Dvojezični katalog ‘Antički vodovod, Vodovađa – Cavtat’ koji prati istoimenu izložbu iz 2012. godine, novo je izdanje Dubrovačkih muzeja.
Autorica kataloga je voditeljica Arheološkog muzeja Liljana Kovačić, a katalog prikazuje rezultate dugogodišnjih arheoloških istraživanja vodovoda antičke kolonije Epidaura, današnjeg Cavtata.
Riječ je o publikaciji koja na 151 stranici osim povijesnih informacija i zanimljivosti donosi mnoštvo ilustracija poput geodetskih i arhitektonskih snimaka te grafičkih prikaza koje zorno prikazuju kompleksnost izgradnje i funkcioniranja vodovoda.
Tekuća, pitka voda je uz zemljopisni položaj, imala veliku ulogu u preobražaju tog autohtonoga ilirskog naselja gradinskog tipa u antički grad. Izvorište mu je bilo u Vodovađi, a trasiran je sjeveroistočnim dijelom Konavala koje su po njemu, od lat. canale,-is, dobile ime. Konfiguracija terena od izvorišta do Cavtata je bila povoljna za trasiranje s postepenim padom, a ona je uvjetovala i različita građevinska rješenja vodovodne konstrukcije – pojasnila je kustosica Kovačić.
U prvom dijelu kataloga govori se općenito o antičkim vodovodima, izgradnji, kapacitetu, potrošačima, službi za održavanje, reguliranju toka, vodovodnim cijevima i slavinama, gradskoj vodovodnoj mreži te mjernim instrumentima. Sljedeće poglavlje ukratko prikazuje Cavtat u antici, centurijaciju zemljišta i cestovne pravce.
Onaj još važniji dio u katalogu odnosi se na rezultate istraživanja s položajem sonda, geodetskim i arhitektonskim nacrtima. Trasa je ucrtana na osnovu visinskih kota i mjernih podataka, a izračunat je i njegov kapacitet te kapacitet sifona. Izgradnju ovog velebnog komunalnog objekta autorica datira u sam početak 1. stoljeća.
Ostaci vodovoda, iako rijetki i s oskudnim podacima, dragocjena su materijalna ostavština pet stoljeća dugog rimskog vladanja na ovim prostorima.
Ovaj iznimno vrijedan katalog dostupan je u muzejskoj prodavaonici u Kneževu dvoru te u tvrđavi Revelin po cijeni od 139 kuna.
Tekst i foto: DUM