Zanimljivosti

Omblići planinarili do Močiljske špilje

omblici mociljska

Eko-Omblići sunčanu subotu iskoristili su za planinarenje od Mokošice do Močiljske špilje ispod brda Somina, spomenika prirode, i jednom od najdužih speleoloških objekata u dubrovačkoj okolici (dužine 938 ).

No, Omblići nisu samo planinarili i to 7 kilometara, već su odaslali i glasni eko apel za veću brigu i pažnju o ovom značajnom špiljskom lokalitetu koji je svrstan u Nacionalnu ekološku mrežu Hrvatske, a uskoro će u europsku mrežu Natura 2000.

– Veseli nas kako se nedavno uredila za posjetitelje špilja Šipun u Cavtatu, koju ćemo ovo ljeto posjetiti. Velika želja nam je da se to isto dogodi s prekrasnom Močiljskom špiljom jer ona to zaista zaslužuje. Radost planinarenja osjetila se cijelim putem, a veliko uzbuđenje osjetilo se prilikom susreta s domaćim životinjama – kozama, ovcama, kravama, kokošima, koje Eko-Omblići ba nemaju priliku svaki dan vidjeti u Mokošici. Čisti zrak, netaknuta priroda.., valjanje po travi… učinilo je mlade ekoaktiviste sretnima i ispunjenima! – priča njihova voditeljica Jadranka Šimunović.

– Poseban doživljaj je bio dolazak na cilj do Močiljske špilje odakle puca predivan pogled na našu zaštićenu Rijeku dubrovačku, dio Grada, Elafite i na naše plavo drago Jadransko more. Opet ćemo planinariti prema Močiljskoj špilji,rekli su na rastanku Eko-Omblići. Osjećamo se puno bolje i lakše ćemo savladavati zadatke u školi koja nam uskoro počinje! – navodi Šimunović, napomenušvi kako je sljedeća odrednica malih ekologa Kuna konavoska i snježna Snježnica (1234 m).

 

Pročitajte još

NA DANAŠNJI DAN 1789. Naš veliki skladatelj Luka Sorkočević tragično skončao život

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1794. Umro putopisac, svećenik Đuro Bettera

Dulist

Postoji li zaista u svakoj smokvi mrtva osa?

Dulist