AktualnoHrvatska

Koliko novaca na kraju mjeseca ostane prosječnom Hrvatu, a koliko Austrijancu?

NOVAC EURO00

Iako je ove godine došlo do porasta plaća, još uvijek nisu na dovoljnoj razini koja može pratiti inflaciju koja ne posustaje.

Kada je riječ o prosječnim plaćama, ona u Zagrebu iznosi 1525 eura, a u Beču 2849. Za oko odmah upada razlika od 1324 eura što je približno jedna prosječna plaća u Hrvatskoj, doznaje Dnevnik.hr.

– S tim da je u Austriji još jedan veliki plus što se uz redovne mjesečne plaće dobivaju 13 i 14 plaća svake godine – rekla je Iva Govorčinović, Hrvatica u Austriji.

Nadalje, cijena najma prosječnog dvosobnog stana u Zagrebu je 900 eura, a u Beču – 1300 eura.

Gdje se više isplati otići u trgovinu?

Kilogram cijelog pileta u Hrvatskoj je 3,18 eura, a u Austriji 3 i pol eura. 50-ak centi u Hrvatskoj je jeftinije i miješano mljeveno meso, ali je primjerice ista kava jeftinija i do tri i pol eura za isto pakiranje.

– Mlijeko i mliječne prerađevine su dosta skuplje u Hrvatskoj u odnosu na Austriju, ali isto tako sam vidjela da su meso i mesne prerađevine jeftinije u odnosu na Austriju – govori Govorčinović.

Na neprehrambenim proizvodima razlike su još veće. Isti dezodorans u Hrvatskoj je jeftiniji euro i pol, ali su primjerice iste tablete za suđe i veliki paket pelena u Austriji je dvostruko jeftiniji.

Gorivo je u Austriji 10 centi skuplje za litru dizela, eurosuper je na istoj razini. Više novaca se u Austriji potroši i na uživanja izvan kuće, gdje su cijene kino ulaznica skuplje za 65 posto, a skuplji je i ručak izvan kuće.

“Restorani su skuplji, neke namirnice su skuplje, ali imaš veću plaću. A u Hrvatskoj imaš manju plaću i svakako ti je sve skuplje”, rekla je Govorčinović.

66 posto Hrvata ima financijskih poteškoća

Statistika Eurostata pokazuje kako se lani 66 posto Hrvata izjasnilo da ima poteškoća s podmirivanjem svojih mjesečnih obveza, odnosno da teško sklapa kraj s krajem. U Austriji je taj postotak gotovo dvostruko manji, 35 posto.

Kad se sve zbroji i oduzme – prema neprofitnoj organizaciji Cost of living, obitelji za malo bolji život, sa stanarinom u Beču treba 4.756 eura na mjesec, u Zagrebu gotovo 3.000 eura. Kad se zbroje dvije plaće, austrijskoj obitelji na kraju mjeseca ostaje 942 eura, a hrvatskoj – niti 100.

Pročitajte još

VLADA POD UDAROM Sabor raspravlja o povjerenju Vladi i premijeru Andreju Plenkoviću

Dulist

OD SRIJEDE NA KIOSCIMA UZ GODIŠNJAK ‘I JA SAM DIJETE JUGA’ Čeka vas novi broj DuLista!

Dulist

Ne isplati ti se jesti doma kad imaš TuttoBene!

Dulist