Predsjednik Gradske organizacije SDP-a Jadran Barač uputio je priopćenje vezano za uvjete, tj. suglasnosti koje se trebaju ishoditi od Konzervatorskog odjela za postavljanje bankomata u povijesnoj jezgri, a koje ovaj odjel, prema njegovim riječima, ‘skriva od javnosti’. Njegovo priopćenje prenosimo u cijelosti.
-Uvjeti ili tzv. ‘suglasnosti’ Konzervatorskog odjela za postavljanje bankomata na pročelja zgrada u povijesnoj jezgri su se, unatoč opsadi upita medija i šire javnosti, skrivali ‘kao zmija noge’. Sudeći prema dokumentu do kojeg smo došli, jasno je i zašto. U obrazloženju ove odbijene ‘suglasnosti’ jednoj tvrtki iz Dubrovnika vidljivo je kako se pri određivanju uvjeta Konzervatorski odjel pozvao na čl. 61. Zakona o zaštiti spomenika kulture koji utvrđuje nadležnost Konzervatorskog odjela, a ona je ishođenje posebnih uvjeta na zahtjev investitora radova na zaštićenom objektu u svrhu izrade glavnog projekta, tj. za dobivanje građevinske dozvole.
Prema tome, Konzervatorski odjel uopće nije nadležan za izdavanje posebnih uvjeta za postavljanje bankomata u poslovnim prostorima, budući radnja postavljanja bankomata ne predstavlja zahvat za koji je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu. Međutim, prema Zakonu o komunalnom gospodarstvu postoji nadležnost utvrđivanja uvjeta za postavljanje urbanih uređaja na pročelja zgrada, i te uvjete utvrđuje Komunalni odjel, ali s takvim postupkom Konzervatorski odjel nema nikakve veze niti se ta zakonska regulativa odnosi na bankomate. Osim toga, iako se u naslovu dopisa konzervatora spominju posebni uvjeti, u samom dokumentu zapravo nema niti jednog uvjeta osim da bankomati moraju biti postavljeni unutar zatvorene prostorije (?).
Nadalje, u aktu Konzervatorskog odjela ističe se kako postavljanje bankomata na pročeljima zgrada nije prihvatljivo obzirom da je u povijesnoj jezgri bez odobrenja nadležnog tijela postavljen ‘prekomjeran broj’ bankomata. Postavlja se pitanje: koji od postojećih bankomata na pročeljima zgrada posjeduje ovakvu ‘suglasnost’? I kako uopće dobiti suglasnost za postojeće bankomate? Naime, napominje se kako će Grad Dubrovnik ponuditi alternativno rješenje unutar jednog zajedničkog poslovnog prostora (!) gdje bi se smjestili uređaji različitih tvrtki. Ovaj ključni dio obrazloženja predmetnog akta dosada je bio nepoznanica kako samim građanima tako i gradskim vijećnicima.
Ovakve paušalne, jednostrane i neutemeljene tvrdnje predstavljaju vrhunac nezakonite sprege tijela lokalne samouprave i državne uprave. Uvode se neosnovane nadležnosti, izmišljaju postupci izdavanja odobrenja i prethodnih uvjeta, a sve u cilju ostvarivanja populističkih i neodrživih obećanja lokalnih vlasti i skretanja pažnje javnosti s konkretnih problema i komunalnog kaosa koji vlada Gradom u turističkoj sezoni. Jer, prema obrazloženim ‘kriterijima’ u priloženom dokumentu, niti jedan bankomat unutar zidina ne bi trebao dobiti tzv. ‘suglasnost’ Konzervatorskog odjela.
SDP predlaže regulaciju broja bankomata (a i ostalih sudionika na tržištu turizma) na ravnopravan, dosljedan i zakonit način. Naime, novčano poslovanje bankomatima dosada nije bilo zakonski uređeno. Ministarstvo gospodarstva bi trebalo propisati minimalne tehničke uvjete i kriterije za postavljanje bankomata, potom bi prilikom obrade zahtjeva Odjel za gospodarstvo Ureda državne uprave trebao razmotriti sve okolnosti i utvrditi ispunjavanje minimalnih tehničkih uvjeta te donijeti rješenje o istome – stoji u priopćenju predsjednika GO SDP-a Jadrana Barača.