Hrvatska

Znate li što smijete prevoziti ako putujete u Crnu Goru, BiH, Srbiju? Donosimo popis

granica mup

Pravila se o prijevozu stvari koje prenosite preko granice razlikuju ovisno je li riječ o državi članici EU ili o državama tzv. treće zemlje, odnosno izvan EU. Pošto graničimo s tri države koje ipak spadaju u ovu drugu skupinu važno je znati da su tu pravila stroža.

Ako putujete unutar Europske unije, možete bez ograničenja nositi hranu životinjskog podrijetla, uključujući meso, mlijeko, sireve i slične proizvode. Ova pravila vrijede i za zemlje poput Norveške, Švicarske, Lihtenštajna, Islanda i Andore, piše 24 sata

Kad je riječ o zemljama izvan EU mliječni i mesni proizvodi imaju zabranjen izvoz. Dozvoljeno je 20 kilograma ribljih proizvoda po osobi ako su očišćeni. Med, jaja, puževi, žablji kraci: do 2 kg po osobi. Dječja hrana i hrana za medicinske potrebe: do 2 kg po osobi, pod uvjetom da su proizvodi tvornički zapakirani i ne zahtijevaju hlađenje prije otvaranja. Voće i povrće: do 5 kg po osobi, izuzev krumpira koji se ne smije izvoziti. Kruh, keksi, čokolada i slični proizvodi: dozvoljeni su ako sadrže manje od 20 posto prerađenih mliječnih ili jajašnih proizvoda.

U većini slučajeva carinici će tolerirati razumne količine hrane koja je očito za osobnu upotrebu, ali sve iznad toga može biti zaplijenjeno i rezultirati kaznama.

Lijekovi

Lijekove za osobnu upotrebu možete nositi u količini koja pokriva najviše 30 dana liječenja. Međutim, ako lijek sadrži psihotropne ili opojne tvari (npr. lijekovi protiv bolova, za spavanje, anksiolitici), dopuštena količina je manja – do 5 dana terapije – i to uz obaveznu medicinsku dokumentaciju (recept ili potvrdu liječnika). Bez dokumentacije ili ako nosite veće količine, riskirate visoke novčane kazne koje mogu doseći i do 13.300 eura.

Novac

Ne postoji zakononsko ograničenje koliko novca možete iznijeti iz Hrvatske, ali ako nosite 10.000 eura ili više (ili protuvrijednost u drugoj valuti) dužni ste to prijaviti carini. To se ne odnosi samo na gotovinu, već i na ostale oblike imovine kao što su putnički čekovi, vrijednosni papiri ili slični oblici imovine. Neprijavljivanje može rezulatirati zapljenom i novčanim kaznama, prenosi 24 sata.

Kazne i posljedice

Za neprijavljene ili zabranjene predmete na granici možete biti kažnjeni s iznosima od 265 do 6.600 eura, ovisno o težini prekršaja. U ozbiljnijim slučajevima, kazne mogu narasti do 13.300 eura. Prije svakog putovanja provjerite pravila zemlje u koju putujete jer se propisi mogu razlikovati i mijenjati. Za najtočnije i najnovije informacije posjetite službene stranice Carinske uprave RH ili se obratite nadležnim institucijama.

 

 

 

Pročitajte još

Povrat poreza od 2. svibnja, mlađi od 25 mogu očekivati najveći povrat

Dulist

Rekordan skok prijava prebivališta – građani ‘sele’ zbog poreza na nekretnine?

Dulist

MINISTARSTVO ODLUČNO Sudionici velikog prosvjeda neće imati pravo na plaćeni dopust

Dulist