Tridesetak žena iz svih krajeva Hrvatske i Slovenije okupilo se nadavno u programu 3P+, kako bi stvorile osnažujuću zajednicu porođajnih edukatorica kojima je cilj unošenje pozitivnih promjena i stvaranje ljepših porođajnih iskustava.
Primalje, doule, edukatorice, psihologinje, stručnjakinje za obrazovanje, aktivistkinje, majke… Među njima i naša sugrađanka Maja Obuljen. Zanimljiv i pohvalan program dio je Erasmus+ projekta, obrazovanje odraslih za pozitivnu trudnoću, porod i babinje koji provode udruga Roda iz Hrvatske, Indo Anai iz Slovenije te Aperio iz Češke. Ovo je prvi projekt ovog tipa za čije je kreiranje zaslužan stručni tim iz triju zemalja, kurikulum se temelji na dokazima, a gradivo se usvaja inovativnim metodama. Višemjesečni tečaj kojeg je prošla i naša ovotjedna sugovornica Maja se sastoji od samostalnog učenja, rada u grupi, online sastanaka, raznih aktivnosti i vježbi kao i intenzivnog četverodnevnog in-person treninga kojeg je Maja završila u Brežicama krajem rujna. O projektu samom, ali i stvaranju neobično snažne zajednice, edukacijama… Otkrila nam je više za DuList!
— Na ovoj edukaciji spojile su se redom moćne žene u čijem sam se društvu osjećala počašćeno. Svaka je svojom različitošću doprinjela stvaranju ove divne zajednice koja će, sigurna sam, pokrenuti promjene. Jasno je da je iz naših pozicija teško mijenjati zdravstveni sustav i općenito pristup rodiljama, ali ono što možemo je pokrenuti promjene odozdo prema gore, dajući ženama informacije i snagu potrebnu da preuzmu vlasništvo nad svojim tijelom i porodom te da se izbore same za sebe. Ovaj projekt je veliki korak u tom smjeru – kaže nam za početak naša porođajna edukatorica, koja je otkrila i kako je sama odlučila slijediti ovaj put.
Radionica Trudnoća i porod će se održati ovu nedjelju, 25. studenog, od 10 do 12 sati u prostorijama agencije DURA. Prijavite se na Rodinim službenim stranicama, a svakao pogledajte i niz drugih zanimljivih edukacija!
— Na samom početku trudnoće sam naišla na najavu Rodine radionice o trudnoći i porodu i, znajući da me samo adekvatna priprema i znanje o svemu što slijedi može umiriti, odlučila sam se prijaviti. Nisam imala prevelika očekivanja ali ono što sam u ta dva sata naučila mi je potpuno promijenilo predodžbu poroda koju sam dobila slušajući razne ‘horor priče’ svojih poznanica. Predodžba je bila da je grozno i bolno iskustvo u kojem si prepušten na milost i nemilost doktora, babica i, rekla bih, puke sreće. Da te tamo nitko ništa ne pita i da samo trebaš ‘molit Boga’ da što prije prođe. Nakon radionice i dobivenih odgovora na mnoga postavljena pitanja, od tamo sam izašla osnažena i puna vjere u svoje tijelo i njegove sposobnosti. Nastavila sam istraživati i sastavila plan poroda te na kraju, upravo zahvaljujući stečenom znanju, uspjela imati točno onakav porod kakav sam zamislila. Zbog tog iskustva sam poželjela pristupiti Rodama i educirati se kako bi mogla budućim majkama darovati barem dio onoga što su Rode darovale meni. Kada su otvorene prijave za 3P+ projekt, nisam razmišljala ni trena – iskreno će Maja. Što za jednu trudnicu znači proći trudnički tečaj i što znači to isto u kontekstu, primjerice, prve trudnoće?
‘Ako ne znate koje su vam opcije dostupne, vi nemate opcija’
— Cilj tečaja je pružiti trudnicama i njihovim partnerima dovoljno informacija na temelju kojih oni mogu donijeti vlastite informirane odluke, kakve god one bile. Činjenica je da, ako ne znate koje su vam opcije dostupne, vi nemate opcija. Na žalost, kod nas se još uvijek jako često zna čuti. ‘Ma ajde, sve su rodile pa ću i ja’, što je po meni jako loš pristup jer neznanje rezultira strahom i stresom koji u datom trenutku blokiraju hormone koji su potrebni za uspješan porod sa čime se povećava mogućnost komplikacija. Jako često dolazi do indukcije i carskog reza upravo zbog ‘nenapredovanja poroda’. Ne kažem da ne postoje komplikacije pri kojima su intervencije potrebne ali dovoljna informiranost definitivno smanjuje šansu za iste – otkrila nam je i razloge zašto je nužno ići na umirujuće i osnažujuće tečajeve kojih je, u posljednje vrijeme, sve više. Upravo pohađanje tečaja osigurava i povećava šanse za uspješnim, što manje stresnim porodom.
— Ako znate kada krenuti u bolnicu, kako raditi sa hormonima, zauzimati položaje koji pogoduju napredovanju poroda, na koji način si olakšati bolove i dovesti se u stanje koje trebate da bi lakše rodili, većinu posla ste već odradili. Znajući točno što se i zašto u kojem trenutku događa, možete aktivno sudjelovati u svojem porodu – napominje dalje. Vrijedi dodati kako će naša mlada edukatorica svoju prvu, pilot radionicu održati zajedno sa kolegicom Miom Cvjetković koja drži Rodine radionice više od pet godina. Radionica o trudnoći i porodu će biti jedna od mnogih zanimljivih tema u sklopu Rodinih Dana prava djeteta koji se održavaju od 20. do 30. studenog, a više o svemu može se pročitati na Rodinim mrežnim stranicama, ali i čuti na Majinim idućim tečajevima, budući da kao porodiljna edukatorica ne planira stati na jednom ‘skalinu’.
Razlike između edukatora i doule
— Ono što slijedi nakon dobivanja certifikata edukatorice za trudničke tečajeve u svibnju sljedeće godine je puno opsežniji tečaj koji će se sastojati nekoliko dvosatnih radionica kao cjelovitu pripremu za pozitivno i prirodno iskustvo poroda i postpartuma. Teme će biti trudnoća, početak trudova, uloga hormona, tehnike olakšavanja boli, fiziologija poroda, položaji u porodu, plan poroda, postpartum, uloga doule itd. U planu su razne aktivnosti kao i suradnja sa zajednicom žena uključenim u projekt 3P+, ali ‘otom po tom’. U međuvremenu me čeka još jedno iskustvo poroda koje će mi, vjerujem, dati još neke ideje – otkrila nam je za kraj, uz odgovor na pitanje hoće li joj se iz Dubrovnika pridružiti još netko i hoćemo li iz grada dobiti još koju edukatoricu ili edukatora ili pak doulu…
— Kod nas je to novost, ali porođajni edukator je u svijetu rašireno i traženo zanimanje. Isto kao i zanimanje doule. Posao edukatora je dati sve informacije koje budući roditelji trebaju da bi donijeli vlastite informirane odluke za vrijeme trudnoće. Posao doule je dati fizičku i emocionalnu podršku ženi, prije, za vrijeme i nakon poroda. Dok na tečaju dobijete ‘upute’ unaprijed, doula je ta koja sve to prolazi s vama. Ona vas tješi, hrabri, masira, opušta. Ona nije tu zbog djeteta već zbog majke. U Hrvatskoj postoji nekolicina doula i posljednjih godina su dosta tražene dok ih u Dubrovniku, za sada, još uvijek nemamo – zaključuje Maja, a mi se nadamo kako će, nakon ovogodišnjeg Tjedna prava djeteta i Maje, koja je ‘probila led’, još i više žena odlučiti biti potpora – ženama.