“Treba štiti identitet tog mladog čovjeka. Očito je napravio glupost koja je dosta ozbiljna. Svugdje u svijetu se takve stvari kažnjavaju i ozbiljno se kažnjavaju. Prije 20-ak godina je maloljetnik u SAD-u dobio zatvorsku kaznu prvi put” – komentirao je stručnjak za telekomunikacije Đuro Lubura u N1 Studiju slučaj maloljetnika koji je došao do podataka o korisnicima A1 telekoma.
“Ne treba podcjenjivati današnju omladinu, oni su jako napredni i mnogo štete mogu napraviti”, kaže Lubura.
Na pitanje zašto ga ne teret za neovlašten upad, Lubura kaže da je moguće da je netko od zaposlenika nemarno zapisao lozinuku ili napravio sličnu grešku. “Ako je netko tko je imao pristup podacima ‘omanuo’, pitanje je je li taj momak zaista haker ili je samo iskoristio nečiju neopreznost i glupost”, govori.
“Ne postoji savršen sustav. Često se čuje kako su maloljetnici koji su najskloniji istraživanju granica upadaju u najozbiljnije sustave, FBI, vojske… Današnja djeca puno toga znaju. Danas je sve dostupno na interetu. Vi možete naći podatke kako napraviti atomsku bobmu ili kako hakirati bilo koji sustav. Doista ne treba podcjenjivati djecu, oni puno znaju. Svi telekomi u Hrvatskoj ulažu značajna sredstva u zaštitu od kibernetičkih napada. Ne kažem da ne trebaju biti veća. Kibernetički napadi su sve češći i najjednostavniji način na nekome napravite štetu”, govori Lubura podsjećajući na kibernetički napad na INA-u prije dvije godine. “Ne treba neozbiljno doživljavati internetsku sigurnost”, zaključuje.
“Nisam pobornik pretjerane regulacije od strane države, ali trebale bi biti regulirane osobe koje se bave kibernetičkom sigurnošću”, kaže Lubura dodajući da postoje firme koje žele ulagati u kibernetičku sigurnost, a zbog nereguliranog područja, mogli bi posao dati nekome tko nema dovoljno znanja.
“Jedan ozbiljan kibernetički napad može zaustaviti energetske sustave”, govori podjsećajući kako su oni međusobno povezani pa bi se u takvom slučaju moglo dogoditi da bez struje ostane pola Europe.
On kaže da u konkretnom slučaju upada u sustav A1 telekoma nije postojala realna opasnost od prodaje podataka, da su ti podaci javno dostupni za veliku većinu građana. “Telekom operatori imaju dosta osjetljive podatke, gdje je vaš mobitel, s kim ste razgovarali ili razmijenili poruku. U teoriji bi bilo moguće da netko može provaliti u takve podatke operatora. Mi nemamo informaciju da se to ikad dogodilo. To su podaci koje su operatori dužni štititi po zakonu i njihovu zaštitu nadzire sigurnosni sustav”, govori.