Prvotni plan za ovaj broj našeg tjednika bio je u điru Orašcem napraviti reportažu s lokalnim stanovništvom, vidjeti kako funkcioniraju u današnjim vremenima gdje se pred njihovim očima stvara neki novi Orašac. Tijekom našeg obilaska, susreli smo tek nekoliko radnika Vodovoda koji su užurbano radili na izgradnji takozvanog magistralnog cjevovoda u sklopu Aglomeracije Dubrovnik. Upravo zbog njihovih radova tog dana nismo mogli ući dalje od popularnog kafića ‘Platan’, jedinog ugostiteljskog objekta u cijelom mjestu, svijetu za sebe tek 15 kilometara daleko od grada. Orašac, to čarobno mjesto nekadašnjih foničnih stabala oraha korištenih za brodove Republike, danas je mjesto luksuznih vila i čempresa, a ‘sastav’ naselja je većinski u korist luksuznih nekretnina. Danas praznih, i to ne zbog činjenice kako nije krenula sezona, već zbog toga jer ih je većina – na prodaju.
Uklopljene u prostor
Vile same itekako su uklopljene u prostor, pogotovo uzevši u obzir kako se Orašac zapravo ‘raspršeno’ proteže nad magistralom. Lokalno stanovništvo ne buni se niti koči razvoj modernih ljepotica, međutim čini se kao da se nikad nije dogodila prava fuzija lokalnog, tradicionalnog s onim modernim. Ostaje dojam kako sve te vile zaista stoje same sa sobom u mjestu – nisu potaknule razvoj novih ugostiteljskih objekata ili nekog drugog karakterističnog komercijalnog ili nekomercijalnog segmenta malog mjesta.
Od tog malog mjesta Orašac je postao ‘it’ destinacija gdje se moderna infrastrukura dobro ukapa, a kako doznajemo od vlasnika pojedinih vila – na prodaju – dodatno će se vile uklopiti u prostor s autentičnom hortikulturom. A kad se riješi kanalizacija, Orašac će prestati izgledati kao veliko gradilište.
Je li dobro ili loše što se vile prodaju?
Iz toga se može puno toga iščitati! Mnoge su vile u izgradnji, mnogi su se, doznajemo od onih koji prodaju vile, ‘uvaljali’ u troškove koji su se povećali – a troškovi najma su u padu ili stagnaciji od početka pandemije koronavirusa. S obzirom na to što se trenutno u svijetu događa, situacija će vjerojatno još dugo biti – neizvjesna. Istodobno, građevinski radovi su puno viši.
Što će biti kroz koju godinu?
Općenito gledajući tržište luksuznih nekretnina u Dubrovniku, sve do prije nekoliko godina izgradnja nekretnine bila je dobra investicija, a sad se sve svelo na to da su domaći kupci nekretnina obitelji kojima trebaju – stanovi. Ukratko, stan u Gružu itekako će se prije prodati od vile u Orašcu. Od svih tih milijuna ništa se ne događa, a što će tek biti kroz koju godinu? Opravdanje možemo pronaći i u mnogobrojnim oraškim nedovršenim kućama.
Kad sve sumiramo, čini se kao da je Orašac tek malo mjesto koje odumire. Neke su se stvari uklopile, neke nisu, ali u principu jedan od glavnih razloga je to što Orašac nije infrastrukturno popularan poput, recimo, Župe dubrovačke leži u tome što nema, primjerice, vrtić… Također, nikad se nije dogodila niti sinergija s Dubrovačkim vrtovima sunca, hotelskim kompleksom izgrađenim osamdesetih a obnovljenim u poraću. Ukratko, Orašac je danas mjesto prekrasnih, ‘nepokvarenih’ vizura, ali ipak – ‘ni na nebu ni na zemlji’.
MNJB
Iz tiskanog izdanja DuLista od 9. ožujka 2022.