 0,1 posto više u usporedbi s prosincem 2020.
Ukupan iznos neizvršenih osnova za plaćanje poslovnih subjekata iznosio je 4,2 milijarde kuna (glavnica) što je za 0,7 milijuna kuna manje u odnosu na studeni 2021., a 720,5 milijuna kuna manje uspoređujući stanje s prosin­cem 2020. Istovremeno, u Očevid­niku redoslijeda osnova za plaćanje je, zbog neizvršenih osnova za plaća­nje, bilo zabilježeno 239.278 potrošača. To je za 0,8 posto manje nego u pret­hodnom mjesecu, a za 3,3 posto više nego prije godinu dana. Dug potrošača iznosio je ukupno 18,1 milijardu kuna (glavnica), što je za 0,1 posto manje u odnosu na studeni 2021., a 6,9% više u odnosu na prosinac 2020. godine. Najveći dio duga, u iznosu od 5,8 mili­jardi kuna ne računajući kamate, bio je prema bankama kao vjerovnicima, a prema svim financijskim institucijama, dug je iznosio 6,7 milijardi kuna. Udio duga potrošača prema bankama kao vjerovnicima iznosio je 32,2 posto dok je prema svim financijskim instituci­jama 37. Uzimajući u obzir 31. prosinca 2021., 1.515 potrošača ima dug veći od milijun kuna koji je 6,9 milijardi kuna što u usporedbi s istim datumom 2020. znači 2,2 posto potrošača manje i za pet posto veći iznos duga.

Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista, 26. siječnja 2022.

Pročitajte još

IZOSTANAK SA SJEDNICE GRADSKOG VIJEĆA POTAKNUO ŠUŠKANJA Pero Vićan (opet) izlazi iz koalicije?

Andrea Falkoni Račić

Udruga Rina Mašera okupila dubrovačke umjetnike na likovnoj koloniji

Dulist

GOSTOVANJE Sjajna Jadranka Đokić u predstavi ‘Majka i dijete’

Dulist