Proračun Grada Dubrovnika ocijenjen je najvećoj ocjenom (5) prema kriteriju razine otvorenosti (transparentnosti), a rezultati istraživanja Instituta za javne financije objavljeni su u lipnju, javljaju iz Grada Dubrovnika.
U radu „Otvorenosti proračuna županija, gradova i općina studeni 2014. – ožujak 2015.“ autora Katarine Ott, Mihaele Bronić i Miroslava Petrušića Dubrovnik je naveden kao jedan od 15 gradova (od ukupno 128) koji su javno objavili svih pet promatranih proračunskih dokumenata – Prijedlog proračuna, izglasani proračun, polugodišnji i godišnji izvještaj o izvršenju i proračun za građane.
Razinu otvorenosti 5 uz Dubrovnik imaju gradovi Buzet, Crikvenica, Čakovec, Koprivnica, Opatija, Osijek, Pazin, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Split, Šibenik, Vodice i Zagreb, od županija Brodsko-posavska, Krapinsko-zagorska, Šibensko-kninska, Varaždinska i Zadarska, te samo jedna općina – općina Viškovo. Premda se otvorenost (transparentnost) proračuna lokalnih jedinica u Republici Hrvatskoj s vremenom poboljšava, i dalje je daleko od zadovoljavajuće, zaključuje se.
Otvorenost (transparentnost) proračuna podrazumijeva mogućnost građana da dobiju potpune, točne, pravovremene i razumljive informacije o proračunu. Građanima omogućuje da se informiraju i utječu na što efikasnije prikupljanje javnih sredstava i ponudu javnih dobara i usluga, povećanje odgovornosti lokalnih vlasti i smanjenje mogućnosti za korupciju. To je vrlo značajna tema s obzirom na moguće koristi od otvorenosti proračuna, no osobito zbog teške fiskalne krize u RH, ističe se u radu Instituta za javne financije.