Nakon zagrebačke, u ljetnom kinu Jadran u Dubrovniku u petak navečer održana je dubrovačka premijera dokumentarnog filma “Skrivena strana medalja” koji govori o sportskoj karijeri i životnoj priči jednog od najpoznatijih hrvatskih paraolimpijaca, Dubrovčanina Mihovila Španje.
Film redateljice Antonie Dubravke Carneud prati Španjinu iznimnu plivačku karijeru, ali i donosi njegova razmišljanja o važnim pitanjima kao što su obrazovanje vrhunskih sportaša, život nakon sportske karijere, izjednačavanje prava sportaša s invaliditetom i ostalih, kao i o obitelji i njegovim strahovima te moralnim i drugim vrijednostima u koje vjeruje.
– Već sam rekao kako je ovo moja 27. medalja, najveća u životu, ali ne zahvaljujući meni nego i cijeloj ekipi koja je radila na ovom filmu. U Zagrebu nas je publika primila fenomenalno, ali Dubovnik je nešto posebno. Tema je Dubrovčanima jako bliska, ovdje sam postigao najveće rezultate, kroz film se otvaraju neke škakljive teme i definitivno film ide iz okvira očekivanog – rekao je uoči večerašnjeg prikazivanja u prepunom kinu Jadran, Mihovil Španja te dodao kako mu je cilj da makar jedna osoba, potaknuta filmom, krene rušiti barijere u svom životu.
– Ako samo jedna osoba izađe i odluči rušiti barijere u svojoj glavi, po pitanju ograničavanja bilo kakve slobode, invaliditeta, religije i nacije, mislim da je cijela ekipa uspjela – rekao je on.
U filmu su s posebnim osvrtom prikazane pripreme uoči odlaska na Paraolimijske igre u Londonu 2012. koje su bile njegovo posljednje sportsko natjecanje. Španja je u Londonu osvojio broncu na 100m leđno što je bilo njegovo četvrto paraolimpijsko odličje nakon tri bronce osvojene u Ateni 2004. Mihovil je u karijeri osvojio i dva svjetska zlata u 50m bazenima, dva svjetska zlata u 25m bazenima, te četiri zlatne medalje na europskim prvenstvima.
U gotovo 15 godina karijere osvojio je ukupno 26 medalja na velikim međunarodnim natjecanjima. Više puta je izabran za najboljeg hrvatskog sportaša s invaliditetom, dobitnik je državne nagrade za šport ‘Franjo Bučar’ 2004. Karijeru je zaključio nakon POI u Londonu, a u međuvremenu je magistrirao odnose s javnošću i uskoro će otvoriti vlastitu tvrtku.
Osim Mihovila i njegovih najbližih članova obitelji i trenera Deana Kontića, u filmu se pojavljuju paraolimpijka Ana Sršen i psihologinja Mirjana Krizmanić.
Uz režiju, Antonia Dubravka Carnerud potpisuje scenarij i produkciju, dok je na filmu kao scenaristički suradnik radio Mihovil Španja. Direktor fotografije je Mišo Sorić koji potpisuje i montažu filma, za glazbu su bili zaduženi američki kompozitor Zack Hemsey i Žarko Dragojević, a film je nastao u produkciji kuće Hrvatski film d.o.o/Croatian Films Ltd..
Nakon filma u restoranu Klarisa održan je i prigodni domjenak. Mihovilu su na premijeru potporu došli dati brojni domaći političari poput Dubravke Šuice, Sanje Putice, Mata Frankovića, Mladena Gojuna, ali i brojni prijatelji i kolege sportaši.