Milijardu i pol eura prihoda u sezoni – toliko nautika uprihoduje hrvatskom turističkom sektoru. Rast nautičkog turizma ne čudi, ako pogledamo kvalitetu ponude i usluge, ali i činjenicu da se na našoj obali nalazi 40 posto svjetske charter flote. Što se tiče prihoda, ove godine situacija je drukčija. Usprkos tome nautički sektor ostvario je jako dobre rezultate. Predvodnik u tom smislu je tvrtka ACI, koja bilježi uzlaznu putanju kada govorimo o kvaliteti, usluzi, ali i prihodima.
– Zadovoljni smo financijskim rezultatima ove sezone, posebice kada se sjetimo kakve su bile prvotne prognoze. Malo je djelatnosti koje nisu pogođene pandemijom, a ni nautički sektor nije iznimka. Iako treba biti iskren i reći da je nautika, za razliku od drugih segmenta, dobro prošla – govori predsjednik Uprave najveće hrvatske nautičke tvrtke ACI, Kristijan Pavić.
Jedrenje kao poželjni oblik odmora
Jedan od razloga zašto je nautika dobro prošla je i taj što nije okrenuta masovnom turizmu. Nautičari cijene ekskluzivnost, mir i izoliranost, a to je sve ono što je u 2020. bilo itekako traženo.
– Ove godine se pokazalo da gosti iznimno cijene privatnost koju im pruža boravak na brodu. Plovilo im omogućuje svojevrsnu izolaciju od uobičajene turističke gužve i vreve, koja se u ovim novim normalnim okolnostima i preporučuje – kaže Pavić.
Očekivano, najbolje su prošle marine sjevernog i srednjeg Jadrana koje su cestovno najbliže emitivnim tržištima. Kako je sezona odmicala, tako se intenzivirao i promet u marinama na krajnjem jugu zemlje. U ACI marini Dubrovnik su više nego zadovoljni jer su uspjeli ostvariti 75 posto prošlogodišnjeg rezultata, koji je bio rekordan.
– U dubrovačku marinu su prvi gosti došli već u travnju. S gostima smo od samog početka komunicirali vrlo otvoreno, zadovoljili smo sve potrebne mjere koje su propisali epidemiološki stručnjaci na lokalnoj i nacionalnoj razini, i to je u konačnici urodilo plodom. Gosti su znali da su u ACI marinama sigurni, nikoga nije bilo strah. U srpnju i kolovozu smo radili gotovo kao i lanjske godine – kaže direktor te marine Leo Ajduković.
ACI marini Dubrovnik priznanje za razvoj elitnog nautičkog turizma.
Kao šećer za kraj nautičke sezone, ACI marini Dubrovnik došlo je vrijedno priznanje na dodjeli nagrada Nautičke patrole Jutarnjeg lista. Naime, ACI marini Dubrovnik uručeno je ekskluzivno priznanje za razvoj elitnog nautičkog turizma u Hrvatskoj, nakon što je novinarska ekipa Nautičke patrole prošla 32 marine te 22 sidrišta i male uvale od sjevera do krajnjeg juga Jadrana.
ACI marina Dubrovnik ima sve predispozicije da postane nova zvijezda nautičkog turizma na Mediteranu. Ovoga ljeta je dobila građevinsku dozvolu za projekt obnove dvorca Sorkočević, a u planu su i proširenje same marine te gata za prihvat većih jahti. Jednom kada se realiziraju planirane investicije, ACI marina Dubrovnik doista će biti u vrhu svjetske nautike, što svim zaposlenicima, na čelu s direktorom Ajdukovićem, daje svojevrsni vjetar u jedra.
Straha za budućnost nema
Uz ACI marinu Dubrovnik, još su četiri ACI marine ponijele vrijedna priznanja. ACI marina Cres dobitnica je priznanja ‘Zlatno sidro 2020’ zbog visoke razine usluge, stručnosti, gostoljubivosti i kompetentnosti. ACI marina Žut osvojila je posebno priznanje ‘Moja najdraža marina’. Nadalje, ACI marina Opatija dobila je priznanje ‘Zlatni osmijeh Jadrana’, dok je ACI marini Šimuni pripalo priznanje za najsigurniju korona-free marinu.
Uzimajući u obzir koliko se ove godine nautika pokazala važnom za hrvatski turizam te činjenicu da ACI s partnerima kontinuirano unaprjeđuje kvalitetu i sadržaj svoje ponude, možemo reći da straha za budućnost nema. Unatoč teškoj godini koja polako ide svome kraju, u ACI-ju s dozom optimizma gledaju na 2021.
– Godina u kojoj se nalazimo stavila je na test naše zdravlje, motivaciju te mogućnost za radom i razvitkom. Glavni ciljevi ACI-ja za 2021. bit će očuvanje radnih mjesta i zdravlja zaposlenika, održavanje stabilne financijske pozicije Društva, daljnji razvoj i prilagodba usluga za sve nautičare koji odabiru hrvatsku obalu te nastavak tekućih investicija. Vjerujemo da nas u 2021. očekuju početak turističkog i gospodarskog oporavka te nastavak uzlazne putanje na kojoj smo svi skupa bili do ove godine – zaključuje Pavić.
ACI MARINA DUBROVNIK
Projekti obnove i proširenja
ACI marina Dubrovnik 2019. ostvarila je rekordne prihode, što joj ostavlja prostora za buduća ulaganja. Projekt obnove dvorca Sorkočević, vrijedan preko 60 milijuna kuna, financiran je sredstvima EU. ACI marina Dubrovnik je u završnoj fazi projektiranja i ishođenja dozvola za rekonstrukciju gata, kao i elektroenergetske, vodovodne i hidrantske mreže, kako bi uskoro mogla ispuniti sve zahtjeve nautičara i charter kompanija. Najveći projekt koji očekuje ovu marinu je proširenje sukladno prostorno-planskoj dokumentaciji, čime će se najjužnija ACI marina svrstati uz bok najboljima. Veliku podršku razvoju ACI marini Dubrovnik pružaju gradske i županijske institucije.
Iz tiskanog izdanja DuLista od 28. listopada 2020.