Još ništa odjavnog WC-a u povijesnoj jezgri, pisali smo krajem ožujka prošle godine. U gotovo godinu dana ništa se nije promijenilo, u smislu da novi javni sanitarni čvor, na križanju ulica Između polača i Marojice Kaboge, još nije napravljen. Iz Grada Dubrovnika za DuList ističu kako od projekta – ne odustaju.
Rješavanje imovinsko-pravnih odnosa
Iz Gradske uprave nam ističu već neke poznate informacije, među ostalim kako je idejno rješenje već napravljeno te kako je, zbog osjetljivosti projekta, potrebno ishoditi posebne uvjete.
— Grad Dubrovnik nije odustao od realizacije projekta novog WC-a u povijesnoj jezgri, na križanju ulica Između polača i Marojice Kaboge. Za projekt je, kao što je javnosti poznato, izrađeno idejno rješenje, a u tijeku je priprema preostale projektne dokumentacije koja prethodi izvođenju projekta. Zbog osjetljivosti lokacije pod UNESCO-ovom zaštitom bilo je potrebno ishoditi posebne uvjete Konzervatorskog odjela u Dubrovniku i društva Vodovod Dubrovnik. Posebni uvjeti su zaprimljeni i podloga su za daljnji razvoj projekta, odnosno izradu glavnog projekta sanitarnog čvora – navode iz Grada Dubrovnika.
No prije nego se pristupi njegovoj izradi, potrebno je riješiti imovinsko-pravne odnose za jedan dio prostora. Također, potrebno je potom i regulirati međusobne odnose dvaju gradskih društva. To je UTD Ragusa, u čijem je vlasništvu prostor za koji je izrađeno idejno rješenje i Čistoća Dubrovnik koja će upravljati budućim javnim sanitarnim čvorom.
Ostali javni sanitarni čvorovi
Inače, prema izrađenom idejnom rješenju očekivani trošak uređenja je oko 1,5 do 2 milijuna kuna (200 do 265 tisuća eura). Međutim, kako su nam istaknuli prije godinu dana, radi se o procjeni koja je izrađena prije koronakrize i porasta cijena građevinskog materijala, stoga će iznos biti poznat po izradi cjelokupne dokumentacije. Naime, Čistoća Dubrovnik je idejno rješenje arhitektonskog ureda Proto-arch d.o.o. platila 19.500,00 kuna + PDV(oko 2.588 eura). Podsjetimo, arhitektonski ured Proto-arch d.o.o. predstavio je idejno rješenje u siječnju 2022. godine. Naglašeno je tada među ostalim kako bi prostor trebao sadržavati muški i ženski sanitarni čvor, kabinu za osobe s invaliditetom, prostoriju za njegu djece, prostoriju za djelatnike te uslužnu garderobu za privremenu pohranu prtljage.
Ako vam je hića…
Kako smo naveli i prošle godine, dok se ne napravi navedeni javni WC u povijesnoj jezgri, za sve one koji trebaju obaviti nuždu na užem području gradske jezgre, dostupna su tri javna WC-a, na Pilama i na Pločama te na Peskariji. Radno vrijeme tijekom sezone je od 7 sati do ponoća, a izvan sezone od 8 do 22 sata, kako se ističe na stranicama Čistoće, iako su nam lani iz Grada Dubrovnika naveli kako je u ljetnim mjesecima radno vrijeme javnih WC-a do 3 sata ujutro. MP