U prostorijama Općine Župa dubrovačka predstavljen je projekt ’Kulturno-povijesna baština Župe dubrovačke’.
Pokrenut je u Osnovnoj školi Župa dubrovačka u sklopu nastave povijesti i hrvatskoga jezika, a potaknut je Župskim glagoljskim natpisom iz 11. st., jednim od najvažnijih arheoloških nalaza vezanih za pismenost ne samo Župe već čitave Hrvatske.
Projekt su predstavile njegove voditeljice, Tanja Galjuf, prof. hrvatskoga jezika i Jelena Marić, prof. geografije i povijesti koje su projekt i pokrenule 2015. godine, a kao stručni suradnici na projektu sudjeluju i arheolozi Marta i Domagoj Perkić. Projekt se provodi u suradnji s Općinom Župa dubrovačka koja je financirala izradu replike Župskog glagoljskog natpisa, a repliku je izradio Vinko Pešorda, akademski kipar.
U dosadašnjem radu u sklopu ovog projekta učenici su otiskivali Natpis na glinu, održano je predavanje o Župskom glagoljskom natpisu u sklopu Noći knjige u OŠ Župa dubrovačka, a Kulturna baština postoji kao izvannastavna skupina koja se sastaje jedanput tjedno. Kroz projekt se izrađuju uporabni predmeti s tradicionalnim motivima Župe dubrovačke, torbe i majice s originalnim otiscima inspiriranih Natpisom, podmetači za čaše, straničnici, magneti, ogrlice s motivima glagoljičkih slova, a u sklopu nastave o povijesti Župe dubrovačke i početcima hrvatske pismenosti svake godine organizira stručni posjet Crkvi sv. Đurđa za učenike šestih razreda.
Ove godine nastavljena je suradnja i s kiparom g. Ivanom Mladošićem koji izrađuje kalupe glagoljičkih slova za različite uporabne predmete. Već treću godinu nastavlja se suradnja s Općinom koja je prepoznala vrijednost projekta za mlade stanovnike Župe koji na nastavi kroz rad na projektu stvaraju pozitivan odnos prema svom kraju kako bi u budućnosti znali odgovorno upravljati svojim kulturnim naslijeđem. Učenici postaju pokretači kreativnih ideja na temelju kojih od arheološkog nalaza nastaju proizvodi kojima dajemo osobnost i prepoznatljivost u spoju prošlosti i današnjih modernih vremena.
Cilj projekta je potaknuti učenike osnovne škole na stjecanje većeg znanja i razvijanje interesa prema kulturnoj baštini i njezinom očuvanju kao važnom identitetu našeg kraja. Istaknuto je da osim ovog iznimno vrijednog projekta Općina financijski pomaže i druge projekte Osnovne škole Župa dubrovačka te je tako financirano tiskanje školskog lista, tiskanje nedavno predstavljenih slikovnica, održavanje Noći knjige, projekt Eko škole, a za ovu školsku godinu potpisani su ugovori o finaciranju novog broja školskog lista, nastavka projekta Kulturno-povijesna baština Župe dubrovačke te nabave mikroskopa u svrhu što kvalitetnijeg odvijanja nastave biologije i kemije.
– Bez obzira što je osnovno školstvo u nadležnosti županije moram naglasiti da Općina sukladno svojim financijskim mogućnostima u dogovoru sa županijom i školom prati i pomaže veliki broj projekata i potreba škole jer se na koncu ipak radi o našoj djeci. Osim kapitalnih stvari kao što su otvaranje školske sportske dvorane i uređenja okoliša škole, kupnje zemljišta za dogradnju škole, uvođenja i financiranje cjelodnevnog boravka posebnu vrijednost ipak imaju ovakvi projekti u kojima sudjeluju i djeca te ćemo svakako nastaviti financijski pratiti realizaciju takvih projekata ali naravno i nastaviti s kapitalnim, a to je u prvom redu izgradnja dodatnih učionica kako bi kapacitetom mogli pratiti izraziti porast broja djece. Što se tiče Župskog glagoljskog natpisa kao kapitalnog arheološkog otkrića i dokaza kako su to voditeljice projekta istaknule’;tisućljeća župske pismenosti’; uložit ćemo maksimalne napore kako bi u suradnji s Osnovnom školom i Turističkom zajednicom nastavili razvijati ovaj projekt i dali Župskom glagoljskom natpisu značaj i promociju kakvu zaista i zaslužuje, a sve to naravno uz pomoć struke pri čemu koristim priliku još jednom zahvaliti se voditeljicama projekta, a posebno arheolozima Marti i Domagoju Perkiću na velikoj stručnoj pomoći pri realizaciji ovog projekta – rekao je Silvio Nardelli, načelnik Općine Župa dubrovačka.