Grad

OŠTEĆENA PODNA SIGNALIZACIJA Skupo smo je platili, a danas je ruglo grada

smjerokazi podna signalizacija 4

Signalizacija u nogostupima, postavljena prije šest godina u mandatu bivšeg gradonačelnika Andra Vlahušića, danas nije u reprezentativnom stanju, baš kao što nije bila ni godinu dana od postavljanja.
Naime, 2013. godine Dubrovnik je s novim popločanjem nogostupa u frekventnim gradskim ulicama dobio novu, podnu signalizaciju s ciljem informiranja posjetitelja o njihovoj udaljenosti od povijesne jezgre. Tada je postavljeno, podsjetimo, 28 ‘smjerokaza’ za iznos od skoro 100 tisuća kuna. No, iako je nova signalizacija trebala biti vidljiva i po noći, budući da su ‘smjerokazi’ postavljeni u blizini rasvjetnih tijela, dosta ih tu svrhu nije ispunjavalo ni godinu dana od postavljanja. I tada ih je dosta bilo oštećeno, a stanje je šest godina kasnije i više nego katastrofalno. Zapravo, rijetko koji ispunjava svoju svrhu te predstavlja ruglo grada.

Poticanje na zdravi život
-Osim informativne svrhe, cilj uvođenja ove vrste signalizacije je potaknuti goste, ali i građane, na pješačenje jer se radi o kratkim relacijama. Na taj način, osim što se smanjuju prometne gužve, turisti istražuju gradske ulice, lokalne trgovine i objekte izvan gradske jezgre – istaknuli su za DuList 2014. godine iz Gradske uprave, odakle smo tada dobili podatak kako je 20 smjerokaza 2013. godine postavljeno u ulicama Iva Vojnovića, Zagrebačka i dr. Ante Starčevića.

Popravak ili uklanjanje?
Još dvije ulice projektom su bile obuhvaćene 2014. kada su po četiri smjerokaza postavljena u Ulici žrtava s Dakse i Vladimira Nazora. Za ovu gradsku ‘atrakciju’‘iskeširano’ je oko 93 tisuće kuna s tim da je 20 komada u 2013. godini plaćeno iz proračuna Turističke zajednice grada Dubrovnika s iznosom od 67 tisuća kuna, dok je u 2014. u proračunu TZ-a za tu svrhu bilo predviđeno 26 tisuća kuna, pisali smo 2014..
– Cilj je i dalje unaprjeđivati projekt i s vremenom stvoriti mrežu podne signalizacije u Gradu Dubrovniku – rekli su nam tada iz Grada Dubrovnika. S obzirom da se ovaj projekt očito nije unaprijedioo, a čemu najbolje svjedoči stanje u kojem se pojedina signalizacija danas nalazi, zanimalo nas je koliko je do danas sveukupno potrošeno novaca za ovaj projekt. Uz to, htjeli smo doznati i hoće li se oštećena i nefunkcionalna signalizacija zamijeniti novom ili će se pak skroz ukloniti, no odgovor iz Grada Dubrovnika nismo dobili ni nakon tri tjedna.

Iz tiskanog izdanja od 15. svibnja 2019.

Pročitajte još

U ponedjeljak i utorak privremeni prekidi struje zbog radova

Dulist

Završen projekt participativnog budžetiranja na Kalamoti

Dulist

PO MJERI GRAĐANA Tjedni pregled gradskih projekata

Dulist