Plaće menadžera u javnim kompanijama više neće biti ograničene na razinu od otprilike 17.000 kuna.
Ukidanje popularno nazvane “uravnilovke” plaća predsjednika uprava u državnim tvrtkama najavio je na Večernjakovoj konferenciji “Ulagači-motor rasta gospodarstva” predstojnik Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladen Pejnović kazavši da će se uredba o plaćama mijenjati, ali samo za tvrtke koje su potpuno na tržištu, kojima država ne utječe na cijenu proizvoda ili usluga i koje ne primaju donacije ili subvencije iz državnog proračuna, a, naravno, ne stvaraju niti gubitke koje država mora pokrivati.To znači da bi predsjednici uprava Hrvatske poštanske banke, Janafa, Croatia Airlinesa, Fine i još nekoliko tvrtki mogli imati veću plaću od premijera, piše Poslovni.hr
U pozadini popuštanja pred populističkom odlukom, kako doznajemo, je problem s privlačenjem kandidata za predsjednika uprave HBOR-a. Vlada je odlučila u investicijsku banku dovesti profesionalca, ali uz ograničenu plaću to je nemoguće, jer su u financijskom sustavu plaće veće nekoliko puta.”Populističke je odluke najteže mijenjati, ali bit ćemo maksimalno fleksibilni”, poručio je Pejnović, svjestan da statistika pokazuje da su menadžeri u državnim tvrtkama potplaćeni u odnosu na kolege iz privatnog sektora, a da plaće veće od prosjeka imaju zaposlenici javnih tvrtki sa srednjom i nižom stručnom spremom.
“Neki inženjeri u tvrtki koju vodim imaju veću plaću od mene, jer ih štiti kolektivni ugovor. Nije to sporno, ali pokazuje populizam, jer u ovoj državi postoji uvjerenje da su poduzetnici lopovi, a da je sramota pristojno zarađivati”, istaknuo je Dragan Kovačević, predsjednik uprave Janafa. Upitan bi li vodio HEP za plaću od 16.000 kuna, Branko Roglić, vlasnik Orbico Grupe, rekao je bez razmišljanja: Ne bih ako ne moram! “Moji menadžeri imaju osam puta veću plaću od menadžera u javnom sektoru”, priznao je nešto kasnije Roglić.