AktualnoHrvatska

CIJENE STANOVA RASTU BRZINOM SVJETLOSTI Koliko kvadrata si može priuštiti prosječan Hrvat?

pos stanovi sica

Cijene nekretnina u nenormalnom su porastu, a istraživanja kompare.hr pokazuju poražavajuće podatke, prenosi Index.hr.

Analiza je pokazala da 66.3 posto kućanstava teško podmiruje osnovne životne troškove. Gore od nas prolaze samo Grci, Bugari i Rumunji.

Istra i Kvarner najskuplji 

Poskupljenja se osjete u svim aspektima života, od prehrambenih proizvoda i dječjih potrepština do troškova stanovanja. U nekim županijama cijene nekretnina skočile su i do 12 posto.  Ovakve prilike posebno pogađaju mlade, koji u prosjeku ostaju u roditeljskom domu do 33.4 godine.

Istra i Kvarner prednjače po visini troškova stambenog prostora. U Istarskoj županiji kvadrat stana doseže cijenu od 3517 eura. Porast je to od 7.1 posto u odnosu na prethodnu godinu. Primorsko-goranska županija slijedi s cijenom od 3500 eura po kvadratu, što je najveći postotni rast -12 posto.

Na jugu Hrvatske situacija je slična – prosječna cijena kvadrata u Splitsko-dalmatinskoj županiji iznosi 3490 eura, dok je u Zadarskoj nešto niža, 3390 eura. Ni glavni grad nije iznimka – u Zagrebu prosječna cijena kvadrata stana iznosi 3071 euro.

Tko si može priuštiti stan? 

Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, prosječna neto plaća u Hrvatskoj iznosi 1324 eura. Osoba s prosječnom neto hrvatskom plaćom ima maksimalnu kreditnu sposobnost od 570 eura. Uz kamatnu stopu 4 posto i rok otplate 30 godina može ugovoriti kredit u iznosu od 119.000 eura. S takvim kreditom mogla bi si priuštiti stan u Zagrebu veličine otprilike 39 m².

– Mladi u Hrvatskoj suočavaju se s ozbiljnim financijskim izazovima pri kupnji nekretnine, prvenstveno zbog visokih cijena kvadrata. Banke često zahtijevaju vlastito učešće od 10- 20 posto, što predstavlja dodatnu prepreku. Uz to, rast kamatnih stopa u posljednjih godinu i pol znatno je poskupio kredite. To je dodatno smanjilo pristupačnost stambenih rješenja za mlade generacije – kaže Yetunde Kristina Škorić, voditeljica kreditnog poslovanja u kompareu.hr.

Hrvatska jedna od najnepristupačnijih zemalja za najam

U sklopu projekta Europske promatračke mreže za teritorijalni razvoj i koheziju (ESPON) provedeno je istraživanje o priuštivosti stanovanja na području Europske unije. Preliminarni rezultati pokazuju da je Hrvatska jedna od najnepristupačnijih zemalja za najam stambenih nekretnina.

Prema rezultatima, za najam nekretnine od 100 m² u Dubrovačko-neretvanskoj, Splitsko- dalmatinskoj i Šibensko-kninskoj županiji potrebno je izdvojiti više od dva prosječna mjesečna dohotka.

U Istarskoj, Osječko-baranjskoj, Krapinsko-zagorskoj i Zagrebačkoj troškovi najma kreću se između jednog i dva prosječna mjesečna dohotka. U Zagrebu i Primorsko-goranskoj županiji potrebno je izdvojiti između 70 i 80 posto prosječnog mjesečnog dohotka.

Koji je razlog ovakvom tržištu nekretnina?

Hrvatsko tržište nekretnina prožeto je faktorima koji doprinose visokim cijenama. Percepcija nekretnina kao sigurnog oblika štednje potiče stalnu potražnju. Više od 40 posto stambenog fonda nije namijenjeno stalnom stanovanju, posebno u Ličko-senjskoj županiji (51 posto), Zadarskoj i Istarskoj županiji (više od 40 posto). Turizam smanjuje dostupnost stanova jer se mnoge nekretnine koriste za sezonski najam.

Strani investitori često kupuju nekretnine gotovinom, povećavajući konkurenciju. To je ujedno i jedan od razloga što su gotovinske transakcije zastupljene u čak 55 posto kupnji nekretnina u Hrvatskoj. Energetska kriza i visoki troškovi građevinskog materijala dodatno povisuju cijene.

 

Pročitajte još

HGSS DUBROVNIK ‘Prema Gradu nemamo nikakvih financijskih potraživanja iz projekta Camino’

Dulist

PRIJE 1. SIJEČNJA Ostajemo bez 10-tak tisuća apartmana?!

Ivana Mijić Vulinović

JOŠ JEDAN PROIZVOD POVLAČI SE S POLICA U himalajskoj soli u mlincu pronađena plastika

Dulist.hr