Predstavnici hrvatskih taksista upozoravaju javnost na, kako ističu, obmane koje se tiču upotrebe aplikacije kao taksimetra, pri čemu tvrtka koja se njom služi tvrdi da je ona ispravna i poželjna.
Naime, Državni zavod za mjeriteljstvo, odnosno Samostalna služba za mjeriteljsku inspekciju, zaključila je u službenom očitovanju da internet aplikacija nije uređaj i ne može biti taksimetar, jer ne izračunava udaljenost u realnom vremenu te da nije zakonito mjerilo.
-Zašto su Vlada i nadležno ministarstvo nacrtom prijedloga Zakona o prijevozu u cestovnom prometu išli nasuprot zaključka Državnog zavoda za mjeriteljstvo i suprotno Zakonu o mjeriteljstvu? Propisano je da zakonita mjerila podliježu nadzoru mjeriteljske inspekcije – zašto država želi izuzeti Uber aplikaciju od nadzora? Kome je to u interesu? Građanima sigurno nije – poručio je Božo Miletić, predsjednik Udruženja taksi prijevoznika pri Hrvatskoj obrtničkoj komori.
Naime, iako većina GNSS prijemnika ugrađenih u smartphone uređaje može ostvariti točnost pozicioniranja od 3 do 5 m, u uvjetima kada je signal blokiran, primjerice u podvožnjacima, ne mogu izračunati poziciju. U tzv. urbanim kanjonima broj vidljivih satelita drastično opada, a prijamnici primaju reflektirani signal, pa mjerna nesigurnost drastično raste, prelazeći i 100 metara.
-Hrvatska nema službenu digitalnu kartu, neslužbene ne pružaju nikakvu garanciju točnosti i ne mogu se koristiti za naplatu bilo kakvih usluga povezanih sa prijevozom. Postoje inozemna istraživanja koja su pokazala da ta greška može biti i do 40 posto u odnosu na klasične taksimetre, a aplikacije su još uvijek podložne i namjernim manipulacijama – podsjeća Miletić na stav struke.