Proteklih dana stižu vijesti koje napokon bacaju malo svjetlosti na našu crnu gospodarsku svakodnevicu. Iako Izvješče EK pokazuje poboljšanje ekonomske klime u prosincu, a smanjuje se i nelikvidnost, nezaposlenost i javni dug približavaju se opasnoj granici.
Svako dijete rođeno ove godine već je dužno 265 tisuća kuna. Naime, hrvatski javni dug premašio je razinu od 60 posto BDP-a. To je opasno, poručuju ekonomisti. Da bismo mogli vraćati dugove, gospodarstvo nam mora rasti minimalno 3,6 ili 4 posto, izjavio je za hrt.hr Hrvoje Simović s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
Naprotiv, gospodarstvo stagnira, a javni dug se potkraj 2013. popeo na 64 posto BDP-a – najnoviji su podaci HNB-a. Ondje očekuju i da će javni dug nastaviti rasti te da bi potkraj ove godine mogao iznosti 67 posto BDP-a. U ovoj ćemo se godini zadužiti 42 i pol milijarde kuna. Više od pola tog iznosa morat ćemo izdvojiti za otplatu dospjelih rata kredita. Sličan je omjer i u iduće dvije godine, uz to što ćemo se, smatraju u HNB-u, iduće godine teže zaduživati. Godina je tek počela, a već idući tjedan Vlada počinje pregovore o rebalansu proračuna.
Udarac Vladi je i pad potrošnje u prosincu. Iznosila je 9 milijardi kuna, a najavljeno je bilo da bi mogla iznositi 11-12 milijardi. Pad potrošnje i ne začuđuje s obzirom na smanjenje plaća, ukidanje božićnica i rastuću nezaposlenost.