Kultura

OTVORENE DVIJE IZLOŽBE U UGD-u ‘Obitavamo u našim mikro kozmosima koji stvaraju jedan svijet’

UGD 6021

Samostalna izložba jednog od najznačajnijih predstavnika hrvatske suvremene umjetničke scene, Igora Eškinje pod nazivom ‘Poetike prozirnosti’ i međunarodna grupna izložba ‘Svjetovi unutar svjetova’ otvorene su ovog čevrtka u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik. Na svečanom otvorenju izložbi sudjelovali su Tonko Smokvina, ravnatelj Umjetničke galerije Dubrovnik, Jelena Tamindžija Donnart, kustosica navedenih izložbi i Jelka Tepšić, zamjenica gradonačelnika Grada Dubrovnika.

– Izložba autora Igora Eškinje dogovorena je već 2019. godine kao nagrađena izložba HDLU-a. Igor je odredio djela koja će se baviti tematikom poetike transparentnosti. Kada govorimo o tim konceptima, poetiku označava antički, odnosno grčki koncept poecis, što označava izvedbu, a transparentnost je nešto što nam omogućava više slojeva i to je upravo Igor radi kroz svoje djelo. Njega je zanimala intervencija u prostoru, bilo da se radi intervencijom pijeskom ili samoljepljivom trakom. Nakon intevencije u prostoru, on fotografira tu intervenciju i imamo transformaciju iz instalacije u fotografiju, koju na kraju predstavlja u muzej. Imamo fotografiju, ovaj put prikazanu kao sliku – istaknula je kustosica Jelena Tamindžija Donnart.

Radovi Igora Eškinje poigravaju se s percepcijom slike kao pojave u suvremenom društvu, ali i pojmom slike u rječniku vizualne kulture i povijesti umjetnosti. Izložba u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik obuhvatila bi ranije radove i nove radove koji bi bili izvedeni upravo za ovu izložbu. Djela Igora Eškinje tematiziraju proizvodnju slike u suvremenom društvu, u današnjici koja je zagušena prijenosom slika u svim formatima. Takav kontekst ljudima, odnosno korisnicima medijskog prostora postupno oduzima značenja slikama u gustoj kakofoniji metodom preklapanja, umnožavanja i ispražnjavanja smisla. Slike Igore Eškinje instalacije su u prostoru u kojima dominiraju projekcije, tragovi, nakupine materijala koji se novim uspostavljanjem reda transformiraju u hipotetski svijet.

Ovaj prikazani svijet lišen je ljudske prisutnosti pozivajući gledatelja da uoči novu perspektivu rada i novi način percepcije nečega već viđenog koje je sada postavljeno u drukčiji kontekst. Propitujući koncepte poput krhkosti, skromnosti, praznine, prolaznosti, privremenosti u svojim radovima Eškinja istovremeno preispituje naša vlastita osobna iskustva i interakcije iz svakodnevnog života. Na ovaj način autor stvara zaseban novi svijet koji postaje sjecište nekih prethodnih ideja, mjesta koja ga okružuju i ljude s kojima radi. Izložba propituje kompleksne odnose konstruirane slike te relacijom između stvarnog i posredovanog prostora te dokumenta i fikcije. Pojam prozirnosti zahvaća promišljanje stvarnosti iz perspektive mnogostrukih vizualnih pojavnosti dok poesis označava antički koncept konstrukcije emocija, iskustva ili značenja.

– U razdoblju od 2019. do danas Igor je radio i sudjelovao u brojnim projektima, a jedan od takvih projekata upravo je rezidencijalni program na Mallorci u trajanju od mjesec dana gdje je sudjelovao zajedno s autorima i kustosicom Jelenom Tamindžijom Donnart, a rezultat toga je upravo izložba ‘Svjetovi unutar svjetova’ – rekao je ravnatelj Umjetničke galerije, Tonko Smokvina.

Međunarodna izložba ‘Svjetovi unutar svjetova’ koja okuplja petero umjetnika Sophie Erlund (Danska), Stephena Kenta (SAD), Josepa Maynoua (Španjolska), Igora Eškinju (Hrvatska) i Marka Požlepa (Slovenija) prvotno je, u veljači otvorena u Centru suvremene umjetnosti CCA Andratx na Mallorci. Izložba je ostvarena nakon jednomjesečne umjetničke rezidencije u centru suvremene umjetnosti CCA Andratx na Mallorci, koji su osnovali poznati dansko-francuski kolekcionarski par Jacob i Patricia Asbæk. Partneri izložbe su CCA Andratx, Udruga Nomad, Umjetnička galerija Dubrovnik i Hrvatsko društvo likovnih umjetnika. Projekt podržava Danska umjetnička zaklada (Danish Arts Foundation), Goethe Institut, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske te Hilton Imperial Dubrovnik.

– Mi svi imamo vlastite svjetove i obitavamo u našim mikro kozmosima koji zapravo stvaraju jedan svijet. Tako su i umjetnici stvarali svoje svjetove, ali su taj svijet inkorporirali u jedan svoj jedinstveni – naglasila je Tamindžija Donnart.

Okupljena grupa umjetnika s odmakom od svakodnevice propituje svoju umjetničku praksu tijekom rezidencijalnog programa gdje dublje zadiru u nova i već postavljena pitanja u svom radu: od pitanja stvaranja slike i fenomena hiperprodukcije vizualnog u današnjoj epohi u slikama različitih tehnika autora Stephena Kenta, bilježenje trenutaka u procesu stvaranja vizualnih dnevnika Josepa Maynoua pri čemu se umjetnik koristi svakodnevnim predmetima, propitivanja naše vlastite percepcije prostora koji nas okružuje i u kojima obitavamo u radu Igora Eškinje, odnos objekta i čovjeka i propitivanje njegova antropocentričnog pogleda u skulpturi, crtežima i zvučnom radu Sophie Erlund te pitanja stvaranja životnih situacija u kojima ćemo sami sebe dovesti u novu dimenziju percepcije stvarnosti u videoradu i crtežima Marka Požlepa.

Također, okupljena grupa umjetnika bili su sudionici umjetničkog rezidencijalnog projekta pod nazivom ‘Artist meets Chef’ 2017. i 2019. godine u hotelu Adriatic u Rovinju koji su vodile Vanja Žanko i Jelena Tamindžija Donnart iz Udruge Nomad.

Zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić rekla je da se nada da će ovakvi projekti biti intenzivniji u Gradu i proglasila je izložbe otvorenima.

Foto: Miho Skvrce

Pročitajte još

‘Prekid preko veze’ publiku nasmijao do suza

Dulist

Vizualni identitet 75. Igara „Horizont“ osvojio glavnu nagradu za dizajn vizualnih komunikacija

Dulist

JAVNI POZIV Pridružite se Udruzi primijenjenih umjetnika Konavala Baština!

Dulist