Aktualno

FOTO/PREDSTAVLJENA KNJIGA RATKA PERIĆA ‘Stepincu privremena sramota postade trajna slava’

alojzije stepinac predavanje 5

Kada je policija 1946. rano ujutro u 5.50 upala u dvor da Stepinca uhiti, sveže i privede na narodni sud, našla ga je u kapelici kako se sprema se za Svetu misu. Oni su ga mislili uhvatiti na spavanju, a uhvatili su ga kao Isusa u Getsemanskom vrtu, kako kleči u molitvi – rekao je mr. don Ivo Šutalo tijekom predstavljanja knjige mostarskog biskupa dr. Ratka Perića ‘Nada koja ne postiđuje’ o Alojziju Stepincu u ponedjeljak u dvorani Ivana Pavla II. Izdana je u povodu 120. obljetnice rođenja i 20. obljetnice beatifikacije ovog zagrebačkog nadbiskupa, kardinala, blaženika i mučenika.

Biskupijski vikar Trebinjsko-mrkanjske biskupije i župnik Župe Trebinje Šutalo, u svom je govoru Stepinca predstavio kroz duhovne vrline koje je posjedovao u svom životu, i prakticirao. U knjizi je osim sudskog procesa i zatočeničkog života, autor osvijetlio i druge aspekte Stepinčeva života, njegovo svećeničko, ali i mladenačko razdoblje. Knjiga je posebno protkana duhovnim razmišljanjima koja potiče na kvalitetniji kršćanski život. Natopljena je, kako kaže Šutalo, i raznim zgodama iz Stepinčeva života koje dosad nismo možda znali.

– Na 30. stranici sam pročitao da je u 5. razredu iz matematike pao na popravnom. Zinuo sam i raširio ruke. Nevjerojatno! Zar blaženik može pasti na popravnom? Bilo mi je drago. Zašto? Jer sam i ja na drugoj godini sjemeništa pao iz zemljopisa. Promislio sam tijekom čitanja: ‘Evo i ja sam sličan Stepincu’ – rekao je Šutalo o njegovom boljem upoznavanju ovog, kako je istaknuo, ‘izvanrednog miljenika Božjeg’ i jednom od ‘najsvjetlijih likova u povijesti hrvatskog naroda’. Biskupova je nakana, ističe, da se knjigom još jednom približi karizma Alojzija, njegova duhovna veličina, autentična dobrota, primjer stožernih krijeposti i dubina iskrena predanja u Božju providnost.

U knjizi je mons. Perić detaljno analizirao pismo koje je komunističko tužiteljstvo pripisalo kardinalu Alojziju Stepincu, a ono je bilo najvažnijim predmetom optužnice i osude koju je izrekao komunistički sud na montiranom procesu hrvatskome blaženiku. Blaženi se Stepinac za vrijeme cijeloga svoga biskupskog djelovanja, Drugog svjetskog rata, namještenog sudskog procesa, a i tijekom svoga zatočeništva kroz dugih 14 godina – borio.

-Za koga? Za Svetu crkvu katoličku, za papinstvo, za svećenstvo, za pravdu, za hrvatski narod i njegovo duhovno dobro. Ako se Stepinac tako zdušno i mučenički borio za nas i naše duhovno dobro, zašto mi danas ne bismo pokazali da se želimo svim snagama zauzeti za njega i njegov put prema kanonizaciji kad je već Bog pokazao i beatifikacijom i priznatim čudom. Ova knjiga predstavlja borbu na nepobitnim dokazima. Naš susret na predstavljanju jest naše sudjelovanje u poštenoj borbi za uvjerenje u Stepinčevu svetost – ističe Šutalo koji je svima prisutnima predložio čitanje za njega ‘duhovnog štiva’, odnosno šest stranica na kojima se nalazi Stepinčev križni put.

Mons. Perić u svojoj je knjizi od 366. strana pisao i o Stepinčevim odvjetnicima. Ivo Politeo i Natko Katičić pratili su ga u sudskom procesu, iako je odbijao branitelje i nije zvao svjedoke što je, kaže Perić, ‘najosnovnija stvar na sudu’. Nije se, naime, Stepinac htio braniti ‘pred sudom koji ima zadaću da izvrši nalog organizacije’. Usporedio ga je Perić s – Isusom, kao i Šutalo na samom početku.

-Isus nije tražio niti mu je službeno postavljen branitelj, nego se samo ponekad branio načelnim izjavama kad je trebao posvjedočiti za Oca nebeskoga, a ponekad se branio šutnjom – ističe Perić. Istaknuo je kako je godine 2016., nakon punih 70 godina, Županijski sud u Zagrebu nakon odluke o reviziji suđenja nadbiskupu Stepincu, izrekao da sudska izreka od 11. listopada 1946., ‘predstavlja presudu koja je donesena zloporabom od strane autoritativne vlasti koja se temelji na proizvoljnosti suda u kaznenom postupku što predstavlja apsolutno kršenje načela vladavine prava i pravne države’.

-Posljedica takve odluke je da se Alojzije Stepinac ima smatrati neosuđenom i nevinom osobom – rekao je Perić i dodao: ‘Sve je to 1946. godine Politeo odvjetnički implicite uvijeno dokazao, samo nije smio otvoreno reći jer bi i sam bio procesuiran i zatvoren’.

-Povijest je izrekla svoj nepristran sud o nadbiskupu Stepincu, a Sveti Ivan Pavao II u Mariji Bistrici 1998. u ime Crkve, pravorijekom beatifikacije uzdigao na oltar javnoga čašćenja. Partiji privremena slava postade trajna sramota, a Stepincu privremena sramota postade trajna slava. Ljudskim rodom vladaju istina i pravda – zaključio je Perić.

Pročitajte još

OD SRIJEDE NA KIOSCIMA Čeka vas novi broj DuLista!

Dulist

Silvio Nardelli nepravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu, mora vratiti 900 tisuća kuna!

Dulist

VAL OTKAZA NA N1 Među 26 otpuštenih i poznata lica hrvatskog novinarstva

Dulist