Svako malo Ivan Viđen pošalje mi nešto zanimljivo iz svojih svakodnevnih istraživanja i prekopavanja arhive povijesti Grada. On je zasigurno jedan od najboljih mladih stručnjaka za dubrovačku povijest umjetnosti i povijest zaštite spomenika 19. i 20. stoljeća, te je suradnja i poznanstvo s njim u svakom pogledu nešto zanimljivo i od koristi.
Čujem kako će ovih dana u sklopu udruge i projekta Kinookus voditi i uređivati sekciju pod sjajnim nazivom Nevigjeno, gdje će kroz edukativne izlete, šetnje i vožnje biciklima upoznati sudionike sa zanimljivostima iz povijesti Stona i Dubrovačke Republike. Bit će to vesela događanja, jer Ivan je, uz puno toga, i sjajan predavač i pripovjedač. A između puno toga što mi pošalje, za ovaj đir izdvajam skeniran dio vijesti iz neke naše lokalne novine s kraja tridesetih godina, o projekciji „Kulturnog filma o Dubrovniku“ u gradskom ton – kinu, uz glazbenu pratnju našeg dragog gospara Zdenka Šapra! Pa čitajte! Ivan Viđen je zaista čuvar mnogih zaboravljenih djelića povijesti Dubrovnika.
1. C OŠ CENTAR
Usmenu predaju povijesti Grada gospara Kreša Nikića za sada smo priveli kraju. Iako ću ga za još puno toga tražit, sigurno. I baš kad krenuh tražit Vlaha Morettija Gasa za čut još malo detalja sjećanja Zarokaša, zazvoni neizbježni mobitel na kojem je pisalo Igor Žuvela!
– Imam ti još nekih zanimljivih fotografija!
I kao i prije, svaka od tih starih fotki koje mi je Igor pronašao negdje, dio je povijesti i Grada i njegove čeljadi. Pa stanemo polako, od prve, slušam i zapisujem…
– Ovo ti je fotka prvog „c“ razreda Osnovne škole Centar u Gradu, školske 1959./60. godine! Gore na vrhu, prva s lijeva je naša učiteljica, Franica Nadramija, udana Anić. A do nje redom Mile Buić, Tonko Musladin, Ivica Knego, Melko Dender, pa ja, Igor Žuvela, jel? Dalje, do mene gornji red Kate Brailo, Senka Barišić i Helena Šaubi. Drugi red odozgo s lijeva prvi je Duško Bruer, Frano Kosović, Nada Martinović, Anita Lonza, Aida Vikić i Marina Desin. Srednji red s lijeva Tomi Held, Vlaho Arsete, Zrinka Žuvela, Irida Haklička, Jadranka Ljubić i Dube Lisica. Ispod njih Tonći Anić, Tonći Gavranić, Pakiša Paskičević, Merica Knego, Jelena Karnato i Maja Slade. I zadnji, donji red s lijeva prvi Neven Palčok, Zdravko Baraba, Doris Kristić, Dube Haičman, Mare Račić i Goranka Franulović! Eto nas! Bit će im drago vidjet se nakon toliko godina, jel? Da, provjerio sam u Iride, ona ti je kći velikog gospara Stjepa Hakličke, dugo godina tehničkog direktora Igara, taj dan u školi nisu bili, dakle fale na slici Nera Štakula i Periša Šeman. Ima ih dosta s Ploča, ali još više nas što smo živjeli unutar zidina, u Gradu, koji je tad bio pun ko' šipak čeljadi i djece. I po ovoj slici se da vidit tko je sve tad živio unutra.
REPREZENTACIJA GIMNAZIJE
A evo našo' sam ti i ovu fotku, reprezentacija tadašnje gimnazije „Marija Radeljević“ u košarci, mislim 1970. godine, na onom igralištu iza škole, gdje se još zabasketa. Gore ti stoje s lijeva Dubo Staničić, Ivica Knego, pa naš profesor Ivo Ljepotica, veliki sportaš i prvak u plivanju, o tom ti je spjego Krešo! Do njega Ivica Dabrović, Nikša Sessa i ja, zadnji gore. Dolje čuče njih tri, Mišo Vezilić, Draško Milojević i Branko Komnenović. A evo ti nas i godinu iza, 18. listopad 1971., u Karmenu. Pazi ovo što piše iza: „Susret omladine općina triju republika u čast 27 – e godišnjice oslobođenja Dubrovnika“. A vidi tko je ovo snimio, „Foto by „Vido and Pero Company Ltd.“ Vido Bogdanović! Pobjednik tog turnira u košarci bila je tadašnja ekipa Gimnazije, evo ti ih, s lijeva Đani Marega, do njega Kruno Težak koji pjeva u klapi Ragusa, pa Nikša Sessa, Ivica Dabrović i Dubo Staničić, a dolje čuče Branko Savić, Branko Komnenović i Ratomir Delić! Te godine ja sam ispao iz kombinacije!
PRILOZI:
cb1: Učenici prvog "c" razreda Osnovne škole Centar 1960. godine
cb3: Reprezentacija Gimnazije "Marija Radeljević" u košarci 1970. godine
cb6: Reprezentacija Gimnazije u Karmenu 1971. godine