Definitivno se radi o onečišćenju koje je uzrokovano određenom gospodarskom ili nekom drugom djelatnošću. Ne radi se o nekom prirodnom fenomenu – rekao je gradonačelnik Mato Franković na konferenciji za medije na temu vode s izvorišta Palata. Naime, već drugi put u sustavu dijela Palate imamo neugodne mirise, a jučer je stanovnicima stigla preporuka da vodu ne koriste uopće.
– Ključno je spajanje izvorišta Omble, odnosno cijelog vodoopskrbnog sustava u jedan sustav. Naši sugrađani nas pitaju što se događa po tom pitanju. Gotovo već 5 kilometara mreže je već izgrađeno kako bi se spojio sam sustav, a preostalo je još 3 kilometra, zajedno s vodo crpnom stanicom. Ta 3 kilometra riješit će se u okviru projekta ‘Aglomeracije Dubrovnik’ čime bi onda ovo postala prošlost. Vodovod Dubrovnik je u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo radio prvo na otkrivanju problema, tko je onečišćivač. Čekamo još uvijek i dodatne analize koje se rade u Zagrebu. Na terenu je državni inspektorat, sanitarna inspekcija, vodopravna inspekcija te inspekcija zaštite okoliša – uvodno je izjavio gradonačelnik Mato Franković.
Problem postoji u Zatonu Velikom, Zatonu Malom, Štikovici, Vrbici. Područje Orašca, Gornjih sela i Eafita nemaju navedeni problem.
-Razlog tome je zato što što se zaustavila opskrba vode izvorišta Palata te se opskrba tog područja vrši na način da JVP Dubrovački vatrogasci puni predcrpne stanice iz kojih se opskrbljuju stanovnici – objasnio je gradonačelnik te naglasio kako je Vodovod poduzeo sve aktivnost od prve pojave neugodnih mirisa.
Više o rezultatima analize vode rekao je epidemiolog dr. Mato Lakić.
-Prvim analizama smo utvrdili, osim neugodnog mirisa i promijenjene boje na izvorištu, koja je bila žućkasta, da nema slobodnog rezidualnog klora, povećana je oksidativnost te su povećane vrijednosti, ali ne preko NDK klorida i elektrovodljivosti koje nisu uobičajene za ovo crpilište. To je bilo prvog dana. Nakon toga smo izišli na teren, i miris se osjećao u Zatonu i vani, blizu mora. Jutros smo dobili daljnje analize te smo utvrdili i povećane vrijednosti fenola. Stalno smo u kontaktu s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, s Povjerenstvom za vodu za ljudsku potrošnju Ministarstva zdravstva i oni su već jučer upoznati o ovom problemu. Nakon privih analiza pitali smo ih za savjete te su nam napisali kako činjenica da su koncentracije klodira i dušikovih spojeva značajno više nego su to uobičajene vrijednosti na ovom izvorištu, a sad imamo i fenole, skreću pažnju da isto može biti posljedica nepropisnog odlaganja u okolišu nusprodukata proizvodnje maslinovog ulja, odnosno komina. To je mogući za sad jedini uzrok koji možemo na temelju ovog zaključiti, ali ne možemo reći da je to siguran uzrok. Ostavljamo mogućnost da je nešto drugo uzrok. Zasad upućuje na to – objasnio je dr. Lakić te je istaknuo kako se čim se vidjelo da je došlo do intenzivnog mirisa i kemijskih promjena i određenih spojeva dana je preporuka da se voda dok se ne vidi o čemu se radi uopće ne koristi iz predostrožnosti.
-Ne možemo znati o čemu se točno radi i postoje li u toj vodi i neki drugi spojevi. To ćemo znati nakon završene analize iz Zagreba. Uzorci su na putu i kako budu stizali rezultati analiza znat ćemo više – rekao je te dodao kako su fenoli široka skupina spojeva te ih ima jako puno. U Zagrebu će se raditi koji su točno fenoli i u kojoj koncentraciji. Napomenuo je kako postoje polifenoli koji se nalaze u maslinovom ulju te su dobri za zdravlje, ali ima i onih koji su toksični.
Isključeno je fekalno onečišćenje.
Predsjednik Uprave Vodovoda Lukša Matušić rekao je kako je Palata najosjetljivije izvorište.
-Nismo željeli nagađati što je točan uzrok, uključili smo sva stručna tijela te su se dobili nalazi koji ukazuju na to da nemamo fekalno ili bakteriološko onečišćenje nego da je uzrok nešto drugo. Jučer je u gradu padala velika količina kiše popraćena tučom i baš tada se i na Palati pojavilo ovo. Već sinoć u 9 sati stanje se poprilično popravilo – rekao je te dodao kako se ispiru sve vodospreme i cjevovodi da voda čim prije izađe.
-Imali smo sumnje od prvog trenutka unazad 7, 8 dana, ali sumnje su jedno, a dokazi su drugo. Nismo htjeli govoriti da je uzrok ili krivac netko dok ta proširena analiza ne dođe i dok se točno ne bude našao uzrok – rekao je.
Dodatne analize trebale bi biti gotove za dva, tri dana.
Gradonačelnik je istaknuo kako ovo sve može biti uzrokovano proizvodnjom nekoga ili nečega, neke vrste gospodarske aktivnosti.
-Gdje se ona nalazi, nije na nama da to utvrdimo. Zato postoje državna tijela koja smo obavijestili – istaknuo je.
-Dr. Lakić je rekao jasno što analize u prvom tračku pokazuju, sumnja se na obradu maslinovog ulja, ali ne možemo to tvrditi dok ne dobijemo kompletne analize i dok sva tijela ne utvrde što se dogodilo i tko je onečišćivač – rekao je. Napomenuo je kako će se ova situacija ponavljati ako se ne utvrdi onečišćivač.
-Treba vidjeti kolika je količina onečišćenja u okolišu, koliko je štete napravljeno i koliko će se dugo to zadržati u prirodi jer prilikom svakog novog dotoka vode dolazi do ispiranja tla, odnosno onečišćenog područja i te vode direktno dolaze na izvorište Palata – istaknuo je gradonačelnik te dodao kako se iz izvješća dr. Lakića vidi da čestce koje su pronađene u vodi upućuju na proizvodnju maslinovog ulja, ali se ne može sa sigurnošću tvrditi da je od toga.
Foto: Grad Dubrovnik