Večer prije dolaska Svetog Nikole, koji se obilježava 6. prosinca, djeca diljem svijeta pripremaju svoje čizmice ili vješaju čarape u obliku čizme iznad kamina s veseljem iščekujući jutro kako bi unutra pronašli svoje omiljene slatkiše i igračke. No, zašto se baš čiste čizme i odakle dolazi ta tradicija?
Sveti Nikola bio je biskup, svetac i zaštitnik djece i pomoraca. Rođen je u gradu Patari u Maloj Aziji, u pokrajini Liciji u 3. stoljeću. Pomagao je onima u nevolji te širio dobrotu i ljubav. Prema narodnim vjerovanjima činio je čuda, smiruje uzburkano more i zato je zaštitnik mornara.
Danas je poznat kao dobri starac koji djecu obraduje svojim darovima, a ta tradicija vuče korake iz jedne legende. U blizini roditeljske kuće svetog Nikole, živio je čovjek koji je nekada bio bogat, ali nakon što je izgubio carsku službu, nestao je i njegov imetak. Imao je tri kćeri i odlučio je trgovati njihovu ljepotu i mladost kako bi zaradio. Sveti Nikola doznao je za odluku oca te je uzeo vrećicu i napunio je zlatnicima koje je u noći ubacio u njihovu kuću. To se ponovilo i drugu noć i otac je dobio mogućnost da uda sve dvije kćeri i spremi im miraz.
Priča ima dva kraja. Jedan govori kako je otac znao da će se to dogoditi i treću noć, jer mu je ostalo udati još najmlađu kćer. Dočekao je svetog Nikolu i unatoč zaklinjanju da ništa ne govori, otac je proširio vijest po cijelom mjestu.
Drugi kraj priče kaže kako je Nikola vidio da ga otac djevojaka čeka, pa se popeo na krov i zlatnike ubacio kroz dimnjak, a na otvorenom ognjištu sušile su se čarape i zlatnici su pali u njih. Upravo iz ove priče dolazi tradicija stavljanja poklona u čarape ili čizmice.