Vodopravna inspekcija Državnog inspektorata je obavila inspekcijski nadzor poslovnog subjekta na lokaciji u Orašcu i utvrdila da isti ispušta otpadne vode u individualni sustav odvodnje bez vodopravne dozvole za ispuštanje otpadnih voda koju je bila obvezna ishoditi u skladu sa čl. 165. Zakona o vodama. Ističe se u odgovoru Državnog inspektorata za DuList na temu onečišćenja izvorišta Palata.
-Temeljem utvrđenog, izdano je rješenje kojim se zabranjuje ispuštanje otpadnih voda na lokaciji u individualni sustav odvodnje (sabirnu jamu), bez vodopravne dozvole za ispuštanje otpadnih voda, a zbog počinjenog prekršaja je nadležnom sudu podnijet i optužni prijedlog protiv pravne osobe i odgovorne osobe u pravnoj osobi – dodaju iz inspektorata.
Treba podsjetiti kako je prošlog tjedna na konferenciji za medije gradonačelnika Mata Frankovića, predsjednika Uprave Vodovoda Lukše Matušića i epidemiologa dr. Mata Lakić istaknuto kako je najvjerojatniji uzrok onečišćenja nepropisna proizvodnja maslinovog ulja. U vodi
-Stalno smo u kontaktu s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, s Povjerenstvom za vodu za ljudsku potrošnju Ministarstva zdravstva i oni su već jučer upoznati o ovom problemu. Nakon privih analiza pitali smo ih za savjete te su nam napisali kako činjenica da su koncentracije klodira i dušikovih spojeva značajno više nego su to uobičajene vrijednosti na ovom izvorištu, a sad imamo i fenole, skreću pažnju da isto može biti posljedica nepropisnog odlaganja u okolišu nusprodukata proizvodnje maslinovog ulja, odnosno komina. To je mogući za sad jedini uzrok koji možemo na temelju ovog zaključiti, ali ne možemo reći da je to siguran uzrok. Ostavljamo mogućnost da je nešto drugo uzrok. Zasad upućuje na to – objasnio je tada dr. Lakić te je istaknuo kako se čim se vidjelo da je došlo do intenzivnog mirisa i kemijskih promjena i određenih spojeva dana je preporuka da se voda dok se ne vidi o čemu se radi uopće ne koristi iz predostrožnosti.
Iz Državnog inspektorata nadalje ističu kako je nastavno na obavijest ZJZ Dubrovačko-neretvanske županije (nadležni zavod) o utvrđenom prisutnom okusu i zemljano truležnom mirisu u uzorku vode za ljudsku potrošnju, uzorkovanom u sklopu Državnog monitoringa vode za ljudsku potrošnju u naselju Mali Zaton koje se opskrbljuje vodom sa izvorišta Palata, sanitarna inspekcija je obavila inspekcijski nadzor nad javnim isporučiteljem vodnih usluga javne vodoopskrbe u Dubrovniku te u sklopu istoga, provela službeno uzrokovanje vode za ljudsku potrošnju na tri lokacije u objektima od javnozdravstvenog interesa koji se opskrbljuju vodom sa navedenog izvorišta.
-U inspekcijskom nadzoru nisu utvrđene nepravilnosti, a pregledom određenih vodoopskrbnih objekata, a s obzirom na sumnju da su u vodi prisutni ugljikovodici, nisu utvrđene masne mrlje, naslage algi ili bilo kakva druga onečišćenja koja bi se mogla povezati sa pojavom mirisa i okusa u vodi. U tri službena uzorka vode namijenjene za ljudsku potrošnju također nije utvrđena prisutnost ugljikovodika, ali je utvrđena nesukladnost u odnosu na parametre mirisa i okusa.
Stručno povjerenstvo za vodu za ljudsku potrošnju dalo je mišljenje da se voda s izvorišta Palata ne preporuča za bilo koju namjenu, ako dolazi u dodir s ljudskom kožom ili sluznicama (očiju, usta, nos, dišnog i probavnog sustava), kao niti za konzumaciju, kuhanje, pranje ruku, tuširanje, pranje zubi i sl., te nastavno na navedeno, obavješćivanje potrošača mora biti transparentno i osigurano od strane javnog isporučitelja putem svih dostupnih sredstava informiranja, odnosno putem medija lokalnog radija, televizije u sklopu informativnog programa s dodatnim prikazom obavijesti za gluhe i gluhonijeme osobe – ističu te dodaju kako je u skladu s ovlastima, a imajući u vidu predmetno mišljenje sanitarna inspekcije donijela rješenje kojim je naredila obavješćivanja potrošača i javnih institucija te davanja odgovarajućih preporuka o uporabi i ograničenju uporabe vode za ljudsku potrošnju uslijed pojavnosti neugodnog mirisa u vodi za ljudsku potrošnju na području zone opskrbe Zaton – Orašac – Elafiti koja se opskrbljuju istom s izvorišta Palata i to putem svih dostupnih sredstava informiranja na transparentan način, putem vlastite mrežne stranice, medija lokalnog radija, televizije u sklopu informativnog programa s dodatnim prikazom obavijesti za gluhe i gluhonijeme osobe te oglasnih ploča u javnim institucijama.
-Izrečena mjera traje dok se ne osigura voda za ljudsku potrošnju koja udovoljava svim propisanim parametrima sukladnosti uz predočenje dokaza o istome. U razdoblju od pojave neugodnog mirisa u vodoopskrbnom sustavu koji se opskrbljuje s izvorišta Palata Vodovod Dubrovnik je putem vlastite mrežne stranice obavještavao potrošače o istome, kao i o radnjama koje poduzima u svrhu utvrđivanja uzroka nesukladnosti navodeći lokacije na kojima su postavljene cisterne s vodom namijenjenom za ljudsku potrošnju u svrhu alternativne opskrbe vodom – zaključuju iz Državnog inspektorata.
Slijedeća vijest