Radeći niz godina sa zlostavljanom i zanemarenom djecom prof.dr.sc. Gordana Buljan Flander spoznala je kako se rađa nova kategorija zlostavljane i zanemarene djece, a to su djeca manipulirana u visokokonfliktnim razvodima braka.
Rekla je to na današnjem predavanju o Manipulaciji djecom tijekom razvoda braka, u sklopu 20. godišnje konferencije hrvatskih psihologa. Tijekom 2010. godine u Hrvatskoj je zbog manipulacije intervenirano kod 3136 djece.
– Mene zanima koliko je prijava upućeno Državnom odvjetništvu od ovih 3136 djece jer se u ovim slučajevima vrlo često radi o emocionalnom zlostavljanju i zanemarivanju djeteta – istaknula je Buljan Flander, pokazavši i mnoštvo primjera iz prakse u kojim stručnjaci raznih profila zapravo nisu vodili brigu o interesu djeteta. Jedan od primjera odnosio se i na procjenu psihijatrijskog vještaka, koji je svoju odluku o tome s kim će dijete živjeti donio bez da je dijete ikada vidio.
Posebno je naglasila kako je najbolji interes djeteta da ima oba roditelja, dakle roditelji bi zapravo trebali imati zajedničko skrbništvo, no to postojeći zakon ne predviđa. Dapače, postojeći hrvatski zakon propisuje da se skrbništvo dodijeli jednom roditelju s dogovorenim posjetima drugoga.
– Svi dijelovi sustava i svi sustavi često rade protiv interesa djeteta – izjavila je Gordana Buljan Flander, postavivši na kraju i nekoliko ključnih pitanja: sudjeluje li i sustav u emocionalnom zlostavljanju i zanemarivanju djece u visokokonfliktnim razvodima; koji su kriteriji najboljeg interesa djeteta, doprinose li preporuke postupnosti navikavanju ili odbacivanju od drugog roditelja (ona odgovorno tvrdi – odbacivanju); snose li stručnjaci koji sudjeluju u zlostavljanju djeteta posljedice i koje….
Nakon nje o ovoj su temi govorile i njene kolegice iz Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba – psihijatrica dr. Marija Bačan te psihologinja Dragana Matešković, kao i američka im kolegica psihologinja Larisa Buhin, koja je govorila o američkoj praksi.
Na kraju je o promjenama Obiteljskog zakona, koje tek trebaju uslijediti govorila potpredsjednica Vlade i ministrica Milanka Opačić. Izmjene zakona pred javnosti bi trebale biti za mjesec, mjesec i pol dana, nakon čega će uslijediti dugotrajna javna rasprava. Ono najvažnije što bi zakon trebao promijeniti odnosi se na zajedničko skrbništvo.
Istaknula je kako je postojeći zakon rigidan. On propisuje da se skrbništvo mora dodijeliti jednom roditelju, i time se tom roditelju daje moć, a bilo bi normalno, rekla je ministrica, da se skrbništvo dijeli.
– Bit će problema natjerati sustav da zakon provodi. Bit će najteže promijeniti mentalni sklop u centrima za socijalnu skrb, i neke ćemo naše stereotipe morati rušiti – naglasila je Opačić, dodavši kako se u zakon kao novi mehanizam uvodi i obiteljska medijacija, kao i roditeljski plan za zajedničko skrbništvo.
Povećavanjem sudski pristojbi i odvjetničkih troškova nastojat će se ljude demotivirati da uopće pokreću sudske postupke, kako bi se sve riješilo dogovorom, odnosno spomenutim planom. Jedino će u slučaju obiteljskog nasilja sud donositi odluku o tome s kim će dijete živjeti.
– Tko bude manipulirao djetetom moći će ostati bez roditeljske skrbi, a takav zahtjev pokretat će Centri – istaknula je, među ostalim, Milanka Opačić.