‘Toscana u malom’ – tako bismo mogli nazvati područje Komarne, najmlađeg vinogorja u Hrvatskoj. Na nekadašnjem ‘divljem’ i brdovitom tlu, u blizini mora, prostiru se zelena prostranstva vinove loze. Taj vinski raj, s 2500 sunčanih sati godišnje, nalazi se 70 kilometara od Dubrovnika, a uskoro će biti još i dostupniji nakon izgradnje Pelješkog mosta. Posebno ga, i s nestrpljenjem iščekuju vlasnici sedam vinarija koji ovdje imaju svoje vinograde, a među kojima se nalazi i ‘Terra Madre’. Svoje početke ova vinarija piše već od 2008. godine. Troje prijatelja, ali i vlasnika tvrtke Poljopromet iz Metkovića Davor Martinović, Damir Dominiković i Stipe Dominiković odlučili su se tada na novi poslovni potez.
—Tvrtka Poljopromet već skoro tri desetljeća radi u proizvodnji i prodaji repromaterijala. Radimo širom Dalmacije i imamo poljoprivredne apoteke. Tako da smo vezani za poljoprivredu i poljoprivrednike. Odlučili smo se, prije više od deset godina, javiti na natječaj za sadnju vinove loze i podizanje novih vinograda. Bio je to na početku izuzetno zahtjevan proces. Ovo je bio ‘divlji’, brdovit kraj, ispunjen makijom i šumom koji je kasnije uz pomoć strojeva raskrčen i izravnan – rekao je Martinović. Nakon provedene melioracije tla, sa sadnjom trsova vinove loze započeli su 2009. godine.
— Sadili smo uglavnom naše prepoznatljive domaće sorte jer smo bili sigurni da ćemo uspjeti u ovom kamenjaru. To je među ostalim plavac koji se još naziva i ‘borcem’ jer se snalazi u ovim ‘škrtim’ krajevima. Bili smo sigurni i zbog toga jer je ‘preko puta’ Pelješac koji ima istu konfiguraciju terena kao i Komarna. Stvarno smo uložili puno truda i ljubavi. Kad smo 2010. godine doživjeli prvu berbu, preplavio nas je poseban osjećaj – priča nam Martinović o vinogradu koji se nalazi na skoro 17 hektara neto površine, a u kojem rastu autohtone sorte plavac mali i pošip. Od međunarodnih sorti prisutne su syrah, chardonnay te cabernet sauvignon.
Do 100 tisuća boca vina
Nazivom vinarije, ‘Terra Madre’ ili u prijevodu ‘Majka Zemlja’, željeli su podsjetiti na važnost pojma ekologije. Naime, vinogradi Terra Madre imaju uvjete za uzgoj vinove loze na ekološki način. Ekološki certifikat za proizvodnju dobili su 2013. godine.
—Naslijedili smo jedno ekološko tlo. U kamenjaru smo napravili plodno tlo za vinograde. Na to smo ponosni jer smo stvorili novu vrijednost. Ne samo mi, nego i svih sedam vinara na području Komarne – rekao je. Inače, preko 500 tisuća boca proizvede se godišnje u cijeloj Komarni.
—Što se tiče vinarije Terra Madre, ukupno imamo 125 tisuća trstova na 17 hektara zemljišta. Na godišnjoj razini proizvedemo od 80 do 100 tisuća boca vina od 0,75 litara, odnosno između 70 i 80 tisuća litara. Ta količina varira iz godine u godinu.
Moderna oprema
Na samom su početku, nakon sadnje i berbe, grožđe prerađivali u drugim vinarijama. No, nakon nekog vremena, odlučili su se na izgradnju vinarije u vlastitom vinogradu. Moderna vinarija s podrumom, prostorom kušaonice i taracom izgrađena je 2017. godine, a prostire se na ukupno 1200 ‘kvadrata’.
—Ta nam je godina bila posebno važna jer smo započeli preradu vina u našem podrumu. Podrum ima svu potrebnu modernu opremu – naglasio je. Kušaonica se ističe prostranošću i velikim izborom vina na policama, a na njenim zidovima nalaze se fotografije iz 60-ih godina prošlog stoljeća s prizorima sadnje vinograda, kao i trganja te berbe na tom istom području. S tarace se pruža pogled na Pelješac, a vide se i obrisi Hvara te Brača. Među posjetiteljima vinarije zatekli smo i mladi par ljubitelja vina. Došli su čak iz dalekog Teksasa!
—Ljudi ovdje dolaze pronaći i osjetiti mir, kao i taj čisti, morski zrak. Čim izađete iz auta, kao da udišete potpuno drukčiji zrak – kazao je Martinović. Posebno ističe kameni križ kojeg su postavili u blizini vinograda.
—Radi se o kopiji križa iz Međugorja. Podigli smo ga kao zahvalu za sve. Tu se uvijek dođemo pomoliti, posebno u teškim vremenima.
Imamo dobre najave
Tijekom svih ovih godina djelovanja, postigli su i izvrsne rezultate na temelju kvalitete svojih vina. Od početka do danas, vina Terra Madre osvojila su desetke nagrada. Među nagradama ističe se Zlatna medalja na vinskom festivalu ‘Dubrovnik Festiwine’ iz 2014. godine, kao i međunarodna priznanja, odnosno medalje na najprestižnijem natjecanju ‘Decanter’. Svoje proizvode izvoze u brojne države Europske unije, ali i u Sjedinjene Američke Države. Rekordna je, kako kaže, bila 2019. godina. Tada su izvezli boca vina u vrijednosti od 100 tisuća eura.
—Kad govorimo o vinu, to je dosta. Sada se, nakon pandemije koronavirusa, pomalo vraćamo tim brojkama. Pandemija je ostavila traga, ali za ovu godinu imamo dobre najave. Imamo već veliki broj najavljenih dolazaka u organizaciji agencija. Nadamo se da će tako i ostati – rekao je Martinović.