Maja Grgurić iz tvrtke Razvoj Golf upitala je dr. sc. Iva Kunsta zašto u svojoj analizi nije koristio podatke iz Studije utjecaja za okoliš i 'relevantne podatke koji u njoj stoje'. Enes Ćerimagić joj je odgovorio kako su analitičari sagledali podatke iz UPU-a, što su relevantni podaci, a Jagoda Munić dodala je kako nema nove Studije.
Aljoša Lečić istaknuo je kako u projektu postoje tri strane: građani, investitor i grad.
– Bizarno je da Grad i ulagač se zalažu za jedno te isto. Dubrovnik zlom srećom prihode zasniva na turizmu, a u isto vrijeme radi se na projektu golfa i cruisera. Nek mi stručnjaci odgovore kako te ‘kruške i jabuke’ idu zajedno? – zapitao se Lečić, dodavši kako ne vidi nigdje niti studente kojih je navodno u Dubrovniku 2500.
– O ulagaču ovisi koga će zaposliti. Iz dosadašnjih iskustava kod stranog ulagača vodeće pozicije drže stranci. Bilo bi logično da to bude samo u početku, a da netko lokalni preuzme vođenje – kazao je dr. Kunst.
– Na razini destinacije je riječ o konfliktu koji treba riješiti. Za cruisere je nadležna Lučka uprava, a za turiste hotelijeri – dodao je Kunst. Po njemu je riječ o analizi cost-benefit, a osobno bi zabranio dolazak cruisera. Borić je dodala kako je zaposlenost vrlo lako predvidjeti, ovisno o kvaliteti smještaja.
– S obzirom na mobilnost radne snage u primorskoj Hrvatskoj, mislim da neće biti domaćih zaposlenika – dodala je Borić.
Stijepo Rudenjak gradonačelnika je nazvao ‘inspirativnim’, a potom citirao Vlahušićev ‘emotivan’ govor, ‘vatromet misli’ s javne rasprave u siječnju.
– Ove potpune besmislice traže suvisao odgovor. Ako ne počnemo promišljati Grad bit ćemo u situaciji da ćemo izgubiti Grad – kazao je Rudenjak.
– Dubrovnik nije poslovni projekt već je nastao iz Božje čežnje za ljepotom. Da Dubrovnika nema Bog bi bio trećerazredni tip i nitko za njega ne bi znao – dodao je Rudenjak.
Gradonačelnik Vlahušić odgovorio je kako ne zna je li netko tko je prodao kuću u povijesnoj jezgri učinio više štete od golfa na Srđu.
– Osnovno je pitanje hoće li građani u narednim godinama uopće ostati u Gradu? Nisu Srbi 1991. godine htjeli uništiti Grad nego iselit stanovništvo. Da nije pala cijena nekretnina još više bi se nekretnina prodalo – rekao je Vlahušić.
– Gradonačelniče, ne potencirajte problem iseljavanja povijesne jezgre. Koliko ste ljudi vratili u povijesnu jezgru. Ulažite u to one novce od DPDS-a – upozorio ga je Rudenjak.