Aktualno

2:1 ZA EU

anketaEU macan

Referendum je legitiman i važeći, kao što to bili i svi izbori dosad. Jer da nije – tada bi istom argumentacijom koju čujemo ovih dana – da je tek svaki treći birač s popisa glasao ZA ulazak u Europsku uniju mogli srušiti sve izbore do sada.

Naime i Kukuriku vlada državom zahvaljujući tek 24,9% glasova od ukupno 3.842.363 birača registrirana u X izbornih jedinica u Hrvatskoj. Ako tu brojku (makar i ona nije realna) koristite kao osnovu za računanje izlaznosti tada je ona 51% pa bi referendum i po starom Ustavu prošao. Ljudi moji takva su pravila igre, prihvatili ste ih prije samog glasovanje, ne možete ih sada mijenjati jer vam ne paše rezultat. Pa da je bio i 1 glas više to bi ukupno bio glas ZA. I još jednu stvar – nemojte pretjerivati i tvrditi da su preostali koji nisu izašli na referendum bili isključivo protiv – statistika nas uči da bi se i oni vjerojatno podijelili u omjeru kojeg smo u konačnici dobili u nedjelju – 66:33 – 2:1 ZA ulazak u Europsku uniju. To je vrlo uvjerljiv rezultat, što god vi mislili o tome. Uz poštovanje svakoga tko je izašao i glasao – bez obzira što je zaokružio. Treba ih poštovati jer su iskoristi svoje demokratsko pravo.

Izlaznost uopće nije tako niska, problem je u biračkim popisima

Zanimljiv je pogled unatrag. Na prvom referendumu 19.5.1991. (izvor izbori.hr) u biračke popise je bilo upisano 3.652.225 birača, glasalo je 3.051.881 ili 83,56% i od toga ZA 2.845.521 ili 93,24%. Uzeo sam prve poratne izbore kao ogledne 29.10.1995. Hrvatska je još imala samo 3.634.233 birača u biračkim popisima i izborima je pristupilo visokih 2.500.040 ili 68,79% birača.
Što se to događa u međuvremenu da birački popis u Hrvatskoj danas ima 4.504.765 birača – na nedjeljnom referendumu glasalo ih je 1.960.231 ili tek 43,51%. Ništa u stvarnom životu, osim očita lošeg vođenja biračkih popisa. Netko je dobro primijetio, jedina razlika između stvarnog života i biračkih popisa je bila da od jednog trenutka u biračkim popisima nitko više nije umirao. Jedino tako možete objasniti činjenicu da danas imamo više birača u popisu nego popisanih građana Republike Hrvatske. Naime najnoviji popis od prošle godine izbrojio je samo 4.456.096 građana Republike Hrvatske (minimalna razlika u odnosu na popis 2001. kada su ih izbrojali 4.437.460 – od toga tada oko 900 tisuća maloljetnika koji ne glasaju).
Ako te brojke primijenimo na najnoviji popis ispada da je birača u Hrvatskoj moglo biti tek nešto više od 3.556.096 čime smo se jako približili brojkama iz 1991. ili 1995. Ako prigodno uzmemo brojku birača iz popisa u vrijeme prvog referenduma dobit ćemo izlaznost od 53,6%, što je vjerojatno bliže stvarnosti od brojke koje dobivamo prema sadašnjem popisu birača.

Zaključak je jasan i nedvosmislen – ne samo da smo uvjerljivo rekli ZA Europskoj uniji, već smo i konačno dokazali da se postojeći birački popisi pod hitno moraju ažurirati kako bi reflektirali stvarno stanje života u Hrvatskoj.

Tome u prilog idu i ozbiljna istraživanja javnog mnijenja koja uvijek donose do 15% veću izlaznost, dok vrlo precizno pogađaju rezultate kako na izborima tako i na ovom referendumu. Jer se istraživanja rade među živim ljudima, ne mrtvim dušama u popisu birača zbog kojih izlaznosti barem statistički ispadaju manjima.
I na kraju jedna molba – počnite konačno ozbiljno razmatrati relevantna istraživanja. Nepunih mjesec dana nakon što je s velikom preciznošću Ipsos Plus predvidio rezultate parlamentarnih izbora, isto se ponovilo i s predviđanjima rezultata referenduma. Hrvatska ima sjajne istraživače koji odlično i profesionalno obavljaju svoj posao. Trendovi iz istraživanja se teško mijenjaju kada su razlike velike i iznenađenja su rijetka. To je potvrdio i ovaj referendum – užasnoj kampanji usprkos.

Pročitajte još

FRANKOVIĆ O ZATVARANJU CESTE Dvostruko veća stijena prijeti padom, stanovnici zamoljeni na evakuaciju

Dulist

OBAVIJEST LIBERTASA Izmjena trasa prigradskog prijevoza zbog radova na padinama Srđa

Dulist

KOLAPS PROMETA Ogromne gužve na obilaznici Brgat-Komolac u smjeru grada

Dulist