Od dva strana konzorcija koje je Vlada odabrala za bušenje Jadrana, jedan predvodi tvrtka koja je našla svoje mjesto među sto najvećih korporativnih zagađivača zraka u SAD-u, a drugi tvrtka čija podružnica u Nigeriji uspijeva nadmašiti Shell po broju izljeva nafte u delti Nigera, piše portal H-alter.org koji je prošao ekološke incidente koji su očito promakli našoj Vladi.
Marathon Oil se 2013. godine našao na 67. mjestu najvećih korporativnih zagađivača zraka u SAD-u, ispred nekih poznatijih imena kao što je Monsanto. Prema istraživanju sveučilišta Michigan, kvart u kojem je smještena Marathonova rafinerija u Detroitu najzagađenije je područje u saveznoj državi Michigan. U toj rafineriji nedavno je omogućena prerada nafte iz kanadskih bitumenskih pijesaka, čija je eksploatacija Kanadu svrstala u vrh najvećih svjetskih zagađivača.
Marathon je od rujna 2003. do siječnja 2010. prijavio 60 incidenata povezanih s curenjem nafte, navodi se u knjizi “BP and the Macondo spill”. 2006. godine su platili nagodbu od 38 tisuća dolara zbog kršenja legislative o kemikalijama na platformi uz obalu Aljaske, a još 1991. godine pristali su platiti 900 tisuća dolara zbog kršenja zakona o zaštiti vode u rafineriji u Indianapolisu.
Tvrtke kćeri austrijskog OMV-a, koji je u konzorciju za Jadran partner Marathonu, bilježe također nekoliko izljeva nafte dovoljno velikih da dospiju u medije.
Predvodnik drugog konzorcija je tvrtka ENI čija je tvrtka kći po učestalosti izljeva nafte u Nigeriji uspjela nadmašiti po istome poznati Shell. Agip Oil je prijavio 471 izljeva nafte između siječnja i rujna 2013. godine. Godinu dana ranije imali su 474 izljeva.
Izljevi se događaju u području delte rijeke Nigera, truju podzemne vode i osnovu za život poljoprivrednog stanovništva koje od nafte nema nikakve koristi, ali trpi sve štete, piše H-alter.org.
Partner ENI-ju s 40 posto udjela je MedOilGas čija platforma s talijanske strane Jadrana godinama izaziva negodovanje stanovništva, ribara i aktivista. Tako je u Pescari protiv izgradnje platforme u travnju 2013. prosvjedovalo trideset tisuća ljudi. MedOil se pak žalio na neke zahtjeve talijanskog ministarstva nadležnog za okoliš vezano uz okolišnu dozvolu za projekt, ali im je žalba odbačena.