Obnovljena palača u Ulici braće Andrijića 8 na Pustijerni konačno je u cijelosti ispunila svoju namjenu.
Naime, u njoj trenutno žive četiri obitelji, točnije jedna profesorica Sveučilišta u Dubrovniku sa svojom obitelji, jedan liječnik Opće bolnice Dubrovnik, obitelj Kutnjak koju čine profesorica hrvatskog jezika, njezin suprug te njihovo četvero djece u stanu predviđenom za Klasičnu gimnaziju Ruđera Boškovića te ekonom Dubrovačke biskupije đakon don Tomislav Sikavica sa svojom obitelji. Upravo ovim institucijama prema dogovoru sa Zakladom Caboga Stiftung, koja je donirala novac za obnovu zdanja, ugovorno su dodijeljeni stanovi unutar palače.
Službeno je nakon obnove otvorena 10. srpnja 2017. godine, no trebalo je proći vremena do prvog useljenja, dok su se definirali svi uvjeti ugovora o stanovanju.
— Dogovor je bio da same institucije za dodijeljene stanove predlože stanare prema svojim potrebama. Prva obitelj je uselila već nekoliko mjeseci nakon otvorenja. Ugovori sa stanarima se produžuju svake godine – istaknuli su iz Dubrovačke biskupije.
Naglasili su, također, kako je ovime uspješno ostvarena početna namjena za revitalizaciju života u povijesnoj jezgri, ali i podršku institucijama čiji djelatnici svojim znanjima i vještinama pomažu životu unutar Grada. Nakon obnove, Palača u Pustijerni raspolaže s ulaznim holom sa stubištem, dvama uredskim prostorima, polivalentnom dvoranom, pet stambenih jedinica te zajedničkom terasom na ukupnoj površini od 600 metara četvornih.
Podsjetimo, Palača u Ulici Braće Andrijića je u cijelosti u vlasništvu Dubrovačke biskupije, a temeljitu obnovu i uređenje financirala je Zaklada Caboga Stiftung s 14 milijuna kuna. Projekt obnove bio je vrlo zahtjevan te je trajao ukupno četrnaest mjeseci. Palača je originalno izgrađena u dijelu velikog stambenog sklopa na prijelazu iz 17. u 18. stoljeće, na mjestu zgrada srušenih u potresu 1667. godine, a tijekom druge polovine 20. stoljeća doživjela je značajna oštećenja, posebno tijekom potresa 1979. godine te u Domovinskom ratu, zbog čega nisu bili zadovoljeni uvjeti za siguran boravak i stanovanje.
Tragom revitalizacije života u povijesnoj jezgri, iz Dubrovačke biskupije istaknuli su kako bi voljeli dodatno pomoći mladim obiteljima na putu rješavanja njihovog stambenog pitanja. Međutim, dodali su, financijska situacija i zaduženja za sada im to ne omogućuju.
— Ovaj projekt se realizirao kroz dobru suradnju sa Zakladom Caboga Stiftung. Bez financijskih sredstava Zaklade Biskupiji u trenutnoj situaciji ne bi bilo moguće realizirati ovakav projekt. Želja nam je pronaći financijska sredstva i za obnovu isusovačkog kolegija gdje se sada nalazi Klasična gimnazija Ruđera Boškovića. Tom obnovom podigli bismo kvalitetu samih prostora i opreme škole, koja je već sada prema uspjesima svojih đaka jedna od najboljih u Hrvatskoj, a otvorili bismo i dormitorij za tridesetak đaka. Vjerujemo da bi to bio jedan od najboljih doprinosa revitalizaciji povijesne jezgre Grada – zaključili su iz Biskupije.
Članak objavljen 4. prosinca 2018. u tiskanom izdanju.