Kultura

OTVORENA IZLOŽBA ‘Drevni Cipar’ kao apel nadležnima za Arheološki muzej

Izlozba Drevni Cipar 7

„Ova izložba je svojevrstan apel nadležnima da nam konačno daju mjesto za stalni postav Arheološkog muzeja, što je i jedan od osnovnih uvjeta da bi uopće postojao muzej. Nakon 150 godina postojanja, zaista je krajnje vrijeme da javnosti pokažemo svo bogatstvo fundusa ovog izuzetnog muzeja“, kazala je ravnateljica Dubrovačkih muzeja Pavica Vilać u srijedu navečer u Kneževu dvoru na otvorenju izložbe „Drevni Cipar iz fundusa Arheološkog muzeja u Dubrovniku“ autorice Ivone Michl.

Ciparska zbirka Arheološkog muzeja Dubrovačkih muzeja broji 128 ukrasnih predmeta, nastalih na Cipru u rasponu od brončanog doba do helenizma. Većinu zbirke čine predmeti iz srednjeg i kasnog brončanog doba Ciparske kulture, nastali u periodu od 1900.-1050. godine prije Krista, dok je manji broj nastao u drugoj polovini 1. tisućljeća prije Krista.

Osim keramičkih zdjela, kultnih posuda i predmeta za svakodnevnu uporabu, u zbirci se nalaze terakotne i kamene glave, kao i cjelovite figure – Kourotrophos, nastale na Cipru tijekom 5. stoljeća prije Krista.
– U drugoj polovici 19. stoljeća započinju organizirana arheološka istraživanja, zahvaljujući kojima se, osim na samome otoku, zbirke ciparske umjetnosti formiraju i u svjetskim metropolama poput Londona, Pariza, New Yorka, Atene. Istovremeno se i kod nas budi svijest i interes pojedinaca za sakupljanjem i izlaganjem kulturnih dobara. Pomorci sa dugih putovanja donose antikvitete, a Antun Drobac među Dubrovčanima pokreće osmišljenu akciju prikupljanja predmeta za formiranje Domorodnoga muzeja. Predmeti od kojih je formirana Ciparska zbirka, jedna od najstarijih zbirki muzeja, u Muzej su dospjeli kao donacije. Nikakvih pobližih podataka o predmetima nemamo, osim imena dvojice donatora: Colucci i Božović te dvaju lokalitea: Larnaca i Kition – objasnila je Ivona Michl, dodavši kako se građe iz Ciparske zbirke ne bi posramili ni najveći svjetski muzeji!

– Koliko nam je poznato, ovo je prva prezentacija ove izuzetno vrijedne zbirke. No, ona, nažalost, dijeli sudbinu sve naše arheološke građe i nakon ove izložbe će ponovno biti spakirana i spremljena u depo, te će ostati nedostupna i nama i našim gostima – zaključila je Ivona Michl.

Izložbu je otvorila Tatjana Šimac Bonačić, zamjenica gradonačelnika za kulturu i društvene djelatnosti. Autorica izložbe i likovnog postava je kustosica Arheološkog muzeja Dubrovačkih muzeja Ivona Michl, a izložba ostaje otvorena do konca prosinca.

Pročitajte još

ZBOG BOLESTI GLUMICE Otkazuje se večerašnja izvedba predstave ‘U potrazi za Cvijetom Zuzorić’

Dulist

U TEATRU U potrazi za Cvijetom Zuzorić

Dulist

U CRNOJ GORI Ovacije za ‘Vidi kako Lokrum pere zube’

Dulist