Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović primio je vodstvo produkcijskog tima dugometražnog animiranog filma "Legenda o lopudskoj sirotici"
na čelu s autorom Rolandom Peharcem. Tijekom prijema predsjedniku je predstavljen filmski projekt kojim se želi očuvati i u širokoj javnosti popularizirati istinski biser hrvatske povijesne i kulturne baštine.
Predsjednik Josipović ekipi produkcije uručio je pismo potpore.
-Nedavno sam u Dubrovniku prisustvovao obljetnici obilježavanja UNESCO–ve Konvencije o nematerijalnoj baštini gdje se raspravljalo upravo o tome kako očuvati i upravljati nematerijalnom baštinom na suvremen način. Predstavljanje legende animiranim filmom upravo je jedan od takvih primjera, način da se suvremenim medijem i jezikom ispripovijeda priča i njome u mladim ljudima probudi želja za upoznavanjem vlastitog nasljeđa. Vjerujem da će ovaj film naći put do ne samo domaće publike, nego i izvan granica naše zemlje, a time ujedno postati i ambasador hrvatske kulturne baštine- poručio je predsjednik.
Film "Legenda o lopudskoj sirotici" priča je o tragičnim ljubavnicima koja ima nedvojbenu potvrdu u arhivima grada Dubrovnika u dokumentu iz 1483. godine. Neovisno o činjenici da se motiv temelji na stvarnom događaju, priča o Lopuđanki Mari ili lopudskoj sirotici tijekom vremena postala je narodnom predajom, a potom prerasla u legendu, čiju su ljepotu prepoznali velikani riječi poput Gundulića, Preradovića, Botića, Šegvića i Ročića.
Filmom se želi upozoriti na činjenicu da u hrvatskoj kulturnoj baštini postoji mnoštvo priča poput ove kojima prijeti istinska opasnost od padanja u potpuni zaborav prije nego što budu na pravi način ispričane i predstavljene široj javnosti.
Posebnu pozornost autori filma, u kojem je nositelj glavnog muškog lika Nikša Kušelj, posvetit će vjernoj rekonstrukciji vremena u kojem se odvija priča o lopudskoj sirotici, uz puno poštovanje faktografije, povijesne i arhivske građe u tretmanu arhitekture, mizanscena, folklora, kostimografije, jezika (govora) i ostalih autentičnih karakteristika toga razdoblja.
Kako nam je rekao autor Rolando Peharec, završena je predprodukcija, a službena produkcija počinje kroz 15 dana.
-Dakle, završen je scenarija i knjiga snimanjaod 200 stranica, a sada slijedi najveći dio posla – animiranje – dodao je. Glavni lik tumači Nikša Kušelj, dok je za Maru dodao je još uvijek otvorena audicija. Glazbu će pak pisati Alan Bjelinski.
S obzirom da Peharec već neko vrijeme namjerava snimiti Lopudsku sirotici no zbog nedostatka sredstava u tome je bio onemogućen, sada slijedi prikupljanje dodatnih sredstava.
-Javljamo se na sve natječaje i dalje , aplicirali smo za natječaj za kulturu Grada Zagreva, grad Dugo selo obećao je sredstva, a u ožujku će biti raspisan natječaj HAVC-a. Naravno aplicirat ćemo i za sredstva EU – naglasio je.
Legenda o zabranjenoj ljubavi gospara i pučanke temeljena na stvarnom događaju iz druge polovice 15. stoljeća. U trošnoj ribarskoj kućici na otoku Lopudu iznad uvale Šunj, s trojicom braće živi djevojka Mara. Roditelje su pokopali još dok je Mara bila malena. Premda najmlađa, Mara je braći i otac i majka. U susjednoj, isto tako trošnoj ribarskoj kućici žive Marina prijateljica Cvijeta i njezin brat Niko. Mara i Cvijeta lijepo se slažu i druže, baš kao i Marina braća i Niko, koji često zajedno odlaze u ribolov. Mara Niku smatra prijateljem, odnosno četvrtim bratom, pa se tako i odnosi prema njemu. Niko, međutim, prema Mari ne gaji nimalo bratske
osjećaje – fatalno je u nju zaljubljen. Niko osjeća njezinu nezainteresiranost i, koliko god mu to ne bilo pravo, strpljivo čeka, trudeći se malo po malo osvojiti Marino srce.
Jednog sparnog ljetnog poslijepodneva, Marina braća i Niko odlaze u ribolov. Prema večeri, vrijeme se pogoršava da bi se tijekom noći prometnulo u strahovitu oluju. Spremajući se na spavanje, Mari se učini da je kroz nalete vjetra do nje doprlo ljudsko zapomaganje. Odustaje od počinka i odlazi Cvijeti koja je, ispostavilo se, također nešto čula. Ribarske kćeri naviknute na prevrtljivu narav ljetnog vremena, odluče provjeriti što je posrijedi. Otisnu se čamcem u oluju i spaze nasukani bogataški jedrenjak. Popevši se na palubu jedrenjaka, otkriju besvjesno tijelo mladića. Nekako ga zajedno uspiju osloboditi konopaca u koje se upleo i drvene grede koja mu je pala preko nogu, te ga prebace u svoj čamac i kroz oluju dopreme u Marinu kuću. Pred jutro ga uspiju zagrijati i vratiti u život. Nakon oluje, oko podneva, vraćaju se braća i Niko, živi i zdravi. Putem su navratili do Lopuda, gdje su doznali da je u oluji nestao Ivan, sin jedinac jednog od najbogatijih dubrovačkih vlastelina. Odmah shvaćaju kako su djevojke spasile upravo Ivana…