Stradun propada do neprepoznatljivosti – zavapio je još u veljači ove godine naš sugrađanin Vedran Levi, koji je u samo pet minuta šetnje po najljepšoj ulici na svijetu fotografirao brojna oštećenja. Iako su od tada do danas sanirane neke kritične točke, stanje nije puno bolje, što ne treba ni čuditi s obzirom da povijesnom jezgrom tijekom ljetnih mjeseci prolazi sva sila naših posjetitelja, ali i brojna dostavna i ina vozila pod čijim teretom pločnici propadaju. U to smo se uvjerili i sami krajem prošlog tjedna. Napravili smo tek jedan đir Pilama, Stradunom i Ulicom od Puča, što je sasvim dovoljno za vidjeti brojna oštećenja od kojih se svima kojima je stalo do ovoga Grada stegne oko srca.
Najgori su Stradun i Ulica od Puča
Treba istaknuti kako je za sanaciju pločnika unutar povijesne jezgre u gradskom proračunu za ovu godinu osiguran iznos od 800 tisuća kuna, a dosad je već potrošeno 350 tisuća. Rekli su nam to iz Grada Dubrovnika napomenuvši kako Upravni odjel za komunalne djelatnosti i mjesnu samoupravu ima sklopljen Ugovor o održavanju pločnika u povijesnoj jezgri Grada Dubrovnika s ugovornim izvođačem tvrtkom Građevinar Quelin d.d. Grad je kao najkritičnije točke zablježio Stradun i Ulicu od Puča.
— Na Stradunu je dosad sanirano desetak najhitnijih slučajeva gdje se dogodilo propadanje i ulijeganje pločnika. Svaka od tih pojedinačnih lokacija kreće se od 3,00 – 10,00 m² (kod Cele pa prema Pilama, kod Franjevaca, kod sv. Vlaha, oko Orlanda, kod Klarise i dr.). Daljnji radovi su privremeno zaustavljeni zbog zabrane radova od 15. lipnja do 15. rujna te se odmah po isteku zabrane, u rujnu, planira nastavak obnove Straduna. Također, istovremeno se planiraju sanirati oštećenja u Ulici od Puča, od kojih su najkritičnija u blizini Gundulićeve poljane – napomenuli su iz Grada Dubrovnik.
Stanje nije puno bolje ni ispred Kneževa dvora, ali i Katedrale, no utješna je informacija kako će se program obnove pločnika povećanim intenzitetom nastaviti i u narednim razdobljima. Tako nas barem uvjeravaju iz Gradske uprave.
Grad Dubrovnik također podsjeća kako su do sada u ovoj godini odrađene i sanacije pločnika u Ulici sv. Dominika, Zlatarskoj, Miha Pracata, Od Puča (kod pravoslavne crkve), Iza Roka i dr.
— Tijekom zabrane radova odrađene su samo najhitnije sanacije, ondje gdje je postojala mogućnost ozljede pješaka. Također nastavljeni su radovi na obnovi Gundulićeve poljane. Odrađeni su arheološki iskopi i zaštita te je obnovljen pločnik površine 100 m². Također u planu su daljnji radovi na obnovi iste – zakjučili su iz Grada Dubrovnika
Sustavna sanacija Straduna
No, bez odgovora je ostalo naše pitanje postoji li procjena koliko će na Stradunu biti potrebno postaviti novih ploča te koliko bi radovi mogli vremenski trajati. Ono je proizašlo iz razgovora DuLista s ravnateljicom Zavoda za obnovu Dubrovnika Mihaelom Skurić, koja je u travnju ove godine govorila na temu sanacije pločnika platoa ispred Crkve sv. Vlaha. Upravo smo na tom platou u našem kratkom obilasku naišli i na jednu ploču koja se klima.
— U dogovoru s Gradom Dubrovnikom i Konzervatorskim odjelom namjera je da godišnji programi obnove redovito nose sanaciju pločnika. Pritom se ne radi o mjestimičnom saniranju oštećenja, već o sustavnoj sanaciji većih površina pod arheološkim nadzorom, s izmjenom nosivog sloja ugradnjom gline kako bi se postigla veća nosivost i spriječio nastanak oštećenja. Posrijedi su ulegnuća zbog opterećenja od brojnih vozila, sve veće težine, kao i sve većih suncobrana koji lokalno naprežu popločanu površinu. Prethodno smo snimili dvije i pol tisuće metara četvornih platoa ispred Luže. Nažalost, najgore stanje detektirali smo ispred Crkve sv. Vlaha. Sanacija se obavlja na način da se demontiraju sve ploče, izmijeni nosivi sloj i potom se nakon obrade vraćaju demontirane ploče. Poanta je da bude što manje novih intervencija. Procijenili smo da je potrebno do 20 posto novih ploča. Inače, Stradun je logistički najzahtjevnija površina jer je teško organizirati sveobuhvatnu sanaciju gdje bismo mogli otvoriti veći dio površine i sustavno raditi. Međutim, to jest nešto što nas čeka, naravno, ovisno o osiguranju sredstava – rekla nam je na ovu temu prije nekoliko mjeseci Mihaela Skurić.
Na kraju dodajmo i to kako ni područje Pila, recepcija Grada, nije za pohvaliti se. Naime, pločnik uz stajalište autobusa na Pilama cijelom svojom dužinom je u jako lošem stanju pa će valjda i njegova sanacija brzo doći na red.
Zaključit ćemo s riječima našeg sugrađanina s početka ovog teksta: ‘Ovaj Grad koji nas je štitio i zbog kojega živimo bolje nego većina Hrvatske zaslužio je bolje’.
Objavljeno u tiskanom izdanju DuLista, 21. kolovoza 2019.