Društvo arhitekata Dubrovnika u priopćenju za javnost iznijelo je svoje mišljenje o rekonstrukciji i namjeni tvrđave Imperijal, a koje prenosimo u cijelosti.
“Naše društvo se već javno izjasnilo o značaju pristupa izradi projektne dokumentacije za tvrđavu i tom prilikom naglasilo:
-Tvrđava Imperijal na Srđu je građevina od povijesnog i kulturnog značaja, a njezina javna namjena trebala bi doprinijeti kvaliteti života građana. Stoga bi i proces izrade projekta rekonstrukcije tvrđave trebao biti transparentan i javan, izborom najkvalitetnijeg rješenja putem javnog arhitektonskog natječaja.
-Tvrđava Fort Imperial je najistaknutija monumentalna građevina unutar povijesnog fortifikacijskog sustava grada.
Pukovnik Giuseppe Amerling, koji je od 1867.-1870. bio upravitelj vojnog okruga Dubrovnik, izrekao je riječi koje su se potvrdile i u ovom zadnjem, domovinskom ratu: ‘Među svim samostojećim obrambenim objektima koje Dubrovnik trenutno posjeduje, ova tvrđava je najviša i najvažnija za zemaljsku obranu grada’.
Zbog posebnosti mjesta i poštivanja memorije koju ta lokacija nosi, smatramo da projekt rekonstrukcije tvrđave ne smije poništiti njen značaj, te da se treba zadržati njena cjelovitost, kao i izvorna masivnost zdanja bastiona bez njihovih iskopavanja i potkopavanja.
Pored stalne postave Muzeja domovinskog rata, kao najprimjerenijeg centralnog sadržaja u središnjem dijelu tvrđave, tu svoje mjesto može naći i dvorana za povremena prigodna događanja, izložbe i predavanja, klupski prostor branitelja i memorijalna kapela.
Kao prateći sadržaji, koji trebaju biti u funkciji osnovne namjene mogu se realizirati i ugostiteljski objekti.
Značaju tvrđave doprinosi i Križni put, oblikovan po rješenju arhitekta Nikole Bašića, naručenom od Grada Dubrovnika, a koji izveden po serpentinama padina Srđa, treba dobiti primjerenu završnicu u tvrđavi i križu kao simboličkom vrhuncu.
– Uvidom u prostorno-plansku dokumentaciju i zakonsku regulativu, utvrdili smo slijedeće:
Urbanistički plan uređenja ŠRC o uređenju tvrđava u članku 102. kaže:
‘U okviru prostorno funkcionalne cjeline namijenjene golf igralištima s pratećim sadržajima, smještene su i postojeće tvrđave Fort Imperial i Strinčjera koje predstavljaju dio jedinstvenog fortifikacijskog krajolika platoa Srđa. Tvrđave se rekonstruiraju i dobivaju novu, pretežito kulturnu namjenu, sukladno konzervatorskim uvjetima. Također su i dio jedinstvenog rekreacijskog parka.’
Od izrađivača UPU-a smo dobili i tumačenje ‘pretežito kulturne namjene’ iz Pojmovnika namjena iz Pravilnika o sadržaju prostornih planova, izrađenog od Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja i Hrvatskog zavoda za prostorni razvoj, kojim su se služili pri izradi Plana.
Pojmovnik navodi slijedeće:
‘Kulturna namjena obuhvaća građevine slijedećih namjena:
– biblioteke
– kazališta
– kinematografi
– muzeji
– javne glazbene ustanove
– otvorena ili pučka učilišta
– arhivi
– televizijske i radio postaje
– izdavačke ustanove
– umjetničke organizacije
– informativne službe
– zajednice i udruge tehničke kulture
U zgradama i na građevnim česticama kulturne namjene mogu se uređivati prostori koji ju upotpunjuju, a u funkciji su osnovne djelatnosti.’
Također upućujemo na odredbe Zakona o prostornom uređenju koji člankom 187. izradu projekta protivno uvjetima u pogledu namjene propisane prostornim planom kvalificira kao prekršaj, a člankom 121. kao tešku povredu dužnosti i ugleda ovlaštenog arhitekta.
Za Izvršni odbor DAD-a, predsjednica
Svjetlana Jelavić Dean”